II II 4 ZAAL SINTANNA GRATIS BESCHIKBAAR VOOR PROFESSIONELE ARTIESTEN maandag 9 augustus 2021 Het is mooi om zelf blij te zijn, maar nog veel mooier om anderen blij te maken en te laten lachen. Met die gedachte stellen Maartje Keune en Meinte Jorritsma de sfeervolle Martha Hofmannzaal van B&B SintAnna in Yerseke gratis en voor niks beschikbaar aan professionele artiesten. ,,We hebben altijd al iets terug willen geven aan de mensen om ons heen." Joeri Wisse Yerseke Het uitbundige glas in lood, de doorleefde bakstenen muren en het indrukwekkende dakgewelf. Nergens in de tot B&B omgebouwde Sint Anna uit 1894 voel je beter dat je in een voormalige kerk staan dan in de zaal die bovenop de verdie pingsvloer is verrezen. De sfeer volle ruimte wordt al enkele jaren gebruikt voor trouwerijen, mee tings, diners en yogalessen en geeft binnenkort ook een letterlijk en figuurlijk podium aan uiteenlo pende cultuurbeoefenaars. Het uit Utrecht afkomstige gezin streek bijna zeventien jaar geleden neer in Yerseke. ,,Meinte heeft al tijd met het idee gelopen om, naast dat we inkomen uit de B&B We doen het niet omdat hier niet genoeg wordt gelachen, maar omdat we zo in het leven staan - Maartje Keune, SintAnna moet halen, ook iets terug te wil len geven aan de mensen om ons heen", zegt Maartje. „Mensen vra gen weleens of dit ons levenswerk is. Zo zie ik het niet. Wij hebben een instrument gebouwd dat nu goeddeels af is waar op gaan spe len", vult Meinte aan. Het stel wil het symbolische in strument laten bespelen door de SintAnna ProDeo Stichting. Meinte: ,,Onze rol is dat wij het gaan faciliteren. Wie hier komt optreden betaalt helemaal niets en houdt alle opbrengsten van de ver kochte kaartjes en de winst op de drankjes zelf." Meinte en Maartje doen het zowel voor de performers als voor het publiek. ,,De artiesten zijn het goede doel. Een opsteker nadat de culturele sector zo lang heeft stilgestaan." Verzorgde weekends In Yerseke worden weinig kunst zinnige of culturele activiteiten ontplooid, maar dat was voor het stel niet de motivatie om de stich ting op te richten. ,,We doen het niet omdat hier niet genoeg wordt gelachen, maar omdat we zo in het leven staan", zegt Maartje. Ze hoopt dat het initiatief vleugels krijgt en breder wordt dan alleen Sint Anna. ,,Het mag echt iets van het dorp worden." Daarnaast wil de ProDeo-stichting ook ver zorgde weekends gaan aanbieden aan mensen die het minder heb ben. Bijzonder detail is dat de zaal waar vanaf dit najaar de eerste concerten en optredens plaatsvin den is vernoemd naar een vrouw die Meinte en Maartje nimmer hebben gekend. Martha Hofmann is de enkele jaren geleden overle den moeder van een vaste gast, Lu- cienne Mertens. Maartje: ,,Ze kwam een aantal jaar geleden hier binnen als gast. Het begon met heel simpel iets: ze begreep de aparte humor van Meinte. Ze was zo op haar gemak dat een klik ont stond. De gesprekken kwamen daarna vanzelf." Glimlach van God Meinte: ,,Op een dag heb ik een bordje opgehangen met 'Martha Hofmannzaal', met daaronder rechts de trap, links de lift. Maar er was helemaal geen lift. Zo konden Maartje en Meinte bieden ar tiesten gratis ruimte aan in de de Martha Hofmannzaal. we uitleggen wat we wilden." De Vlaamse besloot de grote investe ring te doen, zodat de zaal nu be reikbaar is voor iedereen. ,,Het aparte van het verhaal is dat het over een Belgische dame zonder enige binding met Yerseke gaat. En we zeiden: je krijgt er niets voor terug. Misschien een glimlach van God, maar zelfs dat is niet zeker. Dat was geen issue", zegt Meinte. De SintAnna staat open voor ie dereen die op professioneel niveau Mensen vragen weleens of dit ons levenswerk is. Zo zie ik het niet - Maartje Keune, SintAnna in het najaar iets wil opvoeren of ten gehore wil brengen, zegt Maartje. ,,Afkomstig uit Zeeland of van buiten Zeeland, muziek, to neel of iets anders, alles is welkom. En mocht het dit najaar nog niet lukken vanwege de coronaregels, dan zal het geheel verschuiven naar een later tijdstip." Een eerste duo uit Tilburg met piano en zang heeft zich al gemeld. Meinte: ,,Hun klanken zullen de Martha Hof manzaal deze herfst vullen!" De Sint Annakerk aan de Langeville in Yerseke is verbouwd tot B&B. Meinte en Maartje willen de mensen blij maken en laten lachen FOTO'S MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24