ogen op Tijdschrift.nl Vraag het onze specialisten twee weken gratis! Ga snel naar tydschrift.nl 21 lire tijdschriften in een handige app: dat is Tijdschrift.nl. k de eerste 2 weken gratis! Daarna betaalje slechts maand. Tijdschrift.nl is maandelijks opzegbaar. Seksuoloog Eveline Stallaart ziet dat probleem veelvuldig terug in haar praktijk. „Doordat het brein gewend is aan de prikkels van porno, kunnen mensen tijdens seks soms minder opwinding ervaren'', zegt ze. ,,Veel jonge mannen hebben hierdoor erec tieproblemen en twijfelen of ze zich nog wel aangetrokken voelen tot hun partner. Ook bij jonge jongens komt dit probleem voor: die krijgen geen erectie tijdens hun eerste keer. Som migen twijfelen hierdoor aan hun geaardheid.'' Schuld en schaamte Matthijs Kruk, psycholoog en auteur van het recent verschenen boek Lust als last ziet steeds meer mannen van begin twintig die een moeizame rela tie hebben met intimiteit, omdat ze bijvoorbeeld vanaf 13-jarige leeftijd 'Eerst dacht ik nog dat porno kijken onschuldig was, maar ik heb nu last van woedeaanvallen' zijn opgegroeid met porno. ,,In de meeste gevallen heerst een groot schuld- en schaamtegevoel. Seks is zo'n grote ruimte gaan innemen in hun hoofd, beleving of gedrag, dat het ten koste gaat van andere dingen, zoals werk, relaties, slaap of hun financiële situatie. Ze willen hun gedrag wel veranderen, maar het lukt niet. Een verslaafde kan vereen zamen doordat hij veel tijd verdoet. Ook ervaart hij vaak een verhoogde mate van agressie, kampt hij met een verwrongen zelfbeeld door schuld gevoelens en soms verwaarloost hij zichzelf.'' Kies andere prikkels Wat kun je doen als je te maken hebt met een pornoverslaving? Steenhart: ,,Als je een toename merkt, vraag jezelf dan af: wat is er veranderd in je leven en is porno daar de oplossing voor? Is er iets wat effectiever werkt op de lange termijn? Als je bijvoor beeld meer porno bent gaan kijken omdat je leven onvoldoende prikkels en spanning biedt, zou je kunnen kijken wat je kunt toevoegen aan je leven om op een andere manier prik kels en spanning te krijgen. Ga iets doen waardoor je je competitief ver mogen test. Zoek iets waardoor je een ander soort spanning ervaart. Blijf vooral porno kijken en masturberen als je dat leuk en lekker vindt. Maar doe het niet om een bepaalde leegte op te vullen.'' Let ook op je dagelijkse routines, zegt Kruk. ,,Wat gaat er vooraf aan porno willen kijken? Hoe ga je om met emoties? In mijn behandel programma Mind your sex help ik vooral mannen de beste versie van zichzelf te worden. Om dit te bewerkstelligen, moet je leren de lading van je seksualiteit af te halen. Dat betekent: onderzoeken waarom je doet wat je doet en daar vervolgens een houding in vinden om te weten waar jouw grenzen liggen. Wanneer vind je bijvoorbeeld dat je te veel met seks bezig bent? Bedrieg je je partner als je in je eentje porno kijkt?'' Een vraag die iedereen zich volgens Kruk zou moeten stellen: heb ik op dit moment een gezonde relatie met seks? Een goede graadmeter is als je je regelmatig schuldig voelt over je gedrag, ofje je er soms voor schaamt. ,,Als je in je achterhoofd beseft dat je liever andere dingen zou doen met je tijd, energie en aandacht dan die vooral besteden aan seksuele activi teiten. Vaak ben je vastgelopen om dat je seks anders bent gaan beleven. Je bent porno gaan gebruiken om iets anders toe te dekken, iets niet aan te hoeven gaan. De coronacrisis en alle bijkomende maatregelen hebben daar voor sommigen een schepje bo venop gedaan. Dat kun je voorkomen door nieuwe gewoontes aan te leren, nieuwe prikkelende activiteiten of hobby's te ontdekken en vooral te kijken naar de positieve kanten: wat er nog wél kan in deze tijd.'' Is er iets mis met je relatie als je de behoefte voelt om vreemd te gaan? Nee zeggen vind ik moeilijk, hoe kan ik dat toch vaker doen? Wat te doen bij lichen planus in de mond? GO DINSDAG 10 AUGUSTUS 2021 vlicbiza ILLUSTRATIE GETTY IMAGES - SAM (27) Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl Deze 'symptoomtheorie' is een wijdverbreid verklarings model van ontrouw en wordt door veel relatietherapeuten onderschreven. Toch vraag ik me af of het altijd terecht is om, als ie mand vreemdgaat, meteen te concluderen dat zijn of haar relatie in slechte staat verkeert. Is dit niet te weinig doordacht, een al te graag gekoesterde illusie van de maakbaarheid van wat slechts deels maakbaar is? Dat er daarentegen soms helemaal niets aan de on trouw van je geliefde te doen is, of aan die van jezelf, dat mensen zomaar iets willen en zomaar iets doen, is een huivering wekkende gedachte, maar wellicht ook zo herkenbaar, dat we die toch moeten durven toelaten. kijken. Plaats bijvoorbeeld naast de gedachte die bij jou speelt een andere gedachte die de drempel voor nee kan verlagen. Ook helpt het om na te gaan, zowel in denken als in voe len, op welke vragen je graag ja wilt zeggen. Als je ook die drijfveren weet en de waar den die daarbij horen, kun je beter kiezen vanuit jezelf waarop je ja en nee zegt. Daarmee word je minder af hankelijk van de waardering van anderen en je eigen overtuigingen en ga je meer bewust vanuit waarden kiezen welke taken je nog graag wilt doen en welke niet meer. Dan wordt jouw 'nee' een duidelijke 'nee' en gaat iemand daarbij niet meer over je grenzen heen. plakzalven, gels, sprays en mondspoelingen met corti- costeroïden uitproberen. Mocht dat geen effect heb ben, dan zijn er nog vele an dere behandelingen: tacroli- muszalf, pimecrolimuszalf, tretinoïne- of ciclosporine- vloeistof of prednison in pilvorm. Wat je zelf kunt doen: stop pen met roken, zo min moge lijk alcohol drinken en regel matige controle bij de tand arts of mondhygiënist. Pittig en zurig eten, cafeïnehou- dende dranken en knap perig voedsel kunnen het versterken. Er is een licht verhoogde kans op kanker. Ga bij harde, ruwe plekken, snelgroeiende bulten en niet-genezende wondjes naar de huisarts. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Het idee dat vreemdgaan een symptoom is van relatie problemen is troostrijk en hoopvol. Troostrijk omdat je in de overtuiging kunt leven dat mensen niet vreemdgaan tenzij nare omstandigheden hen daartoe dwingen. Hoopvol vanwege de suggestie dat als je goed voor je relatie zorgt, de ander (en jij) niet vreemdgaat, en als dit wel gebeurt, de achterliggende problemen kun nen worden aangepakt. ARBEIDSPSYCHOLOOG ELLEN HUIJSMANS Het kan handig zijn om te snappen waarom je moeite hebt om nee te zeggen. Wil je graag aardig gevonden worden? Ben je bang dat je niet oké bent als je nee zegt? Heb je het idee dat jij voor veel zaken verantwoordelijk bent? Wil je graag controle? Als je de drijfveer weet, dan kun je ruimte maken om er anders naar te gaan HUISARTS RUTGER VERHOEFF Het gaat hier om een goed aardige ontstekingsreactie van de huid en het (mond) slijmvlies. Vaak is er geen oorzaak, soms ontstaat het door een virale infectie, medicijnen, contactallergie of tandheelkundig materiaal. In de mond ontstaan pijnloze witte strepen of zeer pijnlijke wondjes en zweertjes. De orale vorm gaat meestal niet vanzelf over. Bij klachten kun je een pijnstillende vloei stof met lidoca- ine of speciale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21