'Prikbewijs niet nodig voor sportschool' Nieuwe bijwerkingen na coronavaccin Janssen 5 Beste oogstdag ooit Verhaal Vele medailles ver. Vier zonder, vrouwen: zilver. Dubbel- vier mannen: goud. Een uurtje later op het asfalt van de Fuji Speedway: goud voor Annemiek van Vleuten, zilver voor Tom Dumoulin, brons voor Anna van der Breg- gen. En laat op de dag als bonus nog judo brons voor Sanne van Dijke. Acht medailles: Nederlands beste olympi sche oogstdag ooit. Een verbetering van een belegen record uit 1928, toen in Am sterdam eens zeven plakken werden ge pakt. Die woensdag zette de toon voor nog veel meer moois. Overal deden we dan toch mee om de plakken, zoals vooraf al de prognose luidde. In het zwembad, op de fiets, op de baan, op het hockeyveld, op de tatami, op zee, in de boksring, de roeibaan, de atletiekpiste, bij de paarden. Ja, zelfs ge wapend met de handbogen schiet Nederland in de roos. Natuurlijk waren er ook teleurstellingen in Japan, zo was het opvallend dat het vrij stroef draaide bij menige teamsport. Op de gouden hockeyvrouwen na liepen alle formaties vroeg of laat tegen een de ceptie aan. De voetbalvrouwen (na penal ty's verloren van rivaal VS), de handbal vrouwen (wereldkampioen en nu in de kwartfinale klaar), de waterpolovrouwen (kwartfinale eruit) en zeker de hockey- mannen (niet door naar de laatste vier, voor het eerst sinds 1984). Maar na die eer ste dagen sloeg de balans nooit meer naar het negatieve uit. Wel werd er wat afgejankt in Japan, maar gelukstranen bleven in de meerderheid. En opvallend: elke kampioen had een fan tastisch verhaal. Niek Kimmann, die eerst een official omver reed en daarna met een scheur in zijn knieschijf alsnog het goud greep. Dat goud waar hij met maatje Jelle van Gorkom, die nooit meer zal bmx'en na zijn gruwelijke ongeluk op Papendal, al ja- ren op aasde. Daar wist zelfs de internatio nale pers wel raad mee. Of Shanne Braspennincx, die een paar jaar terug haar sport vaarwel dreigde te moeten zeggen met hartproblemen en zich nu toch olympisch kampioene mag noemen. Annemiek van Vleuten die met haar gouden rit tegen de klok in een ruk met veel demonen (de val in Rio, het weg gegooide goud in de wegrit) afrekende. De medaille-tsunami bij de roeiers, die als pa ria's in het roeidorp bekeken werden, na de besmettingen in de roeiploeg. En na tuurlijk het baansucces, rondom giganten Jeffrey Hoogland en Harrie Lavreysen. De ene avond reden ze samen naar het goud bij de teamsprint, twee dagen later ston den ze opeens tegenover elkaar in de finale van de individuele sprint. Nooit eerder heeft Team NL zo sterk gepresteerd in de breedte De wisseling van de wacht, ook dat was een thema in Japan. Epke Zonderland, Churandy Martina en Kiki Bertens, die een fijner af scheid van de topsport had den verdiend. De huilende Dafne Schippers, die zich af vroeg of ze nog toekomst heeft? Daartegenover stond gelukkig ook de komst van grote talenten als Kiran Badloe (goud), Femke Bol (brons), Arno Kamminga (2x zwemzilver) en Emma Oosterwegel (brons), die stuntte op de zevenkamp achter maatje Anouk Vetter (zilver). Nog twee dagen te gaan, nog vele me dailles te verdelen. Nederland staat voorlo pig negende in de medaillespiegel. Sydney zijn we al voorbij, met 31 plakken. Het waren Spelen waar vooraf niemand zin in leek te hebben, maar waar we nu door al het succes geen genoeg van kun nen krijgen. De sfeer was door het groten deels ontbreken van toeschouwers ook niet waar je van droomde, het was al een wonder dat er überhaupt Spelen waren. Maar laten we Japan er maar dankbaar voor zijn. Nooit heeft Team NL zo sterk gepres teerd in de breedte. Zeker onder deze om standigheden een prestatie om te koeste ren. AMSTERDAM Het coronavaccin van Janssen zou tot nog twee bij werkingen kunnen leiden, heeft de Europese waakhond voor vac cins vastgesteld. Het gaat om dui zeligheid en oorsuizen. Het Eu ropees Geneesmiddelenbureau EMA heeft daarom bepaald dat die klachten op de bijsluiter moeten komen. De voordelen van het vac cin blijven groter dan de nadelen, benadrukt de organisatie. Er zijn bijna 1200 meldingen dat mensen duizelig werden na vacci natie en iets meer dan honderd meldingen dat gevaccineerden last kregen van een piep of een suis in hun oren. Het Janssen-vaccin zou ook kunnen leiden tot immune trom- bocytopenie. Daarbij raakt het af weersysteem in de war en valt het bloedplaatjes aan die nodig zijn om bloed te laten stollen. Dat staat momenteel op de bijsluiter van Janssen als een belangrijk poten tieel risico en dat moet voortaan een 'belangrijk geïdentificeerd ri sico' worden genoemd. Het EMA doet verder onderzoek naar een mogelijk verband tussen het vaccin van AstraZeneca en het Guillain-Barré-syndroom, een neurologische aandoening waar bij zenuwcellen beschadigd raken. Dat wordt al vermeld op de bij sluiter van het Janssen-vaccin als zeer zeldzame bijwerking DEN HAAG Mensen die naar de sportschool willen, hoeven zich voorlopig geen zorgen te maken dat daar vaccinatiebewijzen voor nodig zijn. Sportschoolhouders zien hier niks in en benadrukken dat de huidige protocollen voor ge noeg veiligheid zorgen. Super markten en winkels zijn ook niet van plan met een vaccinatieplicht te komen. Branchevereniging voor sport scholen NL Actief denkt dat het be wijs van inenting voor fitness locaties 'geen issue' gaat worden, ook omdat de vaccinatiegraad op loopt. De organisatie kreeg vanuit haar achterban geen wensen voor een vaccinatiebewijs. Directeur Ro nald Wouters verwacht ook geen initiatieven zoals in Utrecht. Een dansschool in die stad en enkele reisorganisaties willen van klanten eisen dat zij zijn ingeënt, zo werd eerder bekend. Een iets milder alternatief voor verplichte vaccinatie, zoals het to nen van een negatief testbewijs of herstelbewijs, ziet de Vereniging van Exclusieve Sportscholen (VES, 110 sportclubs in Nederland en Vlaanderen) ook niet als optie. ,,Ik ben helemaal tegen dat testen, om- dat wij het echt goed voor elkaar hebben'', zegt voorzitter Han de Hair. ,,Het is volstrekt overbodig.'' Hij wijst op de maximale groeps groottes en ventilatieregels die van kracht zijn. Ook zou onderzoek aantonen dat sportscholen geen 'superspreaders' zijn. Ook supermarkten en winkels zijn niet bezig met mogelijke vacci natieverplichtingen voor klanten en personeel. Supermarktkoepel CBL laat weten de richtlijnen van de overheid en het RIVM te volgen. Daarin worden supermarkten ge zien als doorstroomlocaties, waar het voldoende is om 1,5 meter af stand te houden en te letten op hy giëne en ventilatie. Ook winkeliers vereniging INretail vindt winkels doorstroomlocaties. zaterdag 7 augustus 2021 GO pure gelukstranen A Sifan Has san kan nau welijks gelo ven dat ze goud heeft ge wonnen op de 5000 meter. FOTO PIM RAS Roy van de Berg, Harry Lavreysen en Jeffrey Hoog land op weg naar goud, net als Niek Kim mann. FOTO'S PIM RAS A Roeiers Marieke Keijser en Ilse Paulis verove ren brons in de dubbeltwee. FOTO ANP A Ronald Wouters van NL Actief, branchever eniging voor sportscholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5