SrfMH EUWS 11 CORONA STUDENTEN H -i vï «,v I; -■ J*: - kiil .v?' 1 De introductieweek voor nieuwe studenten, die in bijna alle studentensteden volgende week plaatsvindt, gaat door ondanks strenge coronamaatregelen. ,,Het is werkbaar, maar aanpoten.'' Het is een bekend beeld halverwege augustus in de studenten steden: groepjes kers verse studenten trek ken er met een ouderejaars opuit om de plaatselijke kroegen, eet tentjes, verenigingen en universi teit of hogeschool te leren kennen. En natuurlijk elkaar! De introduc tieweek gaat normaal gepaard met veel bier, geslenter en grootscha lige feesten. Maar door corona is alles anders. Afgelopen week meldde het kabinet dat tot september alleen kleinschalige evenementen onder strikte voorwaarden, zoals het werken met coronatoegangsbewij zen, zijn toegestaan. Buiten of in een open tent met maximaal 750 bezoekers. Binnen geldt dat, mét een coronatoegangsbewijs, twee derde van de zaalcapaciteit ge bruikt kan worden met vaste zit plaats. Er hoeft dan geen 1,5 meter afstand gehouden te worden. Moord en brand Studentenorganisatie LSVb schreeuwde moord en brand over de strikte voorwaarden. Veel acti viteiten zouden hierdoor moeilijk of zelfs onmogelijk te organiseren zijn. Een rondgang langs vijf be sturen van introductieweken door het land - Rotterdam, Maastricht, Groningen, Utrecht en Leiden - leert echter dat er al maanden re kening wordt gehouden met strenge coronaregels bij de organi satie van de activiteiten. ,,Het hele jaar is er met verschil lende scenario's gewerkt'', vertelt voorzitter Willemijn Griep van de KEI-week in Groningen. ,,Het is werkbaar, maar aanpoten. De be langrijkste voorwaarde is steeds geweest dat we zo veel mogelijk wilden doen binnen de geldende maatregelen. Dat betekent: de meeste activiteiten - zoals infor- Nieuwe studenten krijgen niet de landing die ik wel heb gehad, en dat is sneu matiemarkten - op 1,5 meter af stand, veel buiten, en binnen in zalen met testen voor toegang.'' Een feest met duizenden stu denten zit er dit jaar niet in, erkent Griep. ,,Hartstikke jammer na tuurlijk.'' Groningen heeft volgens haar genoeg teststraten om stu denten te kunnen voorzien van een negatieve test. Omdat zo'n be wijs maar 24 uur geldig is, kan het voorkomen dat studenten tijdens de introductieweek meermaals moeten testen. Ook in Maastricht is het opzetten van de zogeheten INKOM nu een 'enorme uitdaging', zegt voorzit ter Iris Vloet. ,,Nieuwe studenten krijgen niet de landing die ik wel heb gehad en dat is natuurlijk sneu.'' Inmiddels is de organisatie eraan gewend continu te moeten werken met restricties. ,,Daar is dat maximum van 750 mensen buiten vorige week bij gekomen. Dat wordt nogal gebrekkig met drieduizend deelnemers in totaal. Maar we proberen zo veel mogelijk te werken met testen voor toe gang, want daardoor worden eve nementen veel leuker.'' De intro ductieweek in Maastricht vormt een uitzondering in Nederland wat betreft feesten, want die gaan daar wél door en liefst zonder de 1,5 meter. Vloet: ,,Dat vinden we ook belangrijk voor de tweedejaars die vorig jaar ook niets konden vieren.'' Al houdt ze nog een slag om de arm, mochten de regels weer veranderen. Ook hier is tes ten voor toegang in elk geval cruci aal, waarschijnlijk in een mobiele teststraat. ,,Maar testen blijft in principe de verantwoordelijkheid van iedere deelnemer zelf.'' De Eurekaweek in Rotterdam verwacht met 4500 studenten een recordaantal deelnemers. Deelne mers moeten een groen vinkje in de CoronaCheck-app kunnen la ten zien. Dat staat er bij volledige vaccinatie, bij een recente nega tieve test op corona of als je in het afgelopen halfjaar corona had en nu genezen bent. Ze mogen dan bijvoorbeeld bij Ahoy naar binnen in shifts. ,,Het aanpassen van het programma is nogal meegevallen'', stelt voorzitter Kirsten Prins. ,,Ik zie het rooskleurig in: we kunnen volgende week een volwaardig programma draaien en we zijn daar hartstikke trots op. We wer ken veel met zit-evementen en er moet steeds 1,5 meter afstand ge houden worden van elkaar. Daar naast is testen voor toegang een uitkomst.'' Toch kan er dit jaar niet worden gedanst aan de voet van de Erasmusbrug, nu staat dat gepland in het Neptunus-stadion. Ingekort De UIT, de introductieweek in Utrecht, is een dag ingekort en vindt al gedeeltelijk online plaats. Studenten kunnen chatten, ge- matcht worden en er zijn live- streams. Volgens woordvoerder Merel Smeets is het vooral belang rijk dat de introductietijd veilig is. ,,We focussen ons nu op drie dagen.'' Het overgebleven programma, zoals doorstroom- markten buiten in shifts en op 1,5 meter, is in nauw overleg met de gemeente tot stand gekomen. Bin nen kunnen studenten film kijken en in TivoliVredenburg naar op tredens. Ook op afstand, want er wordt niet gewerkt met testen voor toegang. ,,De vierde dag stond een festival zonder 1,5 meter buiten gepland, maar dat idee is losgelaten. Er zouden vierduizend UIT-lopers komen en dan is een maximumcapaciteit van 750 niet We kunnen volgende week een volwaardig programma draaien, daar zijn we trots op te doen. Dat is jammer, maar we vinden het ook mooi wat we alle maal wél kunnen bieden.'' De organisatie van de EL CID, het officiële introductiepro gramma van de Hogeschool Lei den en Universiteit Leiden, heeft na de nieuwste regels van Rutte nog koortsachtig overlegd, maar er is volgens woordvoerder Mark Kenter 'geen reden tot zorg'. ,,Het programma stond voor het groot ste deel al en iedereen zonder vaccinatie- of herstelbewijs zal dagelijks worden getest. Vrijwilli gers én deelnemers.'' Volgens Kenter zullen bij de evenementen in Leiden, die niet allemaal even groot zijn, door gaans vaste plaatsen zijn. ,,Zo kunnen mensen samen een borrel drinken. Feesten in nachtclubs achten wij als organisatie niet ver antwoord. Oud-deelnemers weten wat er normaal allemaal wél kan. Toch zou ik dit, zowel qua infor matievoorziening als op het sociale vlak, een waardige EL CID willen noemen.'' dinsdag 10 augustus 2021 GO De introductietijd op de Technische Universiteit Eind hoven vorig jaar. FOTO ANP/ HH ■- i •r - - -•*-t ---jj SËV'sttï' Vyfy^ïllgvV, ;fi - imXS&i Ji33/K Introductie moet wat braver Edwin van der Aa Utrecht - Iris Vloet, Maastricht Roeien in Utrecht tijdens de introductieweek vorig jaar. foto anp - Kirsten Prins, Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11