Speel het Vuelta Wielerspel en win een Cannondale racefiets! 10 De grote impact van Bjorn Kuipers op de Nederlandse scheidsrechterswereld zaterdag 7 augustus 2021 5 maart 2005 Eerste duel in eredivisie De carrière van Bjorn Kuipers in twee beelden gevat: van jeugdige nieuweling bij Vitesse-Willem II tot gerespecteerde ervaren rot bij Italië-Engeland. EK-finale als één na laatste duel De strijd om de Johan Cruijff Schaal tussen Ajax en PSV is het slotstuk van de carrière van scheidsrechter Bjorn Kuipers (48). Wat laat de man uit Oldenzaal na? Ex-scheidsrechters blikken terug én kijken vooruit. TIM REEDIJK fVj Stoppen op je hoogtepunt is een kunst. Scheidsrechter Bjorn Kui pers lijkt met de EK-finale tussen Engeland en Italië op Wembley en vanavond de wedstrijd om de Johan Cruijff Schaal, in een voor een groot deel gevulde Arena, een passend einde aan zijn loopbaan te geven. Na onder meer twee WK's, drie EK's, de Champions League-eind strijd in 2014, twee Europa League finales en de EK-finale zit het er na vanavond écht op voor de man die onlangs door de KNVB tot bonds- ridder werd benoemd en die sinds 2004 in het betaald voetbal actiefis. Oud-scheidsrechter Jaap Uilen berg (71) had Kuipers onder zijn hoede als coach en is, logischerwijs, positief over de carrière van de Ol- denzaler. ,,Maar je moet ook altijd kijken hoe het begon. Want in 2005 was hij écht niet het grootste scheidsrechterstalent. Je kijkt dan ook wat de voetbalwereld vraagt. Bjorn is een manager, die capacitei ten zag je al vroeg bij hem en die heeft hij uitgebouwd. Maar de ge weldige ontwikkeling die hij heeft doorgemaakt, had echt niemand kunnen voorzien.'' Volgens Uilenberg ligt de kracht van Kuipers in de communicatie en is dat ook hetgeen jonge, begin nende scheidsrechters van hem kunnen opsteken. ,,De manier waarop hij met spelers omging, dwong heel veel respect en vertrou wen af. Iedereen kent Bjorn. Je moet op dezelfde hoogte met die jongens praten en je boodschap kunnen overbrengen. En: een fout durven toegeven. In de EK-finale, met al die iconen bij Italië en Enge land, zag je maar weer eens hoe goed hij met spelers en trainers om kan gaan.'' Stabiel Een andere ex-arbiter, Dick Jol (65), stipt een ander punt aan waardoor Kuipers succesvol werd. ,,Hij heeft zich ook goed ontwikkeld met het 'oortje' en de videoscheidsrechter. Zijn team functioneert goed, Bjorn was hartstikke stabiel en hij zakte nooit door het ijs.'' Kuipers werd de eerste Nederlan der ooit die een EK- of WK-finale floot, en dat in de absolute staart van zijn loopbaan. ,,Elk decennium brengen we wel een Nederlander voort die zich ontpopt tot een in ternationaal topscheidsrechter, van Mario van der Ende tot John Blan- kenstein'', vertelt Jol. ,,En nu staat Bjorns opvolger in principe al klaar. Tenminste, als Danny Makkelie deze vorm blijft vasthouden. Al is het gat daarachter verder groot, he laas. Het duurt misschien wel te lang voordat iemand zich aandient achter Makkelie. Nieuw bloed de komende jaren zou voor de natio nale competitie geweldig zijn en voor onze internationale uitstraling ook buitengewoon goed.'' Ook Uilenberg heeft zorgen over het Nederlandse scheidsrechters- korps. De grootste erfenis die Kui pers achterlaat, is misschien wel het feit dat zijn natuurlijke opvolgers Collina's naam wordt 15 jaar na zijn stoppen nog steeds genoemd. Dat zal met Kuipers niet anders zijn -Jaap Uilenberg zich niet nadrukkelijk genoeg aan dienen. ,,Makkelie is zijn opvolger, hij managet een wedstrijd op een soortgelijke manier. Ook Serdar Gözübüyük zit er dicht tegenaan, maar daarna komt er een heel groot gat. Dit weekend is er een zomer cursus van de UEFA, waar met Danny en Serdar maar twee Neder landers aanwezig zijn. Dat zijn er meestal vijf, zes geweest. Het is echt onze plicht om scheidsrechters in ternationaal af te blijven vaardi gen.'' Maar dat zijn zorgen voor later: vanavond in Amsterdam zijn de ogen gericht op het afscheid van Kuipers. ,,Bjorn heeft meer finales geleid dan iconen als Pierluigi Col lina en Markus Merk'', aldus Uilen berg, die de vergelijking met de ico nische Collina wel aandurft. ,,Zijn naam wordt 15 jaar na zijn stoppen nog genoemd. Dat zal met Kuipers niet anders zijn. Hij is een voor beeld voor jonge scheidsrechters in Nederland, Europa en misschien wel wereldwijd. Die kijken naar hem en zien hem als idool, daar ben ik echt van overtuigd.'' De Vuelta a Espana start op zaterdag 14 augustus in Burgos om op zondag 5 september, eveneens met een tijdrit, in Santiago de Compostella te finishen. Maak met jouw kennis kans op fantastische prijzen. Daag je vrienden uit en bewijs jezelf als ploegleider tijdens de Ronde van Spanje. Maak kans op een Cannondale CAAD Optimo 1 t.w.v. 1.499,-. Speel mee op pzc.nl/wielerspel '^^5 HOLLANDSE HOOGTE, AFP 'Idool voor jonge arbiters' ^0 @TimReedijk Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 78