9 Ik denk dat wij als SP te onherkenbaar zijn voor de mensen Droom mijn huisarts te kijken naar gedragseffecten. Dan kan je zelf iets doen om te voorkomen dat je je zo opge jaagd en aangevallen voelt om niks. Ik was veertig en moest mijn grenzen gaan stellen! Niet meer werken was geen optie, want dat was zo belangrijk, zei mijn huisarts, dan zou ik in een depressie kunnen schie ten. Dat risico achtte zij te groot.'' ,,Er waren meer dingen, maar ik had bijvoorbeeld twee momenten waarop ik energie lekte. Fractieover- leg en overstappen met de trein. Daar kreeg ik echt de zenuwen van. De trein uit, heb ik alles? En dan in de trein, druk en staanDat was nog voor corona. Dat was een enorm stressmoment. Ik stap gewoon niet meer over. Tijd inbouwen. Stress voorkomen. In de periode van de Europese verkiezingen toen we verlo ren en de partij aan diggelen lag, heb ik gezegd: jon gens wat ik kan doen doe ik, maar meer niet. Dat is een heel goede houding geweest.'' ,,Zeker. ik ben echt begrepen en heb ook echt de ruimte gekregen. Ik had in mijn agenda staan hoeveel weken het nog duurde voordat de zomervakantie aanbrak. Op een gegeven moment zei ik: ik moet hier eerst uitkomen en uitrusten en dan ga ik kijken waar ik sta. Heb er met Lilian over gesproken. Eigenlijk was ik van plan een jaar van tevoren op te stappen. Toen kwam de toeslagenaffaire en ging tussentijds opstap pen al helemaal niet. Lilian zei 'Rens, luister. Jij hebt zoveel betekend voor de partij en het land - niemand zal bij jou zeggen dat het een carrièrestap was als je eerder weggaat. Iedereen gunt jou dit.' Zij heeft er ook geen enkele druk op gelegd. Dat was prettig, zo kon het mijn eigen proces zijn.'' ,,Ja, kijk, daar wil ik niet te veel over zeggen. Dat het voor hem ook op alle fronten een gevecht is geweest heeft iedereen kunnen zien.'' ,,Dat vind ik eigenlijk heel gevaarlijk. Als je daarover na gaat denken ben je mentaal al bijna weg. Wat ik al tijd leuk heb gevonden, is kijken naar vacaturesites van kranten.'' ,,Al die bestuursfuncties, daar moet je mij niet voor vragen, ik ben er niet geduldig genoeg voor. Laatst zag ik een oproep voor een collegelid voor de Onder zoeksraad voor Veiligheid. Dan denk ik: zo hé, dat zou echt iets voor mij zijn.'' ,,We zijn gewoon tegen identiteitspolitiek. We wij zen het af. Neem de discussie over het slavernijverle den. Het was toch geen enkel probleem excuses te maken voor het geweld in Indonesië. Het duurde even, het is wel gebeurd en goed gevallen. Toen wa ren niet de argumenten: ja maar dat waren wij toch niet? Omarm dat nou met elkaar. Het is onderdeel van onze gezamenlijke geschiedenis. Waar we mee te maken hebben, is dat dit het enige probleem lijkt te zijn, terwijl mensen snakken naar goed loon en be taalbare huizen. Daar hebben we mee te maken als SP. Waar staan wij dan precies? Dat we op andere vlakken heel hard strijden, lijkt volledig weg te val len. ,,Klimaat-aanpak is goed voor rijk en arm. Erken ning van slavernij is goed voor wit en zwart. Dat is wat het moet zijn. In de toeslagenaffaire zeggen men sen: dat is puur racisme. Nou nee, het is discriminatie van vooral de armste mensen; wit en zwart. Het lijkt alsof we dat helemaal kwijt zijn. Op dit soort onder werpen is de SP een beetje kopschuw geweest. Daar van moeten we steviger zeggen: wij vinden dat het zo zit.'' Leijten heeft een extreem jaar achter de rug, waarin ze voor de derde keer nummer twee op de SP-lijst was, de toeslagenaffaire tot een hoogtepunt bracht met haar wapenbroeder Pieter Omtzigt, maar waarin ook de SP een nederlaag leed. ,,Ik denk wel dat ik er één had ja! Achteraf bezien heeft de toeslagenaffaire mij eraf geduwd. Ik heb din- gen veranderd in mijn leven ook met hulp van mijn huisarts. Ik heb ook echt hulp gevraagd.'' ,,Je slaapt niet meer goed. Op een gegeven moment dacht ik: het kost me te veel moeite, laat ook maar, ik doe het zelf wel. Dan kom je in de positie dat je het vertrouwen verliest in medewerkers of zij in jou. Dat kleine misverstanden grote dingen worden en dat kost veel te veel energie. En ik had al de hele tijd aan gegeven in de fractie dat ik niet goed sliep en te veel te doen had.'' ,,Een van de elementen in een burn-out is dat je niet meer kunt analyseren wat je eigen rol is in dingen. Je ziet het niet meer in verhouding en denkt: iedereen is tegen me. Dat is heel erg misgegaan bij mij. Ik ben enorm geschrokken naar huis gegaan. Mijn man zei ook: nu ga je een afspraak maken met de huisarts. Die was er ook meteen. Hij zei: je kan hulp zoeken in de GGZ, dat wilde ik eigenlijk niet. Omdat je dan in de mallemolen komt. Uiteindelijk heb ik besloten met zaterdag 7 augustus 2021 Hoe kreeg u weer regie over uw leven? Werd dat begrepen? Had u door dat uw maatje Omtzigt een soortelijke worsteling doormaakte? Denkt u na over een leven buiten de politiek? Waar slaat u dan op aan? U hebt serieus overwogen te stoppen met het Ka merlidmaatschap tijdens het derde kabinet-Rutte. U zat tegen een burn-out aan. „Oorlogs correspon dent wor den. Ik ging eerst politi cologie stu deren maar ik reali seerde me dat ik dood ongelukkig zou worden als ik mijn hele leven in de inter nationale machtspoli tiek zou zit ten.'' Hoe begint dat? Wanneer keert de wal het schip? ijWiji-y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9