>p Tijdschrift.nl Vijf takjes in één bakje... kweek kruiden liever zelf! sn gratis! Ga snel naar tijdschrift.nl 17 EIGEN TUIN EERST MBMmb ROMKE VAN DER KAA Beste Apple Beste Chromebook in een handige app: dat is Tijdschrift.nL sken gratis! Daarna betaalje slechts ift.nL is maandelijks opzegbaar. gaan: ,,Dat kost aanzienlijk minder batterij." Wat gemakkelijk over het hoofd wordt gezien, maar in het tijdperk van veel videocontact steeds belang rijker is: de kwaliteit van de webcam. ,,Daarvoor moet je wel echt in het specificatie-overzicht duiken. De standaard is 1280 bij 720 pixels, maar er zijn fabrikanten die een webcam van 640 bij 480 pixels erin stoppen. Dat is beroerd voor videobellen.'' Levensduur Heel duur hoeven de laptops niet te zijn, maar hoe zit het met duurzaam heid? Want scholieren zijn niet per se de voorzichtigste gebruikers. Over leeft die laptop de brugklas wel tot aan het eindexamen? Stuip: ,,Zes jaar moet voor een lap top geen probleem zijn. Alle Win dows-machines die je nu koopt, kun nen ook de upgrade naar het later dit jaar te verschijnen Windows 11 aan. De vraag is alleen of de batterij het de hele schooltijd uithoudt; die moet mogelijk halverwege worden vervan gen. Bij het testen kijk ik specifiek naar het gebruikte materiaal, of dat stevig of goedkoop aanvoelt. Maar hoe een laptop in de alledaagse praktijk wordt behandeld, laat zich moeilijk testen. Ik zou ze best stan daard van een meter willen laten val len om te kijken of ze het daarna nog doen, maar ik vermoed dat de fabri kanten die ze uitlenen daar niet blij van worden.'' Apple MacBook Air HP Chromebook x360 14b-cb0135nd €399 V. Jfelv e hebben nu veel meer kruidentuinen dan in de middeleeu wen, terwijl we ze juist toen goed kon den gebruiken. Nu hebben we ze alleen voor de sier. Zo wordt bij elke burcht, stins (middeleeuwse be woonde toren) en state en ieder kas teel wel een oubollig tuintje aange legd, vol vergeten kruiden en nutsge- wassen als brave hendrik, meekrap en wede. Wie weinig fantasie heeft, plant in de achtertuin perkjes vol met peterselie, bieslook, tijm en nog wat veelgebruikte keukenkruiden. Wie niet louter wil vermaken, breidt zijn assortiment uit met genees krachtige kruiden, geestverrui mende kruiden en verfkruiden. Al met al zijn kruidentuinen dus vaak meer decoratief dan nuttig bedoeld. En dat terwijl de meeste kruiden nauwelijks decoratief zijn; ze groeien ordeloos en hangen als dronken feestgangers over de keurige klinkerpaadjes. Of ze woekeren. Wie ooit munt heeft geplant, weet dat die plant onmogelijk binnen de perken te houden valt. Denk goed na voordat je aan een kruidentuin begint. Kweek liever kruiden in bakken en potten waaruit geen plant kan ont snappen. Laatst had ik voor een recept dragon nodig. De supermarkt verkocht geen dragon, uiteinde lijk vond ik het kruid bij een ouderwetse groen teboer. Vijf takjes dra gon in een plastic be huizing die alleen met de grootste moeite te openen was. Er wordt sinds 1 juli statiegeld geheven op plastic fles jes, maar waarom moet elk takje koriander en elk blaadje basilicum in een plastic doosje ver pakt worden? smaak van koriander, maar nog minder van de verpakking - voor mij genoeg reden om zo veel mogelijk kruiden eigenhandig proberen te kweken. De eenjarige kruiden zijn wat dat betreft een makkie: komijn, karwij, dille en koriander zijn zonder veel moeite in een pot te zaaien. Ik zou het zaad wel bij een bonafide zaadhandel kopen. Koop je zaad in een winkel, dan zit het misschien al tien jaar in zo'n glazen potje. Vaste planten kun je ook zaaien, maar als je geen gedreven tuinier bent is het misschien eenvoudiger om een plant bij een kweker of tuin centrum te kopen. Venkel, dragon, munt in soorten en ja, zelfs citroen gras zijn gemakkelijk in potten te kweken, hoewel dat citroengras 's winters wel naar binnen moet. Mijn favoriete kruid is venkel, niet vanwege de dropsmaak waarmee je elk visgerecht bederft, maar vanwege het ragfijne loof. En als je, zoals ik, die plant dan toch voornamelijk kweekt om naar te kijken, kun je net zo goed de wonder schone roodbruine variëteit kiezen: Foeniculum vulgare 'Giant Bronze'. Neem een flinke pot, want venkel wordt groot. Ik geef geen garan tie, maar het kan gebeuren dat een koninginnenpage haar eieren op jouw venkel legt. De decoratieve rups die daaruit komt, veroorzaakt geen enkele schade: het blad is al zo diep ingesne den, dat het niet dieper kan. GO ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 vanaf €969 O Supersnel O Mooi scherm, stevige behuizing O Lange accuduur (14 uur browsen) O Weinig poorten O Stevige behuizing O Touchscreen O Royaal werkgeheugen O Zwaar (2 kilogram) REVU \iicbizil KKI v- Koriander Ik ben niet weg van de Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61