Hier liep de Blitzkrieg vast 26 MEDIA CULTUUR CULTURELE SCHATKAMERS mm: Niet alleen de misstap, maar ook de reputatie van bekende Nederlanders bepaalt of het einde carrière is of dat er toch een doorstart mogelijk is. „Eigenlijk is iemands reputatie de eerste pagina van Google." SCHADE REPUTATIE WW<i 'vkvX M Wie Het Kazemattenmuseum Wat Je denkt: oer-Hollandse plek, aan één van de uiteinden van de Afsluitdijk. Water links, water rechts, weilanden en Friese kerktorens in de verte, dus het Kazemattenmuseum zal wel iets met kaas te maken hebben. Absoluut niet, kazematten zijn onderdelen van een vesting, voorzien van schiet gaten en gedekt tegen vijandelijk vuur. Hier speelde zich in de meidagen van 1940 een oorlogsverhaal af, dat minder bekend is dan de strijd om de Grebbeberg of het bombardement op Rotterdam. Niet meer dan 225 Nederlandse solda ten wisten 17.000 Duitse manschappen tegen te houden. 'De enige plek waar in de meidagen van 1940 de Duitse Blitzkrieg vastliep,' meldt het mu seum niet zonder trots. Het museum mag ook fier zijn op de manier waarop met steun van vrijwilligers de herinnering aan al deze heldhaf tigheid levend wordt gehouden. Eerst naar de filmzaal, voor de broodnodige histori sche context over wat zich hier op de net aangelegde Afsluit dijk allemaal af speelde. En daarna naar de kazematten zelf. En blik in de be dompte manschap penverblijven en de mitrailleurkamer met de schootsvelden. In drukwekkend, maar zoals zo vaak in oor logsmusea zijn het de details die bijblijven. Vanuit de mitrailleurkamer klinkt plots een rinkelende bel. Het autoverkeer op de Afsluitdijk wordt stilgelegd, want de brug bij Kornwerderzand gaat open voor de scheepvaart. Maar dan komt het: die brug gaat helemaal niet open, maar draait. Een eis van het ministerie van Oorlog bij de bouw van de Afsluitdijk in de on rustbarende jaren 30. Gedachte: achter een open geklapte brug zou de vijand zich kunnen opstellen voor een verrassingsaanval. Dat vergeten we dus nooit meer, op weg naar Friesland. Wanneer: Woensdag, vrijdag en zaterdag van 10-17 uur, zondag 11-17 uur. Promenade weer terug Verhuizing onbekend ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Iedere maand valt er wel weer een BN'er van zijn voetstuk. Was het eind maart rapper en acteur Bilal Wahib die zich in de nesten werkte door een minderjarige jongen tijdens een livestream op Instagram over te halen om zijn piemel te laten zien in ruil voor 17.000 euro, twee maanden later kwam rapper Lil' Kleine in de spotlights te staan om dat hij op Ibiza gearresteerd werd op verdenking van mishandeling van zijn verloofde Jaimie Vaes. En eerder boette ook Marco Borsato's reputatie aan glans in toen uitkwam dat hij ge regeld een scheve schaats reed. Wat opvalt, is dat de ene BN'er haast ongehavend zijn carrière her pakt terwijl de ander van eeuwigheid tot amen door een misstap achter volgd wordt en die zelfs einde car rière kan betekenen. Zo lieten al Wahibs opdrachtgevers hem na zijn misstap direct vallen, maar lijkt Jorik Scholten, de echte naam van Lil' Kleine, de dans te ontspringen. Wat maakt het verschil en waarom is een reputatie in deze tijd zo'n kostbaar bezit? Vooropgesteld: de ene fout is de an dere niet, maar de reputatie van een persoon speelt ook een grote rol in de vergevingsgezindheid van de maat schappij, legt reputatie-expert en au teur van het boek Reputatie onder druk Frank Peters uit. „Iedereen heeft een reputatie, ook jij en ik. Het is het beeld dat anderen van iemand heb ben en wat van iemand verwacht wordt. En eigenlijk zijn we allemaal continu aan het werk om die reputa tie in stand te houden." Voor gewone stervelingen, die niet elke dag herkend wor den of onder een vergroot glas liggen, is een reputatie handhaven gemakkelijker dan voor publieke figuren. Af en toe niet gezien wor den, betekent je af en toe kunnen onttrekken aan het keurslijf waar de maatschappij je - mede door je eigen toedoen - induwt. Lil' Kleine kenden we al een beetje als bad boy Reputatievet Een voorbeeld: iemand die zegt vegetariër te zijn en zich een keer laat gaan in een res taurant, loopt weinig kans 'ge snapt' te worden. Een BN'er die zegt geen vlees te eten en dat wel doet, riskeert veel eerder een stortlading kritiek. „Als je niet voldoet aan de verwachtingen van je omgeving, dan kan je reputatie schade oplopen", zegt Peters. Dat betekent voor mediafiguren dat ze in de openbaarheid continu moeten voldoen aan de verwach- Het Rijksmuseum en Mauritshuis kennen we wel, maar Nederland heeft nog zo veel mooie, onbekendere musea. Wij lichten er deze zomer vier dinsdagen lang eentje uit. Vandaag: het on bekende heldhaftige oorlogsverhaal op de Af sluitdijk. n tfil f dinsdag 10 augustus 2021 GO V «ijf p V - WUb f 'ïM' 'J - Kazemat aan de Afsluitdijk. foto niels de vries Jeroen Schmale Waar: Afsluitdijk 5, Kornwerderzand. ■f f, VV" Bij Kornwerderzand kun je afdalen in een kazemat. foto niels de vries SATIRE Tv-programma Promenade keert zondag terug op de buis met een nieuw gezicht. Peter van der Witte, van cabaretduo Droog Brood, maakt zijn op wachting, naast Diederik Eb- binge, Ton Kas, Henry van Loon en Eva Crutzen. 11 tilt: t TELEVISIE Het is nog niet bekend of en wanneer RTL Boulevard te ruggaat naar de studio aan het Leidseplein. De opnames van het programma verhuisden in juli naar het Me diapark in Hil versum na ern stige bedreigin gen. Raounak Khaddari Bilal Wahib. Leontine en Marco Borsato. foto's brunopress —Wesley Dekker, reputatie-expert Dave Roel- vink. FOTO BRUNO PRESS Lil' Kleine en Jaimie Vaes. FOTO EM-PRESS/ PATRICK VAN EMST

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26