Het is weer voorbij, die mooie sportzomer: 'Een beetje afkicken is het momenteel wel' 9 maandag 9 augustus 2021 Maar de volgende confrontatie komt eraan: de winterspelen van 2022, die al over zes maanden zijn, in China. Niet vanwege corona, maar vanwege de mensenrech tensituatie in China staan die al onder druk. In China bestaat het beeld dat de Spelen heel belangrijk zijn Van der Putten: ,,De winter spelen, waar minder landen aan meedoen, hebben niet het ge wicht van de zomerspelen. In 2008 was er ook veel aandacht voor de mensenrechtenproble- matiek, maar dat heeft voor China destijds niet de positieve kanten overschaduwd. De Spelen waren een groot succes. Nu krijg je waar schijnlijk nog meer aandacht voor de mensenrechtenproblematiek, terwijl de positieve kanten voor China minder groot zullen zijn. Het wordt lastig het succes van 2008 te evenaren.'' Amerikanen zullen niet gauw boycotten, verwacht Willem Post. ,,Biden wil wel samenwerken op gebieden als klimaatverandering. Ik schat in dat ze naar de winter spelen gaan en dan zou het extra mooi zijn als team USA daar heel veel medailles haalt, in het hol van de leeuw.'' Ja, komende sportloze week zal wennen worden, glimlacht Humphry Joey van Asdonck, mis schien wel de meest fervente olympische fan van Nederland. Met vier tot soms vijf schermen tegelijk keek de 38-jarige Maarsse- naar afgelopen weken naar de zomerspelen in Tokio (ruim 220 uur live televisie bij de NOS). ,,Op een grote televisie, een pc waar van ik het beeld in tweeën heb ge splitst, een tablet en soms mijn mobiele telefoon.'' Alle Nederlanders zag hij in actie, wat zeker in de eerste week van de Spelen geen sinecure was. ,,Soms kwamen er op vijf onder delen tegelijk teams of sporters in actie.'' Hij pakt een van zijn zelf gemaakte schema's erbij. ,,Kijk, dan was er schermen, badminton, twee zeilonderdelen, er waren poulewedstrijden van bijvoor beeld handbal.'' Het vele sport kijken bezorgde hem kleine oog jes. ,,De eerste week sliep ik 4,5 uur per etmaal, de tweede week iets meer.'' Waar zijn fanatisme vandaan komt? ,,Ik kom uit een echte sportfamilie, mijn moeder was een van de eerste voetbal internationals, mijn vader en broers zijn ook sportief. Zelf handbalde ik in de eredivisie.'' Op vakantie Minstens zo'n fanatieke sportkij- ker is Bas Tietema. Op Twitter kroonde de Zwollenaar zichzelf in een jolige bui tot 'Olympisch kampioen bankhangen'. ,,Van jongs af aan al kijk ik al bijna elke sport.'' Of er Nederlanders mee doen of niet, maakt Tietema wei nig uit. ,,Het 3x3 basketbal of het sportklimmen vind ik net zo tof om te bekijken.'' Vanaf deze week moet de Zwolse sportgek het echter zon der live sport stellen. ,,Een beetje afkicken is het wel'', erkent hij. ,,Ik heb de Spelen toch twee we ken lang gevolgd en daarvoor de Tour de France en het EK. Maar als er het hele jaar non-stop sport zou zijn, is de charme er snel af.'' Er zijn bovendien genoeg mooie sportevenementen op komst, zegt hij. ,,De voetbalcompetities be ginnen weer, de Formule 1 op Zandvoort en binnenkort start in Spanje de Vuelta.'' En dan is er het volgende grote bankhang-doel: ,,De winterspelen in Peking.'' Freelance (sport)journalist Re- nate Verhoofstad heeft een reme- die bedacht tegen de sportkater. Vandaag gaat ze met haar gezin op vakantie. ,,Enige zorgen maak ik me na twee maanden met zo veel sport op televisie echter wel.'' Ze Ik zet mijn wekker midden in de nacht als ik een race wil zien. Mijn gezin snapt daar helemaal niks van kan naar eigen zeggen 'enorm monomaan' zijn qua sport kijken. ,,Ik zet mijn wekker midden in de nacht voor een bepaalde race die ik dolgraag wil zien. Dat heb ik af gelopen weken regelmatig ge daan. Mijn gezin snapt daar hele maal niets van.'' Verhoofstad genoot afgelopen zomer volop, als Italofiel - ze studeerde in Italië en woonde er jarenlang; Italië werd vorige maand Europees kampioen voet bal. ,,Een enorme boost voor Italië dat zo door corona getroffen werd en het economisch zwaar heeft.'' Tijdens afgelopen Spelen werd ze vooral geraakt door sporters met een verhaal, zoals baanrenster Shanne Braspennincx, die goud won op de keirin. Ze kreeg enkele jaren terug een hartaanval. ,,Om diezelfde reden raak ik ontroerd door het goud van de Britse schoonspringer Tom Daley.'' Da ley kwam met een statement over zijn geaardheid. Voor Zwollenaar Tietema vormde BMX'er Niek Kimmann een van de vele hoogtepunten. Niet heel vreemd, aangezien Tietema wielerfanaat is en het succesvolle YouTube-kanaal Tour de Tietema runt. ,,Ik ken Niek daardoor een beetje, net als Harrie Lavreysen trouwens. Die jongen is van mijn leeftijd, dat helpt ook.'' Tietema beklemtoont hoe uniek het is wat de baan- equipe doet. ,,Die medailleregen lijkt bijna normaal, maar het is echt ontzettend bijzonder.'' Wat de Olympische Spelen vol gens sportfanaat Humprhy Joey van Asdonck zo mooi maakt? ,,Het is het enige moment in vier jaar tijd dat je de beste sporters van de planeet in vrijwel alle sporten tegelijk in actie ziet.'' Het maakt sport kijken eenvoudig, stelt hij. „Normaal ga ik echt niet alle WK's van welke sport dan ook volgen. Daar mis ik de tijd voor.'' Nagenieten Nederlands grootste Olympische sportfan gaat komende dagen flink nagenieten. ,,Ik zet alle uit slagen nog eens op een rij, ook de vierde en vijfde plekken van Nederlanders.'' Afkicken deed hij eigenlijk afgelopen dagen al. ,,De meeste Nederlanders waren al klaar, de teams lagen er sowieso snel uit. Vaak hoefde ik pas om 08.00 uur op te staan.'' Vanaf van daag gaat Van Asdoncks vizier op de Paralymische Spelen en daarna de winterspelen van volgend jaar in Peking. Hoofddoel is echter Parijs 2024. ,,Die spelen zijn al over drie jaar!'' jubelt hij. In de lichtstad wil Van Asdonck weer aanwezig zijn, net zoals in Londen en Rio, waar hij liefst 54 wedstrijden bezocht. Voor Tokio had hij ook kaartjes, maar zoals bekend gooide corona roet in het eten. ,,Hoewel sport op televisie vaak veel beter te volgen is, is bij wedstrijden aanwezig zijn toch het mooist. Zeker met veel andere Nederlandse supporters erbij.'' GO X) Worstelaar Sarah Hildebrandt (VS) tegen Sun Yanan (China). FOTO REUTERS - Frans-Paul van der Putten, China-expert Na twee maanden bijna non stop live topsport op televisie (onder andere EK voetbal, Wimbledon, Tour de France, Olympische Spelen), is het vanaf vandaag uit met de pret. Het gewone leven neemt weer zijn loop. Hoe gaan fa natieke sportkijkers daarmee om? David Bremmer Rotterdam Humphry Joey van Asdonck zag alle Nederlanders in actie op vijf schermen. foto ruud voest - Renate Verhoofstad, (sport)journalist In Parijs, waar de Spelen in 2024 worden gehouden, waren er gisteren feestelijkheden tijdens de sluitingsceremonie. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9