'Als zoiets gebeurt, kan ik niet meer lachen, dacht ik. Dan doet mijn mond dat niet meer' kwam zich bij mij melden, maar voelde: ho eens, dat Is geen moeder, Ik ga naar haar zus, die heeft die zorg-genen wel. Ik heb dat altijd zo ervaren. Die bloemen heb Ik nog steeds.' Hebben jij en haar zoon een goede band? 'Met vallen en opstaan, omdat er heel veel op je afkomt als je zo jong je moeder verliest. Hij heeft ook moeten zoeken naar wie hij Is. Als Ik nu naar hem kijk, ben Ik trots op de lange weg die hij heeft afgelegd. Hij Is pas 22, maar heeft al veel zelfkennis. Volgend weekend komt hij logeren. Ik verheug me erop, want we hebben altijd diepgaande gesprekken. Ik ben heel geschikt voor een-op-een-contact. Voor mijn welbevinden hoef Ik niet hele groepen mensen om me heen te hebben. Ik heb me tijdens de lockdown verwonderd over hoe mensen terrassen misten, en feestjes. Op een feestje ben Ik totaal verloren. Dan word Ik heel klein.' 'Dat niet. Ik heb wel zelfvertrouwen. Als je jezelf niet vertrouwt, hoe moet de ander dan In je vertrouwen?' 'Ja, Ik houd niet van middelmatigheid, dat vind Ik dodelijk en saai, en ook niet karaktervormend.' Ze lacht: 'Ik zou In Nederland geen les kunnen geven, al die kinderen zouden jankend naar huls gaan.' Dan weer serieus: 'Maar Ik heb zelf erg strenge juffen gehad, en kfjk wat het me gebracht heeft. Ik vind dat Ik wel ruggengraat heb. We moeten niet zo bang zijn voor een beetje tegenstand, we hoeven elkaar niet altijd met fluwelen handschoentjes aan te pakken. Nederlanders zijn steengoed In directheid, maar niet In Incasseren.' Dat lijkt me ook wel pittig, dat perfectionisme: het gaat gepaard met een grote bewijsdrang. 'Ik heb hard moeten werken, als vrouw, als zwarte vrouw, om te komen waar Ik nu ben. Ik droomde van werken bij de omroep. Ik twijfelde ook niet toen de EO belde of Ik een nieuw programma wilde presenteren over cultuur, historie en religie In Nederland. Maar Ik vroeg wel: 'Weet je het zeker? Ben Ik nog wel gewenst bij de omroep?' 'Ja. Anders had Ik toch allang wat anders gekregen? Ik ben nóóit meer ergens voor gevraagd. Maar hé: I'm still here. En ik weet dat mijn vader, hij is helaas overleden, dit prachtig had gevonden. Die was echt zó boos toen dat hele arbeidsconflict plaatsvond. Zijn dochter weer op tv: dat had hij willen meemaken.' 'Een goede vriendin zei ooit: 'We zijn allemaal spirituele wezens met een menselijke ervaring.' Ik vind het jammer dat ik het niet zelf heb bedacht, want ik denk echt dat het zo is. We stoppen hier in Nederland die spiritualiteit veel te ver weg. We koppelen eeuwenoude kernwaarden - gij zult niet stelen, gij zult niet doden - die ons een fatsoenlijk mensen maken, aan het geloof. Maar die waarden zit ten in ons. Dat is niet religie, dat is spiritualiteit. En dan maakt het geen donder uit welk geloof je aanhangt.' Wat gaan we van je zien, in het programma Firma Erfgoed? 'Een mooi programma over ons bijzondere, complexe minilandje dat meer op religie is gebouwd dan wij met z'n allen denken. En je gaat ook een andere Aldith zien. Een rustigere, een relaxtere. Eentje die ietsje is aangekomen, paar pondjes, en mijn stem is twee octaven lager. En je zal een Aldith zien zonder bewijsdrang, die is er nu wel af - dat is een bevrijding. Ik kom weer op tv, maar ik heb losgelaten dat iedereen het goed of mooi moet vinden. En zeg maar tegen die mensen die denken 'Aldith, o ja, hoe gaat het toch met haar': die Aldith, die is nu op haar gelukkigst.' Word je dan onzeker? Ben je perfectionistisch? Dacht je dat je persona non grata was geworden? Ben je religieus?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 98