©NDERNEMER Podcast Haal meerwaarde uit elke deal 'Goed leiderschap is teugels gebruiken met juiste timing' van de week Willem Baudewijns (Polestar): 'Blijf trouw aan je filosofie' Ondernemend Onderhandelen Manager en amazone Tineke Verhoeven schreef 'Managen als een ruiter' Als je een paard kunt berijden, kun je ook goed leiding geven. Dat is in het kort de les uit het boek 'Managen als een ruiter'. Schrijver Tineke Verhoeven put uit haar jarenlange ervaring als hobbyruiter en manager. „Suikerklontjes moet je niet zomaar uitdelen." Dressuurruiter Edward Gal leidde zijn paard Total US vaardig over de hindernissen in Tokio. Hij werd met deze jonge hengst, afstammeling van wereld kampioen Totilas, zesde op de Olympi sche Spelen. Verhoeven (,,Gal is mijn held") haalt in haar boek een citaat aan van deze topruiter: 'Mensen denken wel eens: die ruiters doen niks, het paard doet alles. Maar zo werkt het dus niet.' Daarover zegt Verhoeven: „Tussen Gal en Total US was er sprake van optimale samenwerking. Ze vertrouwen elkaar. Alle facetten die hen tot een twee-een heid maken, kun je ook gebruiken om leiding te geven aan een afdeling of een heel bedrijf." Diva's aansturen Het verbaasde Verhoeven dat er geen managementboek was over wat mana gers kunnen leren van ruiters als Gal, Hans Peter Minderhoud en Anky van Grunsven. Zij verzamelde 21 principes die topruiters consequent toepassen tijdens trainingen en wedstrijden. Ze put uit decennialang leiding geven aan redacties van uitgeverij Sanoma: een kruiwagen waar journalistieke kikkers permanent naar buiten willen springen en waar maar moeilijk leiding aan valt te geven. Ze vertelt smakelijk hoe zij de 'diva's' van het ooit vermaarde magazine Cosmo weer in de kruiwagen kreeg door net als bij een paard 'contact te leggen'. ,,Met dwang managen werkt niet. Geef vertrouwen en luister goed, dan zul je resultaat boeken. Net als Gal werkte ik nooit vanuit ego, die moet je als mana ger opzij zetten. Maar ik ben wel tegen totale democratie en laisser-faire. Er moet een doel zijn en als manager moet je leiding geven om dat te bereiken." Hoe dan? Met benen, billen en teugels, is het antwoord. ,,Met je benen breng je een paard in beweging. Door rustig met je billen op het zadel te zitten, gaat het allemaal beter. Teugels zijn het contact. Laat je die te los dan gebeurt er niets, trek je te hard, directief leiderschap, dan is er kans op burn-out. De kunst van goed leiderschap, het gebruik van de teugels, is de juiste timing van meer of net even minder druk geven." Zoek een goede mentor Nog steeds worden managers volgens Verhoeven in het diepe gegooid. In haar boek geeft ze deze tip: 'Leiden moet je in aanleg kunnen en willen. Maar leu ker en beter leiden kun je leren.' ,,Het valt inderdaad te leren. Zoek mentoren die je helpen bij het ontwikkelen van zelfinzicht. Problemen tussen paard en ruiter liggen vaak aan de ruiter. Zorg dat je jezelf dus goed kent. En deel niet zomaar suikerklontjes uit als paard of medewerker niet iets heeft gepresteerd. Het zal dan niet als beloning werken en je verliest aan kracht als leider." deondernemer.nl Beleef het automerk Schrijf je in via academy.deondernemer.nl of scan de QR-code. Wat ondernemers kunnen leren van ruiter Edward Gal volg ons op De Ondernemer Onderweg ROLAND TAMELING Beluister deze podcastserie Scan de QR-code om deze aflevering van De Ondernemer Onderweg te beluisteren. Of ga voor de hele serie naar deondernemer.nl/onderweg Cupra, Lynk&Co, Aiways, Seres, Lightyear en Polestar. Het zijn allemaal nieuwe automerken die beloven de autowereld op te schudden. Maar wat bieden ze precies en hoe zet je zo'n nieuw merk succesvol neer? De Ondernemer Onderweg spreekt met managing director Willem Baudewijns van Polestar. Polestar is begonnen als sportief label van Volvo, maar inmiddels zelfstandig. Het merk telt twee modellen: een plug-in hybride sportcoupé en een middelgrote elektrische zakenauto. ,,We zijn een Zweeds premium electric performance- merk", zegt Baudewijns. ,,Het is een ideale mix van prachtig design, gebruiksgemak, ruime keuzemogelijkheden en vooroplopende duur zaamheid." Maar er is veel meer dat het jonge automerk zo bijzonder maakt. Baudewijns' geheim?,,Blijf trouw aan je filosofie." Wil je een nieuwe Polestar kopen, dan start je online in plaats van bij de plaatselijke dealer. Dat nuanceert Baudewijns: ,,Mensen zeggen wel eens dat we een online merk zijn, maar dat is niet helemaal waar. Het is bij ons een combinatie van online en fysiek." Neem het concept Spaces: met aandacht vormgegeven ruimtes waarin de Polestar tentoongesteld staat, 'met experts in plaats van verkopers'. ,,Spaces zijn plekken midden in de stad, niet op autoboulevards, waar mensen op hun eigen manier het automerk kunnen beleven." Ondernemers kunn< Als ondernemer onderhandel je voortdurend. Maar hoe kun je het maximale rendement uit iedere deal halen? Onderhandelen gaat immers om meer dan de beste prijs. Onze specialisten zorgen dat je in drie online sessies én een live simulatie een betere onderhandelaar wordt. Een initiatief van ©NDERNEMER ACADEMY MASTERCLASS VOOR ONDERNEMERS Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19