Jeugd loopt zich warm voor ringsteekcarrière te paard 5 WALCHERSE PRONK MUSEUM ARNEMUIDEN Indruk maken op je liefje? Of je omgeving? Dat doe je met je beste muts, hoofdnaald of gouden keelknopen, laat Museum Arnemuiden zien. Walcherse Pronktoont de mooiste stukken van vrouwen én mannen; van blinkend goud, granaat, bloedkoraal of zelfs roggenhuid. Nee, die prachtige pronkstukken droe gen zeker niet altijd makkelijk of aange naam", lacht Wim van der Heijden. Hij wijst op gou den oorijzers met krullen waaraan dubbele gouden strikken hangen. ,,Het summum van mooi, maar die strikken bungelden wel vaak voor je ogen." Van der Heijden is dé streekdrachtenman van Museum Arnemuiden, waar nu de nieuwe tentoonstelling Walcherse Pronk te zien is. In de oude burgemeesters kamer geen koperen oorijzer of simpel mutsspeldje. Status via blingbling etaleren is niet alleen voorbehouden aan de huidige ge neratie, blijkt hier. Kloskanten muts ,,De visleurster in het midden van de ruimte kijkt beteuterd naar die pracht en praal. Ze weet dat zij nooit een gouden voorhoofds- naald of parelspeld zal dragen", zegt Van der Heijden. Van de kost bare kloskanten, wijd afstaande muts kan zij ook slechts dromen." ,,Nou", grinnikt hij. ,,Niet alle vrouwen waren trouwens blij met die kostbare windvangers. Ik her- inner me twee Arnemuidse vrien dinnen die, tientallen jaren gele den, met een busreis naar Zuid- Spanje gingen. Dat was nieuw. Beiden in dracht, met zo'n afstaande muts. Doodmoe waren ze bij aankomst, want slapen met die muts ging niet. En afzetten in de bus? Nee, dat kon echt niet.'' Van der Heijden steekt enthou siast van wal: ,,We laten hier een deel van een particuliere verzame ling streeksieraden zien. Wal- cherse en met name Arnemuidse sieraden. De bloeitijd van de pronk was zo tussen 1875 en 1925. Dat is hier ook te zien.'' Hij wijst op een gouden voorhoofdsnaald met zwaantjes erop: ,,Die zwaan- tjes geven de rijkdom van de draagster, of vaak die van haar man, aan. Maar je mocht 'm alleen dragen als je tot de betere stand behoorde. Getrouwde vrouwen staken de naald rechts in de muts, ongetrouwde links.'' ,,Ook in streekdracht was er sprake van mode. Jongere meiden die hoog in de pikorde stonden, zorgden vaak voor de veranderin gen. Maar de krullen van de oor ijzers hebben altijd vier draaiin gen'', zegt Van der Heijden. „Waarom? Ik weet het niet.'' Ook streeksieradendeskundige Piet Minderhoud uit Westkapelle heeft geen verklaring: ,,Je ziet wel dat het gouddraad van de krullen dik- ker of breder is, maar meer win dingen? Niet in Zeeland. Elders wel. Mijn overgrootvader, goud smid in Arnemuiden, zei ooit 'Ik begin niet aan die gekkigheid hoor.'' Reisetui van roggenhuid Mannen pronkten natuurlijk net zo goed, getuige de gouden keel- knopen om de halsboord van de boezeroen te sluiten en zilveren broek-en klepstukken. Maar ook fraai rookgerei, horloges of een luxe reisetui van roggenhuid met bijbehorend zilveren mes en vork ernaast. Jongelui op vrijersvoeten lieten zich eveneens niet onbe tuigd, gezien de zilveren schoen- Slapen met die muts ging niet. En afzetten in de bus? Nee, dat kon echt niet gespen, kralen tasjes 'rukendgoed- flesjes' en gouden ringen. Op een weiland van Stal de Pagter in Hoogelande zijn de zusjes Mol maandag bescheidener. Emeli (7) en Mylène (6) uit het Brabantse Te- teringen vinden ringsteken niet zo eenvoudig. Ze hielden op het Zeeuws kampioenschap ringlopen voor de allereerste keer een lans vast, maar staken zonder aarzeling een paar keer achter elkaar door het oog van de ringen. De zusjes 'loge- ren' met hun ouders in het huis van hun nichtje in Koudekerke, die el ders vakantie viert. Het nichtje wilde twee weken geleden mee doen. ,,Emeli en Mylène nemen de honneurs waar, omdat de wedstrijd twee weken geleden werd uitge steld", verklaart moeder Mol. Het ringloopkampioenschap voor kinderen tot en met 12 jaar werd 26 juli afgelast, omdat drei gend noodweer roet in het eten gooide. Ook maandag 9 augustus begon niet direct stralend. Een hef tige regenbui zorgde voor een half uurtje uitstel. ,,Een Duits gezin, wiens kinderen, vorige keer graag mee wilden doen, zag ik het terrein op rijden en naar de lucht kijken. Waarschijnlijk zijn ze direct afge dropen, want ik heb ze niet terug gezien", meldde Coen Minder- houd, een van de organisatoren. Uiteindelijk namen 63 ringlopers deel aan het ZK. Als het aan de Zeeuwse Ringrijdersvereniging (ZRV) ligt, stijgen velen van hen over een aantal jaren te paard om vanaf de rug van het edele dier rin gen aan de lans te rijgen. Of ze dat ook daadwerkelijk gaan doen, is voor de kleinsten nog een ver-van- mijn-bed-show. Hoewel de vader van Teun Boone (4) trots laat door schemeren dat het al bijna vaststaat dat zijn zoon een topringrijder wordt. ,,Niet mijn verdienste hoor. Maar zijn moeder is de bekende ringrijdster Jennie Paauwe." Teun rent intussen vol bravoure op de ring af en rijgt in de helft van de ge vallen het kleinood aan zijn lans. Meer dan veel anderen in zijn leef tijdscategorie. dinsdag 10 augustus 2021 WA Blingbling gaf ook vroeger status Annemarie Zevenbergen Arnemuiden -Wim van der Heijden Museum Arnemuiden is open tot 1 november op woensdag- en za terdagmiddag - in augustus ook vrijdagmiddag - van 13.00 tot 17.00 uur. De ring steken als je in galop aan komt rennen, is 'niet zo moeilijk', weet Fien Brouwer (6) uit Arne muiden. Maar hij geeft be schroomd toe dat het hem de eerste beurten nog niet lukte raak te steken. René Hoonhorst Grijpskerke De zusjes Emeli (r) en Mylène hielden voor de eerste keer een lans vast. fotos dirk-jan gjeltema Wim van der Heijden bij een van de vitrines van de tentoonstelling Walcherse Pronk in Museum Arnemuiden. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37