k zat thuis zielig te wezen, om de hoek van het Mediapark. Trillen, huilbuien, angstaanvallen' Aldith Hunkar zet een potje nagellak op tafel. Mintgroen. 'Dat kan wel toch? Dat jij mij de vragen stelt, ik nadenk, antwoord geef, en ondertussen lak? Dat kletst ook wel lekker, vind ik altijd. En dit moet echt even, anders denken mensen: nou, die Aldith, dié heeft onverzorgde nagels. Het moet er wel een beetje leuk uitzien straks op de foto.' 'Dat hadden die mensen kunnen googelen. Ik ben de afgelopen jaren hartstikke actief geweest op sociale media en als journalist. Ik leidde debatten in binnen- en buitenland, maakte radio, ik doe live-uitzendingen op YouTube 'Alsof ik was weggevaagd. Maar daar ging heel wat aan vooraf. Ik voelde mij steeds minder prettig op de redactie. Alsof ik constant op mijn tenen moest lopen. Dat ging van kwaad tot erger en ik kwam op een zijspoor terecht - thuis, op de bank. Dat duurde een hele poos. Onmenselijk lang, eigenlijk. En ineens stond ik bij de achterdeur en verdween ik in het niets. Ik heb geen afscheid kunnen nemen en dat had ik graag gedaan, ik had heel lieve kijkers. Ik ga er niet onder gebukt, het is geen trauma, maar het geeft een onaf gevoel. Vooral ook omdat er na mijn vertrek brieven van lezers kwamen, ze vroegen zich af waar ik was gebleven. Nou, ik zat gewoon zielig te wezen in mijn huis in Hilversum, om de hoek van het Mediapark. Op de bank, mijn wonden te likken.' 'Niet goed. Dat was niet vrolijk. Ik ben er letterlijk ziek van geweest. Ik woog nog maar 45 kilo.' Ze duwt met haar linker, nog niet- gelakte hand, haar wangen naar binnen. Om maar aan te geven: ze was broodmager. Het is warm: de zon schijnt en het is windstil op de binnenplaats van het pand van de EO. Voor die omroep heeft Aldith net het program ma Firma Erfgoed afgrond. Ze wilde hier graag afspreken want thuis was te privé, en op de vraag of ze niet een leuk kroegje kende, ant woordde ze per mail: 'Ik zit nooit in de kroeg.' Ze is het liefst alleen. Een extraverte introvert: Aldith heeft rust nodig, Aldith moet kunnen cocoonen in haar eigen huis, zodat ze zich daarna weer in de buitenwereld kan begeven. In die cocon zat ze ook toen het niet goed ging. Toen ze, zo schreven de media na haar plotselinge vertrek, 'overspannen thuis zat'. 'Ik zat continu te trillen, had huilbuien, angst aanvallen. Maar het is gebeurd, en ik heb het opgelost. Ik kwam bij de huisarts terecht. Die riep al maanden dat ik het rustiger aan moest doen. Maar dit keer zei hij: je neemt nü rust. Geen telefoon, geen mail, helemaal niks. Twee weken lang eten. Slapen. Eten. Slapen. Eten. Prima, dacht ik, prima: twee weken en dan kan ik weer verder met waar ik mee bezig was, ik deed ook nog van alles naast het nieuws. Maar daarna ben ik echt ingestort. Vanaf 21 augustus 2007 kwam ik thuis te zitten, het duurde een jaar. Ik weet die datum nog precies, omdat het de dag na de verjaardag van mijn zusje was.' 'Wat lief. Dankjewel dat je haar naam noemt. Aisha betekent leven. Probeer dat maar te begrijpen. Ze had kanker, dat hebben ze véél te laat ontdekt. Het was een vorm die goed te genezen was geweest. Ze heeft na de diagnose nog vier jaar geleefd. Dat was een heldendaad, dat ze zo lang is gebleven. Ze is 42 geworden. Ze was het liefste en het beste mens dat je kon bedenken. Dat was nou een goed mens. Ze bracht de meest uiteenlopende mensen bij elkaar, was altijd eerlijk, wist een feestje te bouwen en had de hardste scha terlach. En ze was mijn klankbord. Ze kon de hardste dingen tegen me zeggen, maar van haar kon ik het hebben, omdat het in liefde was.' Heett dat verlies je veranderd? 'Het leven is na haar dood een paar jaar onwezenlijk voor me geweest. Ik deed dingen omdat ze moesten - eten, slapen, werken, bewegen, de boodschappen. Maar het was leerzaam. Ik dacht vroeger altijd: als zoiets gebeurt, dan kan ik niet meer lachen. Dan doet die mond dat niet meer. Dus het was een verrassing dat dat wel kon, een opluchting ook. Je kan plezier hebben al heb je heel veel verdriet. Ik leerde dat ellende me daad krachtiger maakte. En milder: ik heb gezien dat mensen heel verschillend op situaties kunnen reageren, heel anders dan ik. Als mensen het huis van hun over leden zus gewoon leeghalen door een container onder het raam te plaatsen en alles erin te kieperen in plaats van het door hun handen te laten gaan, dan vind ik die mensen nu niet meer per definitie slecht of koud. Ik begrijp beter dat niet iedereen voelt of handelt zoals ik dat doe.' Je staat bekend als iemand die zegt wat ze denkt. Gooi jij graag de knuppel in het hoenderhok? 'Ja en nee. Ik dóe het er niet om, maar ik ben wel graag wat je niet denkt dat ik ben. Dat werkt twee kanten op. Als je mij onderschat, 14 Er zullen veel mensen zijn die je voor het eerst in lange tijd weer zien. 'Góh, ja, hoe zou het met haar zijn,' zullen ze denken. - die Aldith zat niet stil hoor.' Een generatie groeide met je op toen je zes jaar lang het NOS Jeugdjournaal presenteerde, je ging door naar het NOS Journaal. Je maakte programma's voor de Tros en de VPRO. Je was overal. En ineens was je verdwenen. Hoe ziet dat eruit, als jij je wonden likt? Je zusje was toen ziek. Aisha heette ze, toch?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94