Klimplant kan tot tien graden verkoeling geven üi ïa ft Met klimplanten tegen je tuinmuur krijg je er in één klap groen, bloemen én extra verkoeling bij. Deze blijven binnen de perken en zijn weinig werk. Koeleffect 18 Rozen Klimrozen doen het geweldig tegen een warme muur met minstens zes uur zon. Kies rozen die vaker bloeien: na een eerste golf bloemen in juni en juli, neemt zo'n roos in augustus even rust om er in september weer voluit voor te gaan, vaak tot de eerste vorst. Klimrozen die niet hoger wor den dan 2 tot 3 meter, vier tot vijf maanden bloeien én lekker geuren, zijn onder meer de witte Guirlande d'Amour, de roze Awakening, Com passion en Zéphirine Drouhin, de warmgele Barbara Ann en Wollerton Old Hall, de champagnekleurige Penny Lane en Fritz Nobis, en de dieppaarse Laguna en Rosengarten Zweibrücken. Knip in juni en juli tel kens de uitgebloeide rozen af, net bo ven een bladsteel met vijf deelblaad- jes. Rozen klimmen niet vanzelf; je moet ze elk jaar in de winter, na de snoei, weer vastbinden aan een klim- rek of draadconstructie. Clematis Clematissen hebben graag veel zon, maar staan met hun voeten liefst licht vochtig en koel; het zijn van nature bosplanten. Meng flink wat bodemverbeteraar onder de grond, bij het planten en strooi een laag compost bovenop. Niet alle clematissen zijn geschikt. Clematis montana, die al vanaf april bloeit, is veel te krachtig, die klimt met gemak over een dak. Clematissen klimmen zelf, via slingerende bladsteeltjes, maar ze hebben wel een rek of gaasdraad no dig om zich langs omhoog te werken. Arabella, Blekitny Aniol, Early Sensa tion, Etoile Violette, Jacqueline du Pré, Nelly Moser, Purpurea Plena Ele- gans en Wesselton zijn erg mooie en sterke, langbloeiende soorten. Hortensia KLIMROZEN Jl Klimhortensia's vinden met hun hechtwortels vanzelf de weg naar bo ven. Alleen in het begin moet je ze sturen maar verder zijn een rek of klimdraden overbodig. Aan deze trage groeier heb je nauwelijks snoei- werk, tenzij de plant te ver naar vo ren helt. De prachtige, indrukwek kende kantbloemen verschijnen in juni en blijven maandenlang mooi. De roze variant Roseum is zeldzaam, maar wondermooi. Kamperfoelie Kamperfoelie groeit erg makkelijk op elke plek die niet te droog of te heet is, en vormt snel een dik bla derdek. Het enige wat je moet doen, is hem af en toe weer in vorm knip- pen, voor hij helemaal warrig wordt en te ver uitsteekt. Onze inheemse wilde kamperfoelie (Lonicera pery- climenum) en de cultivar Halliana geuren betoverend zoet. Kamperfoe lie houdt van zon of lichte schaduw, en heeft een rek nodig om zich langs omhoog te slingeren. Jasmijn Ook Toscaanse jasmijn (Tra- chelospermum jasminoides) is een slingerplant die weliswaar hoog kan gaan maar in ons klimaat traag groeit, en dus prima geschikt is voor een tuinmuur. Deze mediterrane plant heeft een beschutte muur no dig, in volle zon of lichte schaduw; volwassen planten kunnen tot -10 graden vorst aan. 's Winters blijft deze klimmer groen. KLIMHORTENSIA ■i? ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 GO De mooiste klimmers voor je tuinmuur LAURENCE MACHIELS De klimhortensia (Hydrangea ano- mala ssp petiolaris), en zijn look- alike Schizophragma, houden van i J* Klimplanten tegen je tuinmuur doen de temperatuur op je ter ras tot 10 graden dalen. Hoe dichter je bij de planten zit, hoe groter het koeleffect. Met hun bladeren vangen de planten de warmte op en sturen die terug de lucht in, gekoeld met het vocht dat ze mee verdampen. Tegelijk blijft er tussen de muur en de bladeren een isolerend luchtlaagje dat de hitte weert. koelte en groeien goed tegen een terrasmuur in de (lichte) schaduw. Na de eerste golf bloemen in juni of juli neemt de klimroos even pauze, om er in september weer voluit voor te gaan. V-T&c - f A*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 62