Geen genade 2 Vrienden Harrie Lavreysen en Jeffrey Hoogland gaan OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Spektakel in Sapporo? Kijk op onze site Goud voor Harrie Lavreysen, zilver voor Jeffrey Hoogland. Als een film met het perfecte scenario ontrolde deze historische sprintdag zich in Japan. Ooggetuigenverslag van de finale. Column ZONNEVEL Maar hij kon tenminste nog overeind staan. Jef frey Hoogland niet. Op het moment dat Lavreysen de pijnlijkste vijf treden van zijn leven afdaalde, lag Hoogland tegen de boarding met acute kramp in beide benen. Hij kon alleen nog maar hijgen en kotsen. In drie ritten braken Lavreysen en Hoogland el kaar tot op de enkels af. Er was geen genade, geen medelijden, geen greintje compassie. Ze moker den om de beurt op elkaar in, net zolang tot er nog maar één overeind stond. Mortal Kombat op twee wielen, King Kong tegen Godzilla, Man met de Hamer tegen Man met de Hamer. Lavreysen mocht weg- strompelen met het goud, maar het was vooral aan Hoogland te danken dat het een duel werd dat we ons over decennia nog herinne ren. In de aanloop naar deze Spelen heeft hij het gat met Lavreysen gedicht. Ze wa ren de afgelopen dagen even goed, even snel, even hongerig en even ambitieus. Het was hakken en zagen, totdat er één zou omvallen. Maar je kon in de finale ook goed zien waarom ze met kop en schouders boven de rest uitsteken. Ze hadden tot de finale nog geen rit verloren in het hele sprint- toernooi. Als je elke dag met je grootste concurrent traint, dan verleg je je eigen grenzen - en die van de ander. Verder, verder, nog een beetje verder. werd na de beslissende rit niet gejuicht, niet ge lachen, niet gehuild. Winnen of verliezen was niet meer belangrijk. Er klonken geen vreugdekreten, er werden geen ingestudeerde dansjes uitgevoerd, er waren geen omhelzingen, er werd niet met stoelen gesmeten of gevloekt. Zelfs praten lukte ze niet, tussen twee ademteugen door. Ze konden alleen maar als natte duizenddingendoekjes over een hekje of het stuur van de fiets hangen. Er was slechts leegte, onpeilbare leegte, waarin de echo van de mooiste sprintfinale ooit nog uren lang nagalmde. In drie ritten braken Lavreysen en Hoogland elkaar tot op de enkels af ARJAN SCHOUTEN 17.56 uur (Japanse tijd): Daar zit ten ze dan, op twee klapstoeltjes. Op amper twee meter van elkaar. Nog een laatste keer elkaar in de ogen kijken, vlak voor hun ge droomde finale. De uitbarsting na een jarenlang opgebouwde strijd. Het is even voor zes uur in het Ja panse Izu en het grote moment, waar vijf jaar naartoe is gewerkt, is aanstaande. De laatste rivalen Jack Carlin en Denis Dimitriev zijn ge ëlimineerd. Goud en zilver gaan so wieso naar Harrie Lavreysen (24) en Jeffrey Hoogland (28). Twee vrienden, die elkaar weinig meer te vertellen hebben nu de een de an der sowieso van een gouden droom gaat beroven. ,,Maak er wat moois van'', zegt bondscoach Hugo Haak. ,,Houd het eerlijk. Geniet ervan." 18.00 uur: Tijd voor race 1, die coach Haak met de armen over el kaar bekijkt. ,,Wie er wint, maakt me niet uit. Het doel is toch al be reikt. Achteruit stappen en puur genieten." De twee kennen elkaar door en door, hebben deze finale ontelbaar vaak gereden. Hoogland maakt er van achteruit een sprint van, op de verrassing. Lavreysen reageert te laat: 1-0 voor Hoogland. ,,Maar ik wist meteen: dit blijft wel Harrie. Dan ben je er nog lang niet." 18.03 uur: Met de ruggen naar el kaar kruipen ze terug op de rollen. De trainingspartners. De twee vrienden, maar nu even niet. Om hen heen rijden de vrouwen de koppelkoers, maar het is allemaal aankleding. Het draait alleen nog om de twee renners die elkaar vol ledig negeren. Haak: ,,Tot de finale trekken ze met elkaar op, dan gaat een knop om. Daar zijn ze heel pro fessioneel in." 18.35 uur: Race 2, een sprint tot op de lijn. Het is Lavreysen die iets alerter de gelijkmaker pakt. ,,Na die verloren eerste race moest ik mezelf echt even herpakken. Maar ik dacht: ik ga die tweede sowieso winnen. En als ik die pak, pak ik ook de derde." sprintgoud. Meteen zijn ze vol weg. Naar boven, terug naar de lijn, weer naar boven. Bijna raken ze elkaar, maar Lavreysen stuurt net op tijd weg. Twee stervende zwanen zijn het, niet meer okselfris. Ze gaan on gelooflijk diep, allebei. Lang lijkt het spannend, maar Lavreysen klapt overtuigend door de laatste bocht en dan is het klaar: 2-1. Hoog land zilver, Lavreysen goud. ,,Ik wilde heel graag mijn handen in de lucht steken. Was zo blij. Maar ik kon echt niks. Ik kon m'n fiets niet afremmen, had m'n ademhaling niet onder controle. Niks." 18.55 uur: Beiden storten van de fiets, voor euforie of emotie is nog geen plaats. Er is alleen pure leegte. Lavreysen hangt op een muurtje, Hoogland gaat languit op het hout. Pas als na vijf minuten vier Japan ners nogal paniekerig met een brandcard aan komen lopen, veert Ik zou niet graag in zijn schoenen staan nu. Vreselijk dat we dit samen moeten verdelen 18.38 uur: Haak helpt Lavreysen van de baan. Coach Mehdi Kordi helpt Hoogland, die de box nu mijdt. Stapvoets rijdt hij rondjes over de rode vloerbedekking, om het zuur uit de benen af te voeren. Die voelen verschrikkelijk en het besef dat hij nog eens moet helpt niet. ,,Je gaat er alleen maar vanuit dat je 'm in twee keer wint'', aldus Hoogland, die schrikt als hij hoort dat hij amper een kwartiertje rust krijgt tot de belle. Zijn gouden vriendin Shanne Braspennincx fluistert oppeppende woordjes in zijn oor. En weer rolt hij door, met de ellebogen rustend op het stuur. Wacht, verstoort hij nu bijna de medailleceremonie van de vrou wen? U-bocht. 18.48 uur: ,,Ladies and gentlemen, we are ready to decide who is gonna be the Olympic champion!", brult de speaker. Haak draagt de fiets van Lavreysen, Kordi brengt de Koga van Hoogland. En daar staan ze, naast het hekwerk bovenaan de baan. Hoogland met 184 op de rug, Lavreysen met 185. Klaar voor het verdict. zaterdag 7 augustus 2021 GO Afgelopen nacht liepen de vrouwen de marathon. Niet in Tokio, maar in het ruim 800 kilometer noordelijker gelegen Sapporo. De organisatie had gehoopt dat het daar koeler zou zijn, maar het is er net zo heet als in de hoofdstad. Lees op onze website of Andrea Deelstra (foto) en Jill Holterman een rol van betekenis konden spelen in de Japanse hitte. $0 @ThijsZonneveld 'Ik wilde juichen, Dat trapje. Dat ellendige, sadistische trapje. Vijf treden, meer niet. Maar het voelde voor Harrie Lavreysen alsof hij de Kilimanjaro af moest rennen met een rugzak vol bakstenen en twee gebroken benen. Zijn dijen wa ren ontploft, het melkzuur zat tot in de nagel van zijn kleine teen en zijn longen lagen nog ergens op de baan. Drie keer drie rondjes, drie keer van nul naar bijna tachtig per uur. Meer dan vijf minuten duurde het bij elkaar niet. Maar ik heb zelden zo'n intense vijf minuten sport gezien. Zelf waren ze teleurgesteld dat ze zo weinig tijd hadden om te herstellen voor de beslissende rit, maar stiekem was het juist prachtig. Je zag voor je ogen hoe de twee onaantastbare, on breekbare spierbundels binnen een paar minuten veranderden in twee hul peloze hoopjes gruzele menten. Ze gaven kapotgaan een nieuwe dimensie. Er $0 @ArjanSchouten ZOMERSPELEN TOKIO Door de dubbelslag van Harrie Lavreysen en Jeffrey Hoogland won Ne derland voor de vijfde keer in de historie van de Olympi sche Zomerspelen goud en zilver op hetzelfde onder deel. De andere vier een tweetjes werden behaald in 2000 (paardensport, sprin gen), 1936 (zwemmen, 100 meter rugslag), 1928 (paar densport, eventing) en 1920 (zeilen, 12-voets jol). - Harrie Lavreysen 18.50 uur: Nooit gebeurd, twee Nederlanders strijdend om het Jeffrey Hoogland (l) en Harrie La- vreysen in hun olympische finale. FOTO'S ANP, COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70