S? Klimaatontkenners de mond gesnoerd Meer covidpatiënten op de Zeeuwse ic's Alles went 2 Door gebrek aan personeel krimpt een aantal restaurants de openingstijden in. Uitbater Jan de Looff van grand café De Loods in Kortgene sluit noodgedwongen twee dagen per week de deuren. ,,We runnen de zaak met zijn drietjes." HORECATEKORT AAN PERSONEEL Commentaar De reacties liegen er niet om. Volgens António Guterres, secretaris-generaal van de Verenigde Naties, is er sprake van 'code rood voor de mensheid'. De Britse pre mier Boris Johnson betitelt het maandag gepubliceerde IPCC- klimaatrapport als een 'wake up call'. Zijn Nederlandse collega Mark Rutte noemt de conclusies van de internationale klimaat wetenschappers 'zeer zorgelijk'. De klimaatverandering gaat sneller dan ooit en wordt ver oorzaakt door de mens. Dat maken 234 wetenschappers op uit een vergelijking van meer dan 14.000 studies en artikelen. Het hoofdstuk over zeespiegelstijging is letterlijk dicht bij huis ge schreven, door onderzoeker Aimée Slangen van het NIOZ in Yerseke. Als we niet ingrijpen, voorspelt ze, gaat de Ooster- scheldekering steeds vaker dicht, op een gegeven moment zelfs permanent en uiteindelijk voldoet hij niet meer. Denk eens aan de rampen in delta's die zo'n kering niet hebben. Veel leed is te voorkomen, of in ieder geval aanzienlijk uit te stellen, als we wereldwijd stoppen met het uitstoten van scha delijke broeikasgassen en het kappen van bomen. Dat zal nog een hele puzzel worden, aldus Slangen. Het valt te betwijfelen of, zoals Johnson graag wil, de benodigde stukjes dit najaar al gelegd kunnen worden tijdens de klimaattop in Glasgow. Elke sprong voorwaarts begint met een kleine stap. Dit nieuwe rap port is zo overtuigend, dat het klimaatontkenners de mond zou moeten snoeren. Het zou al winst zijn als dat gebeurt. Als we niet ingrijpen, gaat de Oosterscheldekering steeds vaker dicht Ziekenhuis Adrz in Goes meldde gisteren dat zes mensen met corona zijn opgenomen, één minder dan een week geleden. Vier van deze co vidpatiënten liggen op de intensive care. Vorige week waren dat drie ic- patiënten. Voor het eerst sinds lange tijd zijn ook bij ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen weer covidpatiënten op de intensive care beland. Bij Zorg Saam lagen gisteren vijf coronapa tiënten, vorige week waren dat er drie. Van deze vijf patiënten wor den twee mensen op de intensive care behandeld. Vorige week maan- Voor het eerst sinds lange tijd zijn ook bij ZorgSaam weer covidpatiënten op de intensive care beland dag lagen in Terneuzen geen covid- patiënten op de intensive care. Dat brengt het totaal aantal coro napatiënten in de twee Zeeuwse ziekenhuizen op elf, één meer dan een week geleden. ALMANAK De omschrijving op de site klonk aanlokkelijk maar een maal op de Hollandse camping keek de Souburgse haar ogen uit. ,,WMr ben ik beland?" Het thuisfront werd de daarop volgende dagen getrakteerd op een stortvloed aan foto's van ar tistiek volk, vrije geesten in bonte outfits gekleed, gember thee drinkend op wat kennelijk hun eigen camping was. Na een paar dagen nam de stroom foto's af. De Souburgse kwam tot de ontnuchterende conclusie: ,,Ze zijn hier allemaal zo alternatief dat ze eigenlijk al lemaal hetzelfde zijn." Dat vorig jaar tijdens de lockdowns honderden horecakrachten zijn overgestapt naar een andere baan, krijgen sommige restauranthou ders als een boemerang terug. De Loods zit nu met de gebakken pe ren. Het Kortgeense restaurant mist een compleet keukenteam en vol doende bedienend personeel. Uitbater Jan de Looff: ,,Uit nood sta ik samen met mijn vrouw Carla in de keuken. Ik heb één mede werkster in de bediening. Dat is het. Af en toe helpen familieleden een handje, maar dat is pleisters plak ken. Eigenlijk is het niet te doen. Ik ben 63 jaar. Ik kan geen hele week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat meer knallen. Daarom hebben we besloten om dinsdag en woens dag de zaak te sluiten. Ik weet het, midden in het hoogseizoen, maar er zit niks anders op. We moeten ook uitrusten." Menukaart Door het forse personeelstekort heeft De Looff ook de menukaart drastisch moeten inkorten. „De kaart is gehalveerd. We kiezen te vens voor verse, maar simpelere ge- rechten, zodat we het eten sneller op tafel krijgen en meer tafels per dagdeel kunnen verkopen. Op die manier proberen we nog een rede lijke omzet te maken." Om De Loods optimaal te laten renderen en een fatsoenlijk werk- rooster te kunnen maken, is mini- Dinsdag en woensdag sluiten we. We moeten ook uitrusten maal een team van acht mensen nodig, zegt de exploitant. ,,Veel mensen zijn tijdens de lockdowns ander werk gaan doen. Koks waren begin dit jaar totaal niet te vinden. Seizoenskrachten zoals scholieren en studenten staan nu in een win kel of een supermarkt. Ik begrijp dat wel, want die willen ook geld ver dienen, voor hun studie bijvoor beeld. Omdat het personeelsgat in de horeca niet is opgevuld, hebben we nu dit probleem." Looffheeft tevergeefs uitzendbu reaus benaderd en gead verteerd op sociale media, maar er re ageert vrijwel nie mand. „Ja, jonge ren uit Ter- SLUISKIL Draaibrug twee dagen gestremd Plaquette weer terug bij parochie Harprecital in de Dorpskerk dinsdag 10 augustus 2021 MIDDELBURG Hoewel het totaal aantal covid patiënten in de Zeeuwse zieken huizen nauwelijks veranderde, werden de afgelopen week wel meer mensen met een ernstig corona-infectie op de intensive care opgenomen. Theo Giele Goes/Terneuzen In de ziekenhuizen in Goes en Ter- neuzen liggen in totaal zes mensen op de intensive care, tegenover drie vorige week. Tip? redactie@pzc.nl Frank Balkenende Kortgene Een deel van het keuken- team van Groede aan Zee: (vlnr) de Spaanse Pedro Mar- tinez en de Polen Patryk Swierczek, Kacper Ja- nowicz en Michal Mo- rawski. - Jan de Looff, De Loods FOTOANNE HANA I j. Op 15 en 22 augustus zal de draaibrug in Sluis kil de hele dag gestremd zijn. Rijkswaterstaat verricht dan voorberei dende werkzaamheden om de brug op termijn op afstand te kunnen bedienen. Voor automo bilisten geldt die dagen van 06.00 uur 's och tends tot 06.00 uur de volgende ochtend een omleidingsroute via de Sluiskiltunnel. De route staat met gele borden aangegeven. Voetgan gers en (bromfietsers kunnen tussen 08.00 uur en 18.00 uur ge bruikmaken van het veerpontje in Sluiskil. Na tachtig jaar keert de plaquette die het schilde rij van Onze Lieve Vrouwe in de Polder in de Petrus en Pauluskerk in Middelburg beschrijft, terug in de H. Maria Paro chie Walcheren. Bij de verwoesting van de kerk in mei 1940 verdween de plaquette. Dankzij een anonieme schenker komt die nu terug. De onthul ling is zondag tijdens de eucharistieviering om 15.00 uur in de Petrus en Pauluskerk. Voor het bij wonen ervan is een re servering nodig. Dan kan via het secretariaat op dinsdag of donderdag tussen 09.30 en 11.30 uur, telefoonnummer 0118 - 612860. 'Dan maar OOSTKAPELLE Bij het 5de zomeravond concert in de Dorpskerk van Oostkapelle (morgen om 20.00 uur) bespeelt Renske de Leuw (foto) de harp. Als 5-jarige werd ze al verliefd op dit snaarinstrument. Zij stu deerde aan het Conser vatorium in Amsterdam en speelt in ensembles en orkesten, zoals het Zeeuws Orkest. In Oost kapelle brengt zij met vio list en altviolist Hans Rijk mans, kamermuziekspe ler en pianobegeleider, muziek van Donizetti, Spohr, Fauré, Part en Saint-Saëns. Reserveren kan via: 0118 - 435725 of gmolendijk@hetnet.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34