Het regent klachten over te dure en onnodige tandartszorg NIEUWS 3 CORONA CONTROLE Wie terugkeert uit een geel vakantieland moet sinds gisteren bij vertrek vanuit het buitenland een coronabewijs laten zien. Voor groepen jongeren die vakantie vieren in feestoorden aan de Middellandse Zee, kan dat consequenties hebben. maandag 9 augustus 2021 De Brabantse moeder Mira (haar achternaam is bij de redactie be kend) zit met de handen in het haar. Haar 17-jarige dochter bivak keert sinds vorige week met vijf vriendinnen op Kreta, in Cherso- nissos. Aanvankelijk zou de groep meiden naar Spanje gaan. ,,Van- wege de oplopende coronabesmet tingen werd Spanje enige tijd terug op oranje gezet, dus hebben de vriendinnen hun reis omgeboekt naar Kreta, want Griekenland stond in het reisadvies van Buitenlandse Zaken op geel." Al snel komt Mira erachter dat Kreta volgens het Europese RIVM al enige tijd donkerrood gekleurd gebied is. De grote groepen feest vierende jongeren in 'Oh Oh Cherso' drijven het aantal coronagevallen op het eiland razendsnel op. Het RIVM stelde dit weekend in het tv- programma Hart van Nederland dat het aantal officiële coronabesmet tingen in Griekenland met een kwart is opgelopen. ,,Maar omdat de Nederlandse overheid Kreta als geel beschouwt, kon mijn dochter haar vakantie niet kosteloos annu leren of verplaatsen." In haar ogen dwingt Buiten landse Zaken Nederlanders zo bijna om toch op vakantie te gaan. „Waarom kiest BuZa ervoor om een gebied geel te laten dat door het Europese RIVM donkerrood wordt ingekleurd? Je praat hier over de zuurverdiende centjes van mensen. Mijn dochter heeft haar vakantie bijvoorbeeld helemaal zelf bij el kaar gewerkt en gespaard." Als klap op de vuurpijl moeten Nederlandse vakantiegangers sinds gisteren bij terugkomst aan de vliegmaatschappij een coronabe- wijs laten zien: een vaccinatiebe wijs, een negatieve coronatest of een bewijs van herstel. Het maakt de problemen voor haar dochter en Nederlandse jongeren nog véél gro ter, stelt moeder Mira. ,,Het virus gaat als een dolle rond op Kreta, van diverse vrienden en kennissen die net terug zijn krijgen we al berich ten dat ze besmet zijn. Van mijn dochter hoor ik ook dat afstand houden nauwelijks mogelijk is. Ik vrees dat héél véél Nederlandse jeugd positief gaat testen in Grie kenland. Dan moeten ze tien dagen in quarantaine en zitten ze vast. Waar moeten ze dan heen? Mijn meiske is 17. Gooi daar dan nog even de huidige legendarische hittegolf overheen." Dan moeten ze in quarantaine. Waar moeten ze heen? Mijn meiske is 17 Ze zegt haar vragen meermaals aan het ministerie van Buitenlandse Zaken te hebben voorgelegd. ,,Maar ik kom gewoon niet verder en krijg geen antwoorden." Het ministerie van Buitenlandse Zaken wijst de kritiek van de Brabantse moeder resoluut van de hand. ,,Wij snap pen haar bezorgdheid natuurlijk, maar als haar dochter of welke Ne derlander dan ook op reis gaat, is dat op eigen risico", vertelt woord voerder Frits Kemperman. ,,Onze reisadviezen zijn niet voor niets ad viezen, een stukje service voor va kantiegangers. Wij geven geen toe- stemming." Het ministerie be klemtoont de adviezen zo zorgvul dig mogelijk samen te stellen na in put van het Nederlandse RIVM en het ministerie van VWS. ,,Pro- bleem is dat er geen Europees ad vies is dat voor alle landen geldt." Reizigers moeten er bovendien rekening mee houden dat regels te allen tijde kunnen veranderen. ,,Wij doen er alles aan om de ver spreiding van corona te beperken. Soms gebeurt dat via nieuwe regels, zoals die van 8 augustus. Dat is het risico van op reis gaan." De ANVR laat weten dat tour- operators eventueel positief tes tende jongeren en andere vakantie gangers 'niet aan hun lot over zul len laten'. ,,We hebben uiteraard een zorgplicht, vaak zijn er quaran tainehotels of etages in hotels die daarvoor zijn toegerust", vertelt di recteur Frank Oostdam. ,,We zitten er totaal niet op te wachten dat er in coronatijd hierdoor problemen ontstaan. Dat is ook niet goed voor het imago van de reissector." Tegelijk legt Oostdam de verant woordelijkheid bij de ouders en de jongeren. ,,Niemand wordt ge dwongen om op vakantie te gaan. Moet je je tienerdochter of zoon in deze coronatijden sowieso niet ont raden om zo'n feestvakantie te boe ken? Of ben ik dan te moralis tisch?" Zelf is de ANVR gelukkig met de reisadviezen van het ministerie. ,,Dat Europa grotendeels op geel en groen staat geeft veel meer duide lijkheid en voorspelbaarheid. Con sequentie is wel dat nu een test wordt geëist van iedereen die te rugkeert uit geel gebied en niet vol ledig is gevaccineerd." Volgens moeder Mira is de vraag of dochterlief moest gaan wel dege lijk nadrukkelijk op tafel gekomen. ,,Dit was een zeer moeilijke keuze. Dat het om ruim 1000 euro zelfver diend geld gaat, gaf uiteindelijk de doorslag. Mijn dochter is met vriendinnen vertrokken." De Bra bantse hoopt vurig dat haar dochter negatief test. ,,Ze heeft dit weekend een zelftest gedaan en die was ge lukkig negatief. Nu nog de PCR- test." Op een oproep van de redactie kwamen honderden reacties. Aan leiding was het verhaal van de 21-ja- rige Lisanne die na de handeling door een tandarts achterbleef met meer pijn, een extra bezoek aan de spoedpost en een rekening van ruim 900 euro. Na de oproep lieten veel mensen weten zich ook be kocht te voelen na een tandartsbe zoek. Zo valt Marco Pruisscher op dat tandartsen wel heel rap foto's ma ken en grote behandelingen 'aan smeren' omdat dit nodig zou zijn. ,,Je gaat uit van de expertise van de tandarts." En bijvoorbeeld Cindy de Boer die hoogzwanger met kies pijn naar de tandarts ging, maar na de behandeling pijn hield. „Uitein delijk nog vier keer naar de tandarts moeten gaan, omdat het niet goed gegaan is. Ik heb nu al zo'n 700 euro aan die kies betaald." Het is het topje van de ijsberg. Jord van der Woude, oprichter van de website Zorgklacht.nl, bevestigt een sterke groei van de onvrede on der Nederlanders over tandartsen. Bij het internetplatform kwamen volgens hem op jaarbasis 34 procent meer klachten binnen over mond- zorg, vooral over de kosten en de in formatievoorziening vooraf. De club van Jord van der Woude wil nu op praktijkniveau de proble men in kaart brengen. Om misverstanden over een eindafrekening te voorkomen, moet een tandarts een prijsopgave geven bij een behandeling die duurder is dan 250 euro, benadrukt de Consumentenbond. ,,We zien wel dat tandartsen niet altijd zo'n verplichte offerte opmaken voor hun patiënten", zegt een woord voerder. Vicevoorzitter Jan Willem Vaart jes van beroepsorganisatie KNMT, zelf tandarts, laat in reactie weten dat het aantal neergelegde klachten juist daalt. Ook de kosten van de tandarts vallen volgens hem mee: ,,Gemiddeld kost mondzorg min der dan 300 euro per jaar per Neder lander." Vaartjes vindt dat mensen moe ten begrijpen dat klachten soms niet in één keer zijn verholpen. ,,Overal heb je behandeltrajecten. Het is een menselijk lichaam, geen exacte wetenschap." P5 GO Jeugd vreest PCR-test bij terugkeer vakantie David Bremmer Rotterdam - bezorgde moeder Mira M Reizigers laten zich testen. FOTO JEFFREY GROENEWEG Het regent klachten over de tandartszorg in Nederland. Veel mensen voelen zich bedonderd door tandartsen die te snel foto's maken, behandelingen geven die niet werken, onnodig grote ingrepen doen en peper dure rekeningen sturen. Edwin van der Aa Den Haag M Veel Neder landers vinden dat hun tand arts te snel fo to's maakt en hen dure be handelingen voorstelt. FOTO GETTY IMAGES Schiphol COVID-19 Testpoint Schiphol COVID-19 Testpoint Certificate to tra el

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3