Somber slot Schippers na estafettefout 7 an Hassan juist hoopvol voor de10.000meter De 4x100 meter had een manier kun nen zijn voor Dafne Schippers (29) om haar Olympische Spelen, mogelijk haar laatste, alsnog met een bevredi gend gevoel af te sluiten. Maar gister avond, in warm Tokio, strandde het estafetteteam al na een kwart van de race. Juist de overname van Nadine Visser op Schippers mislukte volledig. En dat terwijl diezelfde overname in de series op vergelijkbare wijze al bijna mis was gegaan. „Ongelofelijk balen", zei Schippers na afloop. ,,We moeten de beelden te rug gaan zien." Het team was goed 'in shape', zegt ze. Er is veel op het on derdeel getraind. ,,En de sfeer is su- pergoed. Helaas gebeurt dit." Al was die sfeer direct na de diskwalificatie wel even verdwenen. In het heetst van de strijd was aan een armgebaar duidelijk te zien dat Marije van Hu- nenstijn het Schippers kwalijk neemt. Een duidelijke verklaring hebben ze een minuut of tien na afloop nog niet. Schippers hoorde bij het aanzetten de stem van Visser, vertelt ze. ,,Ze zei 'pak', dus ik dacht dat ze er bijna was, maar ze was dus verder dan gedacht. Ik ging ook niet zo hard op de rem als gisteren, want ja, dat is zonde. We waren hier honderd procent op ge brand en hadden er echt zin in.'' Voor de wereldkampioene uit 2015 en de winnares van olympisch zilver in Rio draaien deze Spelen daarmee uit op een nog grotere deceptie. Door fysieke malheur in de voorbereiding besloot ze zich af te melden voor de 100 meter, op haar favoriete 200 meter kwam ze niet verder dan de halve fi nale. Gebroken vertelde ze daarna te twijfelen of de rek niet uit haar li chaam was, na jarenlang topsport. Of ze er over drie jaar in Parijs op haar 32ste nog bij is, is onzeker. Schippers: ,,Je hoopt natuurlijk dat je beter in vorm bent dan ik was. Dat is gewoon balen, ik kom voor andere dingen.'' Het raceverloop voor vandaag is eenvoudig te voorspellen: deze keer is het niet Hassan, maar Gidey die de race hard en slopend zal willen maken. De Ethiopische heeft er baat bij lang een fors tempo te lopen. Ze is zeker niet traag in de eindsprint, kan mis schien wel de laatste ronde met Has san ingaan, maar dan is het wel zaak dat er bij de Nederlandse tegen die tijd al behoorlijk wat vermoeidheid in is geslopen. Hassan zal dus moeten vol gen, normaal gesproken. Inshallah De unieke drie gouden medailles zijn uit zicht, maar alsnog kan Hassan van middag vanaf 12.45 uur geschiedenis schrijven met ook een medaille op haar derde afstand. Ze heeft de wereld niet zo weten te verbazen als met haar gouden WK-dubbel in Doha (1500 én 10.000 meter) of zoals tijdens de 5000 meter hier in Tokio, maar toch straalt ze vertrouwen uit. Ze moet lachen om de vraag hoe groot de kans is dat ze wint. ,,Bijna ne gentig procent", antwoordt ze, daar mee voor enige verbazing zorgend. Ty pisch Sifan Hassan. ,,Als ik vandaag goud had gewonnen was het mis schien 5 procent. Nu is het echt negen tig procent kans. Inshallah, we gaan kijken. Ik doe mijn best." Herinner jij je de marathon bij de WK atletiek in Doha nog, twee jaar geleden? Die bizarre beelden van een nachtelijke tocht door de woestijnhitte waarbij een record aantal goed getrainde profs de finish niet haalde en zij die dat wel deden over het algemeen per rol stoel werden afgevoerd, zorgden ervoor dat ze bij het IOC dachten: dat moeten we niet willen op de Spelen in het hete Tokio. Besloten werd de marathon te ver plaatsen naar Sapporo. Op anderhalfuur vliegen van de olympische hoofdstad is de temperatuur in augustus ge middeld gezien zo'n zes gra den lager. Maar niets is wat het lijkt bij deze Spelen. In Sapporo heerst al drie we ken een hittegolf. En dit weekeinde is het er zelfs warmer dan in Tokio, met een angstaanjagend hoge luchtvochtigheid. Slagvelden verzekerd bij de vrou wen en de mannen. Op het heetst van de dag heb ik hier vanmiddag de proef op de som genomen. In Edogawa Park, langs het Meji Jingu-honkbalstadion, heb ik ruim een uur hardgelopen. Met mijn ballen en mijn hart, zoals Liemarvin Bonevacia het om schreef. En zijn conclusie klopt: daar word je erg duizelig van. jij ook duizelig gewor den in Izu bij het baan- wielrenneri? Dat kan ik mij voorstellen namelijk, dat je er nogal horendol van wordt, gepositioneerd op het middenterrein. Pim Ja, man. Tureluurs werd ik ervan, kijkend naar de rappe rondjes van Har en Jef. Maar toen moest de terugweg dus nog komen, met chauffeur Hidde achter het stuur. Meneer ging even Takuma Sa- tootje spelen op de donkere berg- weggetjes, in een vloek en een zucht waren we weer in Tokio. En dat mag een prestatie heten, want mijn hemel wat is die wieler- piste ver weg. Even aan Theo Bos gevraagd waarom die baan in he melsnaam in Izu is neerge zet, 150 kilometer bij het Olympisch Stadion vandaan. Nou, de fameuze Japanse kei- rinacademie staat ook daar, vertelde Theo- San. Izu is een beetje het Papendal van Japan, zeg maar. Alle maal leuk en aardig, maar je maakt mij niet wijs dat er geen wielerbaan in Tokio zelf is. Maar goed, ik heb de reis met alle plezier gemaakt. Gouden Har en zilveren Jef, wat een heerlijk duo. Trouwens, de vierde gouden plak waar ik getuige van was, hier in Japan, na de roeiers, Niek Kim- mann en Sifan Hassan. Het is nu 02.07 uur, diep in de Japanse nacht. Collega Rik is nog driftig aan het rekenen, maar ik weet het eigenlijk al wel zeker. Met nog twee dagen te gaan ga ik aan de leiding in ons interne gouden medailleklasse ment. Knappe jongen als jij me nog passeert, deze laatste twee dagen. Fijn weekend, Arjan zaterdag 7 augustus 2021 TOT EN MET MORGEN nw Voor de individueel kwakkelende Dafne Schippers had een team prestatie een opsteker kunnen zijn. Maar in plaats daarvan werd de estafettefinale van de sprintsters een complete mislukking. Lisette van der Geest Tokio Schippers (l) legt aan Marije van Hunenstijn (r) uit wat er mis ging. FOTO ANP Sifan Has san kijkt naar het scorebord, terwijl winna res Faith Kip- yegon juicht. FOTO ANP Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Olympische Spelen in een heen-en-weergesprek. Vandaag aflevering 15: a Ar an

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 75