VA V 6 Haar kans op drie keer goud is verkeken, maar plek 3 op de1500meter stemt Sif OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Driemaal goud is onhaalbaar, na haar derde plaats op de 1500 meter. Maar Sifan Hassan (28) heeft wel haar tweede medaille binnen en geeft dat brons een zeer positieve lading richting de 10.000 meter van vandaag. ,,Het is goed zo." PIM BIJL ter Sifan Hassan pakt het brons dat om haar nek bungelt in haar linkerhand en houdt het eremetaal even om hoog. Nog nooit heeft ze zo tevre den naar een bronzen medaille ge keken. Hassan, zo gebrand op win nen, werd door de jaren heen vaak woedend, verdrietig of totaal on- aanspreekbaar na belangrijke wed strijden die ze had verloren. Dan sloot ze zich soms op op haar hotel kamer en zag haar begeleiding haar dagen niet of nauwelijks meer. Hoe anders is het deze vrijdag in Tokio. Nadat ze in het Olympisch Stadion op de 1500 meter als derde over de streep is gekomen, achter winnares Faith Kipyegon uit Kenia en de Britse Laura Muir, stormt het nog even in haar hoofd. Maar na een aantal interviews, een dopingcon trole en de podiumceremonie is haar gemoed al volledig opgeklaard. ,,Ik heb dit nodig voor morgen. Mijn droom is drie afstanden doen. Als ik hier goud had gewonnen, had ik de race morgen misschien niet eens af kunnen maken. Ik ben nu wel blij met brons. Het is goed zo." Vaak zeggen atleten: winnen geeft vleugels. Hassan denkt, niet alleen vandaag, tegendraads. ,,Weet je, winnen kost meer energie dan verliezen. Ik ken mezelf. Als ik win, kost het mij een week om te herstel len. Na mijn 5000 meter heb ik bijna niet kunnen slapen. Als ik verlies, dan ben ik de volgende dag nor- maal. Dan heb ik energie. Waar dat vandaan komt, weet ik niet. Maar dit is voor de 10.000 meter beter." Toch weten de mensen die haar goed kennen hoe graag ze juist deze race had gewonnen. De 1500 meter, haar favoriete afstand. Die is moei lijk te winnen, maar moeilijk is mooi. Tegen regerend olympisch kampioene Faith Kipyegon, die net als Hassan een gigantische eind sprint heeft, weet ze dat ze met een snelle, harde race de meeste kans maakt. De Nederlandse pakt vroeg de kop, maar voelt ook de wind, waardoor ze niet vol doortrekt. In de laatste 300 meter is de aanzet van Kipyegon echter furieus en ook Muir stuift nog voorbij. Tactiek Op haar gekozen strijdplan valt niet veel aan te merken. Kipyegon, die Hassan laatst ook in Monaco al over tuigend versloeg, blijkt vandaag ge woon een klasse apart. De Keni- aanse (35) werd halverwege 2018 moeder van een dochter en kwam daarna weer knap terug op top niveau. Tijdens de Spelen van Rio was de Nederlander Bram Som nog haar trainer. Ook hij denkt niet dat een andere tactiek de uitkomst had veranderd. Wel dat het, in een duel tussen twee zeer aan elkaar ge waagde vrouwen, deze vrijdag een kwestie is geweest van fris versus vermoeid. Hassan erkent het voor deel van Kipyegon: ,,Natuurlijk, als je maar één afstand doet, ben je fris. Ik voel de kilometers wel in mijn benen." Hoe ze zich voelt? Moe uiteraard, dat is logisch na vijf olympische races in zeven dagen, maar dat was Gidey, nota bene de wereldrecord houdster, die zich alleen op deze af stand heeft gericht. Maar Hassan denkt niet dat de dalende lijn is in gezet na het goud van de 5000 me ter en nu het brons van de 1500 me ter. Ze ziet nog volop mogelijkhe den op haar derde en langste af stand. Het is daarom ook dat ze haast probeert te maken na haar derde plaats. Hoe eerder in het hotel en haar bed, hoe beter. ingecalculeerd toen ze deze uitda ging - de triple - omarmde. Daarom haalt ze haar schouders op. ,,Het maakt niet uit hoe ik mij voel. Het gaat om wat ik wil. Ik wil goud, en dat heb ik niet gehaald, dus dat komt morgen." Na haar 1500 meter-race, die geen blijk geeft van volledig opgeladen benen, zou je zeggen: die 10.000 meter wordt een hels karwei. Tegen met name Letesenbet morgen Het maakt niet uit hoe ik mij voel. Het gaat om wat ik wil. lkwilgoud,en dat heb ik niet gehaald, dus dat komt zaterdag 7 augustus 2021 Brons is benzine richting slotrace U @PimBijl -~"V^ Z* SS; ty '■*- p Tokio Met brons en een mond kapje op het Dodium. Al snel aan de leidina. teaen haar aewoonte in. fotosanp - Sifan Hassan (28)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 74