Alle ogen Met deze toppers kom je de schooltijd wel door Lees nu twee wek) Luxe werkpaard Budgetlaptop Lichtgewicht Ze moeten slim zijn, snel, veelzijdig en tegen een stootje kunnen. Welke laptop stopt jouw tiener in zijn rugtas als hij straks weer naar school gaat? Specialist Jelle Stuip van techsite Tweakers selecteerde de beste zes. Basislaptop 16 De tijd dat 'back to school' betekende dat je een stapel gekafte boeken, geodrie- hoek en een zorgvuldig uitgekozen agenda in je schooltas stopte, ligt ver achter ons. Tegenwoordig slepen scholieren hightech hardware mee naar school, of klappen in elk geval thuis een lap top open voor hun huiswerk en les op afstand. Dat een laptop essentieel school- gerei is, beseffen ook de fabrikanten, die deze periode aangrijpen om de verkoop aan te jagen. Maar waar moet je nu precies op letten bij de laptop voor junior, en welk model krijgt de mooiste rapportcijfers? Dat is een vraag voor Jelle Stuip, de laptopmeester van Tweakers. Hij legde speciaal voor de schoolgaande jeugd tal van beschikbare laptops langs de meetlat. 'Beschikbaar', want door de wereldwijde schaarste aan chips en onderdelen is wat je op internet vindt nu lang niet altijd in de winkel verkrijgbaar. ,,Ik hoor dat er vooral grote tekor ten zijn aan beeldschermen'', zegt Stuip. ,,Dat leidt op den duur vast tot prijsstijgingen. Ook zie je dat fabri kanten opeens uitwijken naar een formaat scherm dat doorgaans niet wordt gebruikt, bijvoorbeeld een 16 inch-scherm. Groter is niet altijd beter, zeker niet in een laptop die je vaak moet vervoeren en op een schooltafel moet passen.'' De keuze is reuze. Wat het er niet eenvoudiger op maakt, is dat fabri- kanten graag verschillende versies van hun apparaten op de markt bren gen. ,,Is een type uitverkocht, dan maken ze een nieuwe variant met dezelfde of nagenoeg vergelijkbare specificaties, maar met een ander nummertje. Meestal zijn dat margi nale wijzigingen, maar zeker weten doe je dat nooit. De ene HP Pavilion 13 hoeft de andere niet te zijn; die kan heel veel broertjes en zusjes hebben.'' Daarmee is het bijna hogere wis kunde om al die varianten te onder scheiden. Gelukkig is dat aan Stuip wel besteed. Bovendien is zijn eerste advies voor de aspirant-koper super simpel: ,,Kijk eerst welke eisen de opleiding zelf stelt. Werkt de school uitsluitend met Chromebooks, dan moet je dus geen Windows-laptop kopen. Werken ze met specifieke pc-programma's, dan valt de nieuw ste generatie MacBooks weer af.'' Chromebooks Het verschil tussen Apple en pc's kennen de meeste ouders wel. Maar voor wie Chromebooks - een snel aan terrein winnende categorie in onderwijsland - nog onbekend zijn: ,,Dat zijn computers met een simpe ler, lichter besturingssysteem. Daar door zijn ze makkelijk in gebruik, maar het is vooral veel minder werk voor de systeembeheerder, vandaar hun populariteit bij schoolorganisa ties. Chromebooks zijn vooral fijn als je het hele Google-pakket gebruikt, zoals Gmail, Google Classroom en de hele reutemeteut. Ze vallen ook goedkoper uit, en beginnen al vanaf 200 euro.'' Stuip test voor Tweakers al acht jaar laptops. ,,Je krijgt nu veel meer waar voor je geld'', ziet hij. ,,De laptops zijn sneller en hebben veel mooiere schermen. Harde schijven zitten er tegenwoordig niet meer in, dat zijn allemaal de veel snellere en minder schokgevoelige SSD's geworden. Maar de grootste winst is de accu- duur. Destijds was acht uur impo sant, nu zit er eentje in onze test die het meer dan dubbel zo lang vol houdt.'' Op school is een stevige accu gewenst, want zo veel stopcontacten telt een klaslokaal niet. Een andere factor om rekening mee te houden, is het gewicht. Zeker wanneer de lap top elke dag op de rug heen en weer pendelt tussen huis en school. Stuip: ,,De LG Gram weegt nét geen kilo. Dat is echt heel licht. Ter vergelijking: een krachtige game-laptop kan zomaar 3 kilo schoon aan de haak zijn. Maar dat is nu net het soort dat de juf of meester liever niet in de klas wil zien.'' Een belangrijk aspect om naar te kijken - letterlijk - is het beeld scherm. Oled is mooi, maar een IPS- scherm volstaat volgens Stuip ook en heeft goede kijkhoeken. Staar je ook niet blind op een 4K-scherm. Dat is ideaal voor films, maar voor school werk heb je het niet nodig. Boven dien is er een andere reden om voor de goedkopere full hd-resolutie te AUe populaire tijdschriften Lees tijdelijk de eerste 2 w< 9,99 per maand. Tijdschr Lenovo Legion 5 Pro 'Je krijgt nu veel meer waarvoor je geld' €479 Lenovo Yoga Slim 7 ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 GO vanaf €1549 O Snelle processor en videokaart O Hoge schermresolutie O Veel hardware voor je geld O Geen gezichtsherkenning of vingerafdrukscanner Een laptop is voor scholieren ideaal. Hij is breed inzetbaar en over al te gebuiken. FOTO JEAN-PIERRE JANS - JELLESTUIP c Op tweakers.net/ backtoschool vind je de uitgebreide test resultaten van alle onderzochte laptops. HP 14s-dq2500nd O Lange accuduur (8,5 uur browsen) O Werkgeheugen is uitbreidbaar O i3-processor van de nieuwste generatie O Goedkope plastic behuizing O Goed en helder full hd-scherm O Overweldigende accuduur (goed voor 17 uur browsen) O Werkgeheugenisnietteupgraden LG Gram 14 vanaf €1249 O Slechts 998 gram O Enorme accuduur (bijna 18 uur browsen) O Lekker toetsenbord O Relatief slome processor Laptops met mooie cijfers ANTON DAMEN vanaf €699

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60