16 ECONOMIE Kaas en Rusland, het was decennialang een moeizame combinatie. Maar sinds Moskou zeven jaar geleden de invoer van kaas verbood, waagden honderden kleine boeren zich aan de productie ervan. Onder hen de kleurrijke Jay Close, die het vak in Nederland leerde. Optimisme over economie Het aantal mensen dat positief is over de Nederlandse economie is flink gestegen, van 19 procent vorig jaar naar 53 procent nu. Toch is niet iedereen even optimistisch: mensen die slecht kunnen rondkomen, kre gen de hardste klappen in de crisis. Dat blijkt uit onderzoek van EenVandaag onder bijna 26.000 leden van het Opiniepanel, waarin werd gevraagd naar het economisch sentiment. Het optimisme is nu terug op het niveau van eind 2019, net voordat corona uitbrak. Samsung-bestuurder vrij Samsung-bestuurder Lee Jae-yong, die in Zuid-Korea vastzit na te zijn veroordeeld voor omkoping en verduistering, is voor waardelijk vrijgelaten. De bestuurder verlaat de gevangenis naar verwachting aan het einde van de week, meldde justitie in Zuid- Korea. Reden voor zijn voorwaardelijke vrij lating zijn onder andere goed gedrag tijdens de detentie en de druk van de publieke opi nie. Lee, die al achttien van de dertig maan den celstraf heeft uitgezeten, zou onder meer paarden als geschenk hebben gegeven om steun te krijgen van de regering van voormalig president Park Geun-hye voor een fusie van twee Samsung-filialen. Hij werd in eerste instantie veroordeeld tot vijf jaar cel. Dat werd later teruggebracht. Morris biedt op Vectura Philip Morris heeft omgerekend 1,2 miljard euro over voor de Britse fabrikant van astmamedicijnen Vectura. De maker van Marlboro- en L&M-sigaretten probeert zich steeds meer te richten op andere pro ducten, omdat vooral mensen in ontwik kelde economieën vaker willen stoppen met roken. Philip Morris streeft ernaar in 2025 een omzet van ten minste 1 miljard dollar te boeken met producten die geen nicotine be vatten. De sigarettenfabrikant is in een bie- dingsstrijd verwikkeld met investeerder Carlyle. DSM Prosus Shell PostNL Jay Robert Close (58) is niet een man van regels. Misschien dat hij daarom ook zo goed past in Rusland, waar altijd wel iets met de autoriteiten te regelen valt. ,,Je hebt hier veel meer vrijheid dan in de Verenigde Staten'', zegt de selfmade kaas boer. ,,Natuurlijk is de Russische bureaucratie berucht. Maar pa pierwerk heb je overal. En regels zijn er om gebroken te worden'', gebruikt Close een in Rusland veelgehoorde en in praktijk ge brachte uitdrukking. Toen hij zijn bedrijf 33Kazen begon, had Close al een bewogen leven achter de rug. Hij werd ge boren in New York uit een Ameri kaanse moeder en Australische va der. Zijn ouders scheidden en zijn moeder nam hem op 3-jarige leef tijd mee naar Mexico. ,,Spaans was de eerste taal die ik leerde. Van het kindermeisje", grinnikt Close. Hij werd als kind gedwongen om bij zijn inmiddels naar Califor- nië vertrokken vader te gaan wo nen, nadat zijn moeder bij een ongeval om het leven kwam. Op zijn 15de liep hij weg van huis ('ik wilde niet meer naar het jongens internaat'). Het zou het begin wor den van een zwerftocht die hem over de hele wereld voerde en hem talloze baantjes bracht. ,,Autopar- keerder, chauffeur, timmerman, bouwvakker, loodgieter. Ik heb het dinsdag 10 augustus 2021 NIVEAU VAN VOOR CORONA VERVROEGD VANWEGE GOED GEDRAG SIGARETTENFABRIKANT IN MEDICIJNEN 47% Het chemiebe drijf ziet af van subsidies voor de verhuizing naar nieuw hoofdkantoor. +37% De techinves- teerder is de sterkste stijger bij de hoofdbe drijven op het Damrak. 48% Beleggers zijn bezorgd over de vraag naar olie. Joost Bosman Mosjnitsi Hoe Rusland kaas met een Nederlands 'korstje' omarmde De post- en pak ketbezorger zag zijn volume iets afnemen doordat winkels weer open mochten. Jay Close begon met een paar geiten en koeien. Nu heeft hij een florerende kaasmakerij. foto's joost bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16