Record: vijftien dagen viel er 50 mm regen of nog meer 3 dgn Münsterland(DE) VISSEN METJAN 8 Voor het eerst spreekt SP-Kamerlid Renske Leijten over haar burn-out. ,,Ik lekte energie als ik fractieoverleg had of moest overstappen.'' Er kwamen vier pubers bij ons in huis wonen die thuis niet konden opgroeien 59.-: m Het zilver was voor de zomer van 2006. Toen viel veertien dagen meer dan 50 millimeter ergens in ons land. De derde plaats is voor 1917 met dertien lokaal zeer natte dagen. ,,De hoogste etmaalsom neerslag is deze zomer gemeten in Bergen (Noord-Holland). Daar viel maar liefst 116 millimeter regen'', aldus Schröder. Het waren deze zomer bijna al tijd lokale pittige buien die voor het record hebben gezorgd. ,,De hoe veelheid regen die is gevallen, is overigens nog niet recordwaardig", vult meteoroloog Rozemarijn Knol aan. ,,Al voelt het wel heel nat, zeker als we kijken naar wat er in Lim burg is gevallen, en afgelopen zo mers waren juist recorddroog. Wat dat betreft zijn we verwend geraakt. Iedereen hoopt op zonnige dagen, maar het valt tot nu toe tegen.'' Wisselvallig En daar lijkt ook geen verandering in te komen. Komende week staan er wel enkele mooie dagen op het programma, woensdag en donder dag, maar volgend weekend wordt het alweer wisselvallig. ,,Dat telt al lemaal op'', aldus Knol. ,,Of het echt de natste zomer wordt, is afwach ten tot 1 september, dan is de mete orologische zomer voorbij.'' Het aantal dagen waarop ergens in ons land veel neerslag valt, neemt toe door het opwarmen van de aarde. ,,Wanneer lucht warmer is, past er meer waterdamp in. Buien kunnen daardoor in warme lucht veel meer neerslag produce ren dan in koudere lucht. Dit is de reden waarom in de zomer veel va ker sprake is van wateroverlast dan in de wintermaanden'', aldus Schröder. ,,Door het opwarmen van de aarde kan lucht in de toekomst t Het waren bijna altijd lokale pittige buien die voor het record hebben gezorgd nog meer waterdamp bevatten, waardoor buien nog zwaarder kun nen worden en zware buien ook steeds vaker voorkomen. Warme en vochtige lucht is tenslotte brandstof voor pittige buien.'' Vroeger viel gemiddeld op vier tot vijf dagen ergens in ons land 50 millimeter of meer binnen één et maal. In de laatste tien jaar was dit al zeven tot acht dagen. De meteorologen houden hoop dat deze zomer niet helemaal in het water valt. ,,Niks is zo veranderlijk als het weer, het kan over drie we ken weer anders zijn. Zeker in Ne derland.'' www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg et een sierlijke boog gooit SP- Kamerlid Renske Leijten (42) de hengel in vanaf het noor delijk havenhoofd op Scheve- ningen. ,,Ik heb vroeger weleens met mijn neefjes ge vist op vakantie. Dat deden we in beekjes. Ik vind het toch te glibberig, zo'n vis van het haakje halen en dan weer terugzetten.'' Het is zomerreces, niet alleen de camping op de Veluwe lonkt, maar ook het huisje van haar jarige vader in Frankrijk. Het oude Binnenhof verhuist en de nieuwe huisvesting van de Tweede Kamer kan haar nog even gestolen worden. ,,Ik heb er nog niet aan willen denken.'' Leijten heeft het Haarlems turnkampioenschap op haar palmares staan. ,,Het was in zo'n grote sporthal, wij konden er lopend heen, ik liep met twee zussen naar de gymzaal. Ik was een meisje van zeven en werd daar Haarlems kampioen op de lange mat: de koprol, de flikflak en de radslag. Mijn ouders zaten niet op de tribune, daar was ik niet zo blij mee. Achteraf begrijpelijk, want ze bestierden een groot gezin.'' De Leijtens hadden in Haarlem een zogeheten gezinshuis. ,,Er kwamen vier pubers bij ons in huis wonen die thuis niet konden opgroeien. De ge dachte van mijn ouders was: we moeten af van die instituten, omdat dat minder menselijk is dan een gezinsleven. Ik zie ze allemaal als mijn broers en zussen. Het was ook een leuke tijd. Heel veel ver jaardagen en feestjes. We deden veel spelletjes, ik vond het superinteressant, want ze waren ouder. Er hebben er zes in totaal bij ons gewoond van wie vier permanent.'' ,,Ik heb nooit het idee gehad dat ik geen aandacht kreeg. Er zijn nog schilderingen van mij uit die tijd. We hadden een houten huisje op het Hoge Noordwijkerhout. Dat was gelieerd aan de psychi atrische kliniek. Op een tekening die ik maakte lacht een meisje, de zon schijnt en er staat een klein huisje. Dat was voordat we een gezinshuis werden. We verhuisden toen naar een gigantisch stadshuis met drie verdiepingen aan een snelle weg in Haarlem. Ik heb ook een tekening van een huilend meisje bij een groot huis. Toch heb ik er geen traumatische herinneringen aan.'' ,,Niet actief. Mijn ouders hebben mij geprobeerd op te voeden zonder de straffende hand Gods. Ze hebben me het geloof wel meegegeven. Ik ben katho liek opgevoed met alle rituelen. Het was een tamelijk vrije parochie. Maar ik heb me als 16-jarige afgekeerd van het geloof, omdat ik de paus veel te streng vond. Tegen het homohuwelijk, tegen abortus voor vrou wen die het nodig hadden. Tegen hiv. Maar ja, als er een goed geneesmiddel is, dan ben je daar toch niet tegen? Hiv werd benoemd als straf van God. Ik dacht: doe normaal! Waar ik ook op afhaakte, was het focus sen op het hiernamaals, terwijl je ook bezig moet zijn met het hier. Maar ik begrijp wat mensen uit religie kunnen halen, daar kijk ik niet op neer.'' ,,Heel veel. Toen ik bij de partij kwam werd ik voor de lijst gevraagd door Jan. Hij was een instituut. En als je dat bent en je hebt die positie, dan hoeft er maar iets te gebeuren en er wordt goed geluisterd naar dat in stituut. Hij had een heel duidelijke strakke lijn, die noteerde hij ook en die verwachtte hij ook van ieder een. Ik heb daar heel veel van geleerd. ,,Lilian doet het op een heel andere manier. Maar die is ook nog niet dat instituut, die moet daar nog naartoe groeien. Ze heeft een natuurlijk overwicht. Zij heeft veel meer oog voor: zijn we een groep? Doen we het samen? Ze is van een andere generatie, maar het is ook een andere fase in onze partij, laten we wel wezen. Zij is van: cultuur spreek je niet af, dat doe je. Daar voel ik me heel goed bij.'' ,,Ik denk dat wij te onherkenbaar zijn voor de men sen. Het is te makkelijk om te zeggen: het waren co ronaverkiezingen, maar het heeft zeker meegespeeld. Veel van onze kiezers zijn te motiveren in een tegen stem. Misschien waren wij te weinig het tegengeluid. En we hebben ons de afgelopen tijd onvoldoende af gezet tegen de identiteitspolitiek. Dat is toch heel be langrijk om wel te doen.'' I Halfpension is TrfSÜ 3 dgn Antwerpen 3 dgn Den Haag+diner zaterdag 7 augustus 2021 M Het wisselval lige weer lijkt nog niet voor bij. FOTO WILLIAM HOOGTEYLING Niet eerder regende het zo vaak zo veel als deze zomer. Welge teld vijftien dagen viel er tot dusver in ons land 50 millimeter regen of meer. ,,Dat is een nieuw record'', aldus meteoroloog Rico Schröder van Weerplaza. En daar blijft het niet bij, de kans is groot dat dit de natste zomer sinds tijden wordt. Simone van Zwienen Houten Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting GO Dit is de vierde aflevering van de wekelijkse zomerserie 'Vissen met Jan'. In een ongedwongen sfeer bij het strand wordt een ander soort gesprek gevoerd dan op het Binnenhof. De serie duurt tot eind augustus. 'Ik was veertig en moest mijn grenzen gaan stellen!' Jan Hoedeman Kreeg u wel genoeg aandacht thuis? Gelooft u? U hebt zowel Jan Marijnissen als zijn dochter Lilian Marijnissen als politiek leider gehad. Wat zijn de verschillen? Wat is in de kern het probleem dat de SP de kiezer niet aanspreekt? De SP lijkt schuw over identiteitspolitiek. Sfeervol hotel op de grens van Münsterland en Sauerland, in historisch Soest. 2 nachten incl. ontbijtbuffet in 3* Hotel am Wall (8,0) 2 keer een diner (dagmenu) Gratis gebruik wifi, parkeren en stadsplattegrond Gratis annuleren en aankomsten mogelijk t/m dec. 3* Century Hotel Antwerpen [7,6) 4* Babyion Hotel Den Haag (8,4) 2 nachten incl. ontbijtbu Midden in het centrum Aankomsten t/m dec. fet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx diner (plate service) Tip! Strand Scheveningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8