'Geen kinderen, geen kleinkinderen. Ik ben die gekke, vrijgevochten tante met dat rare leven' Aldith Hunkar 'Het schokkendste hoorde ik van een producer: 'Aldith, we zijn niet geïnteresseerd in jouw mening als journalist, voor ons ben je een potje subsidie.' Omdat ze een zwarte medewerker moesten aantrekken. Ja. Je staat met je bek vol tanden. Te happen naar adem. Het Jeugd journaal deed het sympathieker, in 1994, daar waren ze actief op zoek naar iemand die het veranderende Nederland vertegenwoordigde en daar hebben ze geen geheim van gemaakt. Heerlijk, die openheid zonder kwetsend te zijn. Ik was trouwens de eerste nieuwslezer ter wereld met dreadlocks. Daar mag Nederland trots op zijn.' Hoe ben je in Jamaica beland? 'Ik luisterde als twintiger naar reggae, maar kende alleen die zomerhitjes. Mijn toenmalige vriend liet mij roots reggae horen en zei: ik neem je mee naar het land waar die muziek vandaan komt. Dat was in 1991. Het was toen nog een 24-uursreis, via Amerika, een paar keer overstappen, een paar keer de bus van het ene naar het andere vlieg veld. En god, ik weet het nog zo goed: we waren nét geland, ik stond bovenaan dat trappetje, had nog niet één voet op de bodem gezet, en ik wist al dat ik thuis was. Dat was zo'n raar gevoel.' Hoe ziet een dag in Jamaica eruit? 'Ik sta met de zon op. In Nederland ben ik een nachtdier, daar een vroege vogel. Dat komt door het tijdsverschil. Ik ben geboren in Suriname, ik ben in die tijdzone geboren, die klok zit in me. Ik loop in de ochtend de straat een paar keer op en neer, meteen wat beweging gehad. En dan zet ik een kop thee, drink die op mijn gemakje. En ja, dan moeten ook in Jamaica mails worden beantwoord, conferenties voorbereid, artikelen geschreven. Ik doe mijn boodschappen op een scootertje. En ik heb veel vrienden.' Aldith wijst naar haar tas. 'Zou je misschien mijn sigaretten willen aangeven? Ja, slechte gewoonte. Ik kan ze nu niet pakken met die nagels van me.' Ze inhaleert, en terwijl ze uitblaast vervolgt ze: 'Ik mis Nederland niet als ik daar ben. Ik heb wel heimwee naar mensen. Maar mijn moeder gaat gelukkig altijd mee. Ze is bijna 84, met haar erbij heb ik een compleet gevoel. We hebben het zo goed samen. Dit gesprek dat jij en ik hebben, heb ik elke dag met haar. 2,5 uur, kletsen, filoso feren. Vooruitkijken. Ik vind het een ondraaglijk idee dat ik ooit zonder haar zou moeten. Even slikken.' (Ze slikt ook echt.) 'Ik ga nu huilen.' (Ze huilt ook echt.) 'Ja. Ik heb geen kleinkinderen, want geen kinderen. Maar mijn broer en zussen wel, en vrienden in Nederland en Jamaica ook. Ik ben die gekke, vrijgevochten tante met dat rare leven - ik denk dat ze me wel interessant vinden.' Zacht: 'Ik ben niet goed in relaties.' Nog zachter: 'Ik vind ze een onder breking van mijn leven.' Dan lacht ze. 'O nee, nu chargeer ik wel heel erg. Maar ik ben lastig met relaties. En kinderen heb ik nooit gewild. Ik ben niet zo iemand die zorgt dat het eten op tijd op tafel staat, en dat het huis leuk aangekleed is, en ik maak niet op tijd flesjes en zo.' Je kijkt er vies bij. Alsof je in de hondenpoep trapt. 'Ja! Maar het is echt zo. Ik weet nog goed toen Aisha zwanger was. In Nigeria geloven ze dat een ongeboren kind de eigen ouders uitkiest. En ik lag gewoon een keer een avond op de bank, zappend, en toen kwam er een soort flits. Aisha is zwanger, dacht ik. Dus ik bel haar op: 'Moet jij niet iets vertellen?' 'Wat?' zegt ze. 'Ben jij zwanger?' Ze zegt: 'Neeee.' De volgende dag belt ze me: zwanger. Toen haar baby werd geboren, kreeg ik een bosje bloemen van Aisha met een kaartje erop: gefeli citeerd met jouw kind. Dat baby'tje Hoe ziet de buitenwereld jou dan? GEBOREN Op 2 december 1962, in Paramaribo BEROEP Global freestyle multimedia journalist TV-PROGRAMMA'S van 1992 t/m 2007 onder andere Sesamstraat, NOS Journaal, NPS Gewest, NPS Jazz, De Avond van de Korte Film, NOS Actueel, NOS Jeugd journaal, NOS Binnenland, VPRO Marco Polo NU TE ZIEN in Firma Erfgoed, over het culturele en religieuze erfgoed van Nederland, elke zaterdag in augustus bij de EO op NPO 2 om 19.15 RELATIE 'Geen romantische'. Denk je zelf weleens aan ouder worden? Mis je het, een eigen gezin? 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 96