Code rood voor de mensheid Belangenbehartigers: Nederland geeft bewakers geen hulp VN-RAPPORT KLIMAAT Paris Saint- Germain Walcheren hunkert naar Messi, Argentijn moet club laatste zetje geven De horeca zucht onder een tekort aan personeel. Jan de Looff van grand café De Loods in Kortgene runt zijn restaurant met drie mensen, terwijl hij een team van acht nodig heeft. De situatie is inmiddels zo schrijnend dat hij noodgedwongen twee dagen per week de deuren sluit. ,,Ik ben 63 jaar. Ik kan geen hele week van 's morgens vroeg tot 's avonds laat meer knallen.'' De Afghanen die Nederland en an dere westerse landen hielpen, zijn in de ogen van de extremistische taliban verraders, ongelovigen die met hun gezinnen de dood verdie nen. Sommigen zijn ondergedoken, anderen zijn naar de hoofdstad Ka boel gevlucht. Tien van hen vroe gen gisteren de Nederlandse am bassade vergeefs om hulp. Alle tien zijn bewakers die volgens de strenge richtlijnen van Nederland niet in aanmerking komen voor hulp. De regering laat alleen tolken toe en die operatie verloopt al uiterst stroef. ,,Te traag. Te selectief. Te bu reaucratisch", zeggen belangenbe hartigers Anne-Marie Snels (oud voorzitter van de defensievakbond AFMP) en migratiespecialist Sara de Jong (werkzaam aan de Univer siteit van York). „Nederland heeft nog steeds niet alle tolken en hun gezinnen geëvacueerd en alle ande- Westerse landen huurden ons jarenlang in. Nu laten ze ons in de steek ren, onder wie bewakers, komen niet eens in aanmerking." Abdul Hayat Sultani (40) is een van hen. Hij slaakt met andere col lega's een noodkreet achter een groot spandoek bij de Nederlandse ambassade in Kaboel met de tekst 'Wij willen overleven en leven'. ,,Westerse landen huurden ons ja renlang in voor de beveiliging van hun troepen en nu laten ze ons in de steek" zegt Abdul. Hij werkte van 2004 tot 2006 voor de Neder landers in de provincie Baghlan en daarna voor de Hongaren. Anne-Marie Snels noemt het protest 'dapper'. ,,De taliban heb ben overal spionnen.'' Sara de Jong: ,,Deze oorlog is gevochten in naam van vrijheid, van mensenrechten. Deze Afghanen geloofden daarin. Daarom begrijpen ze niet dat zij nu aan hun lot worden overgelaten." Defensie zegt dat het 440 aanvra gen van tolken heeft ontvangen waarvan er 126 zijn goedgekeurd. Volgens een woordvoerder is er 'een groeiend aantal gefalsificeerde aanvragen'. Die valse papieren zor gen voor extra werk. ,,In totaal zijn nu 108 tolken met hun gezin in Ne derland aangekomen", liet het de partement gisteren weten. Het mi nisterie kon nog niet reageren op de overige verwijten. dinsdag 10 augustus 2021 P4-7 en ZEELAND 9 »P22 ZEELAND2 Afghaans personeel in de kou Nederland wil alleen Afghaanse tolken helpen, maar ook bewa kers, chauffeurs en koks vrezen voor hun leven nu de taliban ra zendsnel hun land heroveren. Dat melden belangenbeharti gers, die kritiek hebben op de handelwijze van Nederland. Hans van Zon Rotterdam/Kaboel —Abdul Hayat Sultani, oud-bewaker »P8 en ZEELAND 8 Warmer weer op komst NieuwindePZCapp: Altijd op de hoogte van het li weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g 11688 55530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1