I WW li Jfc Iffm, HOE HOUD JE HET (OPBLAAS) ZWEMBAD SCHOON? Land op Heatnrow Airport met je Xbox BuZa in je broekzak Lezen én luisteren met Storytel Reader 19 HEBBEDINGEN Niet alle groente en fruit die we in de koelkast bewaren, horen daar thuis. Zeker niet in de zomer. Wat moet er wel en niet in? ,,De snelheid waarmee een voedings middel achteruitgaat, hangt af van de temperatuur'', zegt Frank Devlieghere, hoogleraar Levensmiddelenmicrobio- logie en -conservering aan de Univer siteit Gent. ,,Hoe lager de temperatuur, hoe trager dat proces verloopt. Als je producten niet in de koelkast bewaart terwijl dat wel moet, bederven ze snel ler. Maar tegelijk zijn er wel een aantal producten die beschadigen of niet lek ker meer zijn als je ze in de koelkast bewaart.'' Appels en peren ,,Er zijn climacterische en niet-climac- terische vruchten'', legt Devlieghere uit. ,,Climacterische vruchten rijpen verder na de pluk, de bekendste zijn appels en peren. Leg ze in een koele berging als je ze binnenkort wilt eten, liever niet in de woonkamer als het buiten warm is. Als je ze langer wilt bewaren, doe ze dan in de koelkast om het rijpen te remmen.'' Bananen ,,Tropische vruchten zijn gewend aan hoge temperaturen en lopen beschadi gingen op onder invloed van kou in de koelkast. Als je een banaan in de koel kast legt, wordt hij snel zwart. Je mag een banaan wel koel bewaren als hij al open is. Een intact product wordt be schermd door de schil, zodat micro-or ganismen niet naar binnen kunnen. Zodra je de schil openmaakt, ver dwijnt dat effect maar helpt koeling.'' Aardbeien, citrus, bessen ,,Niet-climacterische vruchten, zoals aardbeien, citrusvruchten en ananas, rijpen niet verder na de oogst. Ze wor den zacht en rotten of beschimmelen als je ze (te) lang bewaart. Dat proces verloopt trager in de koelkast, bewaar ze daarom daar. Zet ook bessen in de koelkast om beschimmeling tegen te gaan.'' Leg appels liever niet in de woonkamer als het buiten warm is Tomaten „Tomaten verliezen hun aroma bij koeling. Als je lekkere tomaten wilt, bewaar ze dan in een koele berging of bij kamertemperatuur. Wil je ze nog een week bewaren dan kunnen ze wel in de koelkast.'' Komkommer ,,Een komkommer bewaar je het best in een koele berging. Hij wordt sneller zacht in de koelkast. Let op met plekjes schimmel. Die kunnen toxines creëren die zich in de vrucht verspreiden. Snij een plekje schimmel ruim genoeg weg.'' Avocado ,,Een avocado rijpt amper in de koel kast. Bewaar ze dus op kamertempera tuur als je uitgaat van consumptie op korte termijn.'' Bastin van Oers van ZwembadenWeb- shop.nl: ,,Stuur regelmatig de chloor- en PH-waarde bij, dan geniet je de hele zomer van hetzelfde water.'' kwestie van 'voorkomen is beter dan genezen'. Met een afdekzeil en voeten badje voor je erin stapt voorkom je dat er onnodig vuil in je bad belandt. En wees je ervan bewust dat ook zonnebrandcrème en bodylotion in het water terechtkomen. Maar zelfs als je met dat soort zaken rekening houdt, wordt badwater vanaf een dag of drie troebel of groen van de algaanslag. Bij de een- voudigere opblaas- badjes zit er weinig anders op dan het wa ter te verversen. Ik ken slechts één desinfectie- poeder, Kiddy Pool, om het bad schoner te maken. een zwembadpomp. Die is alleen aan te sluiten op de betere baden, vanaf on geveer 70 euro. De pomp filtert haren, vuil en loti ons uit het water. En je doet er chloor- en PH-ta- bletten - een stabilisator voor het chloor - in tegen algengroei. Als je regelma tig de chloor- en PH- waarde test en zo nodig bijstuurt, kun je een zo mer lang van hetzelfde water genieten. Gooi geen chloortabletten in een bad zonder pomp. Omdat er geen stroming is, zul len ze zich op één plek gaan uitbijten. Zout is in opkomst als alternatief voor chloor. Het is voor deliger, zachter voor je huid en ogen, en ruikt minder sterk. Maar ook zwembadzout werkt alleen in combinatie met een pomp. Het heeft geen zin om tafelzout erin te strooien totdat je in een soort Dode Zee dobbert. Bleek uit je keukenkast is een nog slechter idee. Dan ben je verzekerd van rode ogen en wit uitgeslagen badpakken.'' V g f ZOUT IS IN OPKOMST ALS ALTERNATIEF VOOR CHLOOR J! GO ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 Komkommer niet in koelkast, ananas THOMAS ROSSEEL - FRANK DEVLIEGHERE J VJt, „Allereerst is het een Meer opties heb je met FOTO GETTY IMAGES - Matthijs Meeuwsen Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste voor de zomer. Microsoft geeft de easyJets en Ryanairs van deze wereld het na kijken, want een goed koper vluchtje dan met Flight Simulator bestaat niet. Het vliegspel is nu beschikbaar voor de nieuwste generatie Xbox en gratis te spelen als je een Xbox Game Pass abonnement hebt (10 euro per maand). Anders cirkel je voor 60 euro rond de piramides of het Vrijheidsbeeld, bekijk je de Mount Everest van heel dichtbij en zet je je kist op Heathrow Airport aan de grond. Dat alles in haarscherpe 4K-beel- den. Misschien nog wel het imposantst is dat Flight Simulator bij de pc-release vorig jaar een vrij dikke, dure computer vereiste, maar nu zonder gesputter op een Xbox- spelcomputer draait. Microsoft Flight Simu lator voor Xbox Series X/S en Windows €60 gratis met Xbox Game Pass Op de camping of aan het hotel zwembad heb je niet altijd zin om het veranderlijke buitenlandbeleid op de voet te vol gen. Met de Reis- app hoeft dat ook niet. Die geeft je wel een seintje wan neer het land van kleur verschiet en een coronatest opeens toch ver plicht wordt. Los van alle corona- sores is de app ook handig om direct contact met Buitenlandse Zaken (BuZa) te maken bij diefstal of ander vakantieleed. Reisapp gratis voor Android en iOS Lezen is zilver, luiste ren is goud. Of is het andersom? Voor ieder een die het allebei leuk vindt, heeft de Zweed se dienst Storytel een Netflix-achtig abonne ment waarmee je via een app voorgelezen wordt in het Nederlands of Engels. Dat kan nu ook op speci ale hardware. Op de Storytel Reader luister je audio- boeken via een ouderwetse koptelefoon of draad loos via bluetooth, maar je kunt ook je ogen de kost geven. Afhankelijk van je stemming of situatie kun je het voorlezen stoppen om zelf verder te lezen. Omschakelen tussen lezen en luisteren gaat behoor lijk naadloos. Als e-reader is dit gadget adequaat, maar zeker niet de beste, snelste of scherpste. Via een omweggetje zijn er boeken in het ePub-formaat op te bewaren, maar feitelijk moet je boven op het aankoopbedrag nog 13 euro per maand voor het ver plichte abonnement rekenen. Voor dat bedrag heb je dan wel onbeperkt luistergenot. Storytel Reader €129 abonnement €13 per mnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63