MH17-boycot hielp kaasboeren ECONOMIE 17 Norwegian Cruise Line mag bewijs vaccinatie eisen Coolcat keert terug allemaal gedaan'', somt Close op. Ook was hij kok, in verschillende landen en op schepen. ,,Ik wilde altijd interessant werk hebben, an ders liep ik weg.'' Het lot verlegde zijn route even wel ingrijpend in 1993, toen Close een Russisch stel ontmoette. Hij liet hun Frankrijk zien. ,,Ze wilden dat ik ook naar Rusland zou ko men en regelden een visum voor me. De man had kennelijk goede contacten.'' Na zijn tiendaagse eer ste verblijf vroegen de Russen: 'En? Bevalt het je hier?' ,,Mijn ant woord: ik weet het nog niet. Het leven is hard hier, weet je.'' Liters melk Toch bleef hij terugkomen. ,,Ik heb nooit de beslissing genomen hier te blijven. Het is gewoon zo ge gaan'', vertelt de Amerikaan. ,,Ik werkte in veel verschillende res taurants in Moskou, maar voelde op enig moment, dat ik zelf iets wilde ondernemen.'' Twaalf jaar geleden kocht hij met zijn (inmid dels ex-)vriendin een stuk grond in het dorpje met de symbolische naam Mosjnitsi: 'de sterken'. Het ligt op zo'n 90 kilometer ten noordwesten van de Russische hoofdstad. Close dacht er aanvan kelijk alleen maar een huis te bou wen. ,,Maar mijn vriendin wilde ook dieren. Dus kochten we wat geiten en koeien. Alleen, wat moet je met al die fucking tiental len liters melk per dag?!'' Kaasmaken is dan een logische optie. En dus trok Close naar Frankrijk en daarna Nederland. Gebroeders Rademaker in De Hoef, onder de rook van Uithoorn, stelden hem apparatuur ter be schikking. „Probeer maar eens wat, zeiden ze. Ik leer snel en de eerste kaas die ik produceerde, viel goed uit.'' Het experiment was ge- De mensen vonden mijn producten zo lekker, dat ik er wel verder mee moest slaagd en terug in Rusland ging Close verder met het maken van kaas. „Aanvankelijk alleen voor fa milie en kennissen. Maar de men sen in de buurt vonden mijn pro ducten zo lekker, dat ik er wel ver der mee moest.'' Maar hoe kom je tot een grotere productie? Kaasapparatuur is duur en moest uit Nederland overko men. Het geldprobleem werd op gelost: de omwonenden legden omgerekend zo'n 3000 euro bijeen om Close te helpen. ,,En via con tacten op de Russische ambassade in Berlijn heb ik een kaaspers rela tief goedkoop kunnen laten over brengen.'' Zijn baan in een Moskous res- taurant, waaraan hij ook kaas le verde, kon Close op enig moment opzeggen. ,,Mijn baas zei: Blijf jij maar thuis, ga kaas maken'', gnif felt hij. Allerlei soorten Inmiddels is de bedrijfsnaam 33Kazen achterhaald, want Close en zijn ongeveer vijf tot tien me dewerkers zitten inmiddels al op ongeveer vijftig kazen, tussen de 100 en 150 kilo per week. In de vi trine in het winkeltje liggen tal loze soorten uitgestald. Overal schaaft hij een plakje af en geeft het aan de bezoekers: gewone kaas (zonder iets), kaas met kruiden, kaas met komijn, kaas met noten, kaas met wijn erin, met guinness, brie, feta, het aantal variaties lijkt onuitputtelijk. Aleksej en Jelena (collega's) zijn helemaal uit Moskou gekomen om 33Kazen aan te doen. Ze komen net het winkeltje uitgelopen en Aleksej heeft flink ingeslagen, ge tuige de goedgevulde plastic zak die hij bij zich draagt. ,,Ik kwam hier al vaker langs en besloot nu toch eens naar binnen te gaan. Ik heb er geen spijt van. Alle kazen geproeft en ze zijn echt heel lek ker. Vooral de hardere soorten, oude cheddar.'' Het verschil met Russische kaas? Aleksej: ,,Uit de Kaukasus en Altaj-regio, die kaas is oké. Maar het zijn zachte kazen en ik houdt toch meer van belegen soorten. Het is net als met alcohol: hoe langer het ligt, hoe beter de drank smaakt.'' OMMEKEER De Amerikaanse staat had eerder een wet aangenomen die bedrij ven verbiedt om een prikbewijs als voorwaarde voor toegang te hanteren. Daarmee zou vaccinatie of niet-vaccinatie een persoonlijke keuze blijven, en kan iedereen toegang krijgen tot de diensten. Maar de rechter stelt dat die wet niet mag worden gehandhaafd, zolang er een juridische strijd gaande is. Zeker nu in Florida het aantal besmettingen en ziekenhuisop names hard stijgt, zegt de cruisemaatschappij een vaccina tie tegen corona nodig te achten, om zo de veiligheid van de be manning en personeel te kun nen waarborgen. Bovendien vindt de maatschappij dat de nieuwe wet in strijd is met fede rale wetgeving in de VS. De Amerikaanse gezond heidsdienst CDC heeft een spe ciale richtlijn voor cruisemaat schappijen opgesteld dat zij pas weer gaan varen als ten minste 95 procent van de passagiers en bemanning gevaccineerd is. Norwegian Cruise Line be sloot een stap verder te gaan en voor een vaccinatiegraad van 100 procent te gaan. Vanaf 15 augustus wil Nor wegian weer gaan varen vanaf de havens in Florida. Overigens staat Norwegian niet in zijn een tje: bijna alle grote cruisemaat schappijen, zoals Carnival, Dis ney en Holland America Line (HAL), willen een bewijs van vaccinatie zien. In de VS hebben verschillende grote bedrijven, waaronder Google en Facebook, al ver gaande vaccinverplichtingen aangekondigd voor hun perso neel. dinsdag 10 augustus 2021 - Jay Close, kaasboer Kaasmakerijen leidden een bloeiend bestaan in het pre-re- volutionaire Rusland van 1917. Maar in de daarop volgende Sovjetperiode gingen er veel in vlammen op. Bovendien verbra ken de communisten groten deels de banden met Europa, waardoor ook procedés van kaasmaken verloren gingen. Het gevolg was dat de hele kaas-tra ditie teloorging en Russische kaas tot een jaar of acht gele den nauwelijks of geen smaak had en een structuur die Russen omschrijven als 'plastic'. Het werd niet eens gemaakt op basis van melk, maar van palm of olijfolie. Tot in 2014 de EU sancties instelde tegen Rusland, onder meer vanwege MH17, en Moskou reageerde met een boy cot van EU-producten. Daardoor kregen Russische kaasboeren de kans zich te bewijzen en ging de kwaliteit snel vooruit. Uiter aard leed de Nederlandse kaas export daar wel onder. In 2015 liep de uitvoer naar Rusland terug met liefs 52,8 procent, zo'n 10 procent van de gehele export van Nederlandse kaas. Cruisemaatschappij Nor wegian Cruise Line mag voor lopig een bewijs van vaccina tie eisen van passagiers. Dat heeft de rechter in Florida be slist. Natasja de Groot Rotterdam DEN HAAG De naam Cool- cat keert terug in de win kelstraat. Begin volgend jaar opent de winkelketen, die tegenwoordig een kin- dermerk is, een pilotstore. Waar die precies komt, is nog niet besloten, zegt op richter Roland Kahn tegen RetailTrends. Begin 2019 ging tienerkle- dingwinkelketen Coolcat failliet. Nog datzelfde jaar ging het bedrijf door als kindermerk dat online kle ding verkoopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17