Hockeygoud in zes verhalen 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE De Nederlandse hockeysters bekroonden vijf jaar van totale dominantie met olympisch goud. Bij die medaille had ieder haar eigen bijzondere verhaal. De zes mooiste verzameld. ,,In 2016 zat ik nog voor de tv. Dit leek zo ver weg.'' De revanche van Alyson Annan Ze kreeg veel over zich heen in Rio, ook in deze krant. Bondscoach Alyson Annan was in de halve finale abuis, ze dacht dat er nog een kwart te spe len was. De speelsters wezen haar terecht: we gaan shoot-outs ne men. Dat liep net goed af, maar in de dagen voor de finale ging het al leen maar over die black-out. En onder hoogspanning ging het mis: zilver. In Tokio sloeg de 48-jarige Australische, zelf tweevoudig olympisch kampioen als speelster, terug. Niet verbaal, ze wees vooral naar 'haar meiden'. ,,Wat dit voor mij betekent, is wat het voor hen betekent. Dat is voor iedereen an ders en dat voel ik allemaal. Maar het draait nooit om mij, ik sta in dienst van de speelsters." Na Rio bouwde Annan aan een onoverwinnelijke hockeyma- chine, die niet één potje van be lang meer verloor. Met goud als de bekroning, ook voor de coach. ,,Dat doet heel veel", gaf ze na enig aan dringen toe. Haar blik onder streepte dat volledig. echt in. Maar dit is zo geweldig. Vijf jaar geleden zat ik nog voor de tv. Dit leek zo ver weg." Ook Felice Albers, Josine Ko ning, Sanne Koolen, Frédérique Matla, Laura Nunnink en Lauren Stam stonden voor het eerst op de Spelen. Samen de helft van de se lectie. Maar geheel volgens be proefd recept moeten 'nieuwelin gen' vooral genieten, vrijuit spelen en zich niet te druk maken. Ze slaagden alle acht. Het unieke derde goud Op Schiphol maakten Eva de Goede (32) en Lidewij Welten (31) vier weken ge leden samen een foto. Zoals ze dat ook deden voor vertrek naar Pe king, Londen en Rio de Janeiro. Daar in Brazilië gloorde het ver haal in 2016 al. De Goede en Wel- ten zouden de eerste Nederlanders kunnen worden met drie keer goud in een teamsport. Toen ging het mis, in Tokio niet. Dat ze daar weer samen zouden staan, was niet altijd zo vanzelfsprekend. Welten raakte in mei geblesseerd aan een pees in het bovenbeen en de prognose voor het herstel was zes tot acht maanden. ,,Daar heb ik iets van afgesnoept", lachte Wel- ten, die zich in juli al weer meldde bij Oranje. De Goede had na Rio mentaal en fysiek een zwaar jaar. ,,Maar ik ben weergaloos terugge komen. Ik was zo blij dat Lied weer aansloot en we dit samen voor de vierde keer konden doen." Acht onbezorgde debutanten Er waren nog twintig secon den te spelen in de finale te gen Argentinië (3-1), maar bij Pien Sanders (23) stroomden de tranen al. ,,Mijn grote droom is uitgekomen", legde ze na afloop uit. ,,Ik was 6 toen ik zei: ik wil naar de Olympische Spelen. En nu sta ik hier met goud. Echt, overal kippenvel." Naast haar keek Malou Pheninckx (30) naar de medaille om haar hals. ,,Het daalt nog niet Margot van Geffen (links), maker van het openings doelpunt in de finale. zaterdag 7 augustus 2021 WISSEL 'Overal kippenvel, dit is Rik Spekenbrink Natasja Weber Tokio FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72