Sül NIEUWS 15 Trein vertrekt vanaf een station buiten de stad 'Brandstichter doodt priester' Loekasjenko ontkent alles i®KtSO SSB*3MEr i-. - a tion bij het dorp Strpci. Het heeft een macabere geschiedenis. In 1993 sleurden Bosnische Serviërs achttien moslims en een Kroaat uit de trein. Ze werden mishan deld en vermoord. ,,Paspoorten alstublieft", klinkt het op het goederenstation bij Prijepolje als twee Servische poli tieagenten de wagons inkomen. De grens is aanstaande. Vreemd genoeg volgen er kort daarna nog twee stops in Servië. ,,Hoelang hebben we hier?", roept een con ducteur naar de stationschef ter wijl de trein station Vrbnica bin nenrijdt. Vijf minuten. ,,Aha, ge noeg dus!" Het voltallige personeel rent de trein uit. Er volgt een om helzing door een non uit het klooster naast het station. Stipt vijf minuten later hollen ze weer terug met plastic zakjes in hun hand - vermoedelijk met lekkernijen. Pascontrole Over de grens in Bijelo Polje volgt de tweede pascontrole, en wordt de Servische locomotief vervan gen door een Montenegrijnse. En dan begint het echte spektakel: de afdaling van het stadje Kolasin op 1023 meter naar de hoofdstad Pod gorica, op 40 meter, in een uur en een kwartier. Op de achtergrond t Als dit traject in de Alpen lag, dan had deze trein elke dag bomvol gezeten de woeste groen-grijze bergen, be neden in een diepe kloof auto's op Madurodam-formaat. „This is cra- zyyyy!" roept een Russische toe- riste tegen een Servische mede passagier, terwijl de haren voor haar gezicht wapperen. Met hun hoofd door het open raam is het eerder alsof ze vliegen in plaats van over een spoor zoeven. Even verderop lijkt het meer op een achtbaan, met zoveel bochten. Na tunnel 229 volgt een minuten lange U-bocht en wordt de brug over de Mala Rijeka (Kleine Ri vier) zichtbaar, waar de trein zo juist nog overheen is gedenderd. Reizigers hangen met hun hoofd uit het raam of zitten er met hun neus tegenaan geplakt voor het be ste zicht: dit was vanaf de bouw tot in 2001 de hoogste spoorbrug ter wereld. In sommige lijstjes prijkt Montenegro bovenaan als mooiste land van Europa. Nu is wel duidelijk: als dit traject in Oostenrijk of Zwitserland lag, had deze trein geheid elke dag bomvol toeristen gezeten. Bij Podgorica is het gedaan met de bergpret: de hoofdstad ligt in een vlakte. Na een stop op een plek zonder station om een conducteur uit te laten stappen, een lange dam over het onmetelijke meer van Shkodra en tunnel 251 van meer dan 6 kilometer, is daar dan einde lijk de zee. Station Sutomore. De vakantie is begonnen. Dat de trein een ondergeschoven kindje is, blijkt ook uit het feit dat het vinden van het begin punt een avontuur op zich is. Het centraal station van Belgrado werd onlangs gesloten, omdat het spoor daar moest wijken voor een nieuwbouwproject. Het nieuwe centraal station ligt alles- behalve centraal in een met het ov slecht bereikbare buitenwijk. Bovendien zijn de perrons niet geschikt voor het laden van auto's op de wagons van de slaaptrein. De trein naar Bar vertrekt daarom tegenwoordig vanaf sta tion Topcider, een voormalige koninklijke wachtruimte in een bos nóg verder buiten de stad. De website van de Servische spoorwegen srbvoz.rs biedt in formatie in het Engels (zoek daarbij op Topcider en niet op Belgrado). Beide treinen hebben in theorie een restauratiewagon, maar de praktijk is soms weer barstiger, dus zorg voor eten en drinken. In de nachttrein kun je een bed in een couchette bijboe- ken. Als je de rit in de beschre ven richting maakt, zit je voor het beste uitzicht rechts. Arrestaties om deltavariant dinsdag 10 augustus 2021 GO Treinen is de trend, zeker in tijden van corona. Op afstand van elkaar relaxed reizen, terwijl het landschap als een levend schilderij aan je voorbijglijdt. Onze verslaggevers stapten in diverse landen in de trein en nemen u mee. randaag: Servië/Montenegro PARIJS De Franse justitie verdenkt een Rwandese migrant van de moord op een priester gisteren. Een terroristisch motief wordt uitgesloten. De asielzoeker verbleef in de religieuze gemeenschap van de priester (60) in Saint-Lau- rent-sur-Sèvre en zou hem daar om het leven hebben gebracht. Tegen de ver dachte (40) liep al een on derzoek naar brandstich ting vorig jaar in de kathe draal van het West-Franse Nantes, zo'n 70 kilometer verderop. Hij is onlangs psychiatrisch behandeld. Belgrado ff Lajkovac jjUzice SERVIË yBrariesci •C< Priboj O Prijepolje Teretna ^3 Brodarevo nP Bijelo Polje K Mojkovac 0 Kolasin KOSOVO Podgorica BOSNIË EN HERZEGOVINA MONTE NEGRO ALBANIË AÉWY ;'i »r>"T|! fcl JïflPan Lazarevac De trein passeert tijdens de rit 254 tunnels en 435 bruggen. FOTO THIJS KETTENIS DPGMEDIA De trein van Belgrado naar Bar gaat dagelijks twee keer: om 9.00 uur en om 21.00 uur. MINSK De president van Belarus, Aleksandr Loekas jenko, heeft recente be schuldigingen aan het adres van zijn regering te gengesproken. Hij heeft naar eigen zeggen hele maal niets te maken met de dood van dissident Vitali Tsjitsjov. De uitgeweken dissident is recent onder verdachte omstandigheden dood in een park in Kiev gevonden. Loekasjenko keerde zich ook tegen de suggestie dat de sprintster Kristina Tsimanoeskaja onder druk zou hebben ge staan van zijn bewind. Zij zit nu in Polen. PEKING De Chinese auto riteiten hebben ruim dertig functionarissen gestraft die verantwoordelijk wor den gehouden voor de ver spreiding van de deltavari ant van het coronavirus. Het gaat volgens staats media onder meer om bur gemeesters en bestuur ders van gezondheidsdien sten. China wist de binnen landse verspreiding van het virus vorig jaar nog tot bijna nul terug te brengen. Het land heeft al maanden geen sterfgevallen door corona meer gemeld, maar kampt inmiddels wel weer met een nieuwe uitbraak. Die heeft zich verspreid naar tientallen steden en is gelinkt aan schoonmakers op een vliegveld in Nanjing.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15