zeer lucratieve transacties 13 'Er worden op de achterkant van een sigarendoos miljoenendeals gesloten' Limburger doet zijn verhaal thuis in Sevenum. Zijn stallencomplex ligt aan een achterafweggetje. Enorme houten deuren leiden naar de stallen waar paardenmeis- jes en ruiters alleen oog hebben voor paarden. Limburgs en Engels klinken hier door elkaar. De goed lachse Thijssen neemt plaats ach ter de robuuste houten tafel in zijn ontvangstruimte, een soort skybox met knapperend haard vuur van waaruit je zicht hebt op de paarden die in de binnenbak draven. Worden hier de miljoe nendeals gesloten? Thijssen glim lacht: ,,De paardenhandel is vooral heel hard werken. Een paard waarmee je naar internatio nale concoursen gaat, kost 25.000 euro per jaar. Dan moet het ieder jaar meer waard worden, wil je het niet met verlies verkopen. Ik heb ieder jaar een of twee toppers nodig om rond te komen.'' Wat is het hoogste bedrag waarvoor hij ooit een paard verkocht? ,,Ik moet voorzichtig zijn, de Belasting dienst leest ook mee", twijfelt hij. Dan: ,,Je moet denken aan een miljoen.'' Onduidelijke regels Thijssen en de autoriteiten zijn geen vrienden. Vorig jaar stond de Fiod op de stoep. Bij hem, bij de boekhouder, bij zijn bedrijf. „Ik heb vijftien tot twintig jaar voor het Nederlandse team gereden. Ik was trots om Nederlander te zijn. Maar nu voel ik me in mijn hemd gezet'', reageert Thijssen gepi keerd. „Ik zeg niet dat ik nooit een fout heb gemaakt, maar bewust belasting ontduiken? Nooit.'' Tegen de opgelegde 100 miljoen wordt door de handelaren het ene na het andere bezwaar gemaakt. Rechtszaken te over. Ze zijn woest dat de Belastingdienst de com plete branche als crimineel weg zet. Vooral ook omdat de regels onduidelijk zijn. De komende ja ren zal moeten blijken hoeveel van het enorme bedrag er daad werkelijk moet worden betaald. En witwassen? Vooralsnog is dat alleen bij Javier S. bewezen. Op een lager niveau komt crimi neel geld terecht in maneges en paarden. Of dat ook bij de elite- paarden, bijvoorbeeld op de Olympische Spelen, gebeurt blijft gissen. De branche doet haar best om te benadrukken dat de Span jaard een geval apart is. Niettemin moeten hippische advocaten, be langenverenigingen en zelfs han delaren toegeven dat hun branche zeer kwetsbaar is. Maatregelen om af te rekenen met de oude cultuur van handjeklap zijn er nauwelijks. Dat is zorgelijk genoeg. jaren voor 100 miljoen euro op na- heffingen en boetes bij paarden handelaars. Zo zou de eerder ge noemde Spanjaard uit Valkens- waard Javier S. liefst 10 miljoen aan boetes en naheffingen moe ten betalen. Het draait daarbij vooral om be lasting die volgens de fiscus niet wordt betaald. Dat zit zo. Als een paard vanuit Nederland wordt verkocht en naar een land buiten de EU gaat, hoeft er geen btw te worden betaald. Maar wat ziet de Belastingdienst? Een Ameri kaanse zakenman koopt een springpaard voor zijn dochter en betaalt geen belasting. In werke lijk gaat de nieuwe aanwinst hele maal niet op het vliegtuig, maar blijft het in Nederland omdat de dochter hier traint en deelneemt aan wedstrijden. En dus moet er wél belasting worden betaald. 'Paardenadvocaat' Stephan Wensing noemt het slechts het topje van de ijsberg. ,,Er wordt op grote schaal gesjoemeld, door ge bruik te maken van btw-carrou- sels en andere constructies. Het is moeilijk om dat te traceren, ook omdat de Belastingdienst het we reldje niet goed snapt.'' Andere bronnen uit de paardenbranche wijzen op de commissionairs. Zij reizen de hele wereld rond, maar betalen nergens belasting. Ook Jan Tops in Valkenswaard vocht een flink robbertje uit met de Belastingdienst, blijkt uit rechtbankvonnissen. Als paarden- arena-baas geniet hij officieel een inkomen van nog geen 55.000 euro, maar hij huurt ondertussen al ruim vijftien jaar een chic ap partement in het mondaine Mo- naco. De fiscus eist inzicht in zijn financiën, Tops maakt bezwaar. Vorig jaar werd hij ook in hoger beroep in het ongelijk gesteld, van de rechter moet hij de Belasting dienst alsnog openheid van zaken geven. Of er een aanslag volgde, is onduidelijk. Tops reageert niet op verzoeken om commentaar. Tientallen dossiers Advocaat Luc Schelstraete bege leidt vanuit zijn kantoor in Den Bosch al jaren internationale mil joenentransacties in de paarden- branche. Verschillende vermo gende klanten liggen in de clinch met de Belastingdienst. ,,Ik heb tientallen dossiers, in de meeste gevallen klopt er niks van de be weringen van de dienst. Ik geef je een voorbeeld. Een Amerikaan koopt voor miljoenen een paard en dat dier gaat ook naar Amerika. Dan hoefje dus geen btw te beta len. Maar na een maand neemt hij deel aan een springconcours in Qatar en komt daarna voor wed strijden naar Europa. Zegt de Be lastingdienst: het paard is nooit uitgevoerd, je moet btw betalen. Het slaat nergens op.'' Feit is dat de Fiod de afgelopen jaren bij zeker drie paardenhan delaars binnenviel, omdat er ver moedens waren dat er werd ge sjoemeld met de administratie. Behalve bij Javier S. stond de Fiod ook op de stoep bij springruiter Robert V. en Limburger Léon Thijssen. Javier S. werd veroor deeld en V. sloot volgens het OM een deal - 120 uur taakstraf- om te voorkomen dat hij werd ver volgd. Thijssen hoort na de zomer wat hem te wachten staat. De GO ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 ■~rrr imtit FOTO GETTY IMAGES Zakenvrouw Diane Fissore, Prins Albert II van Monaco en Jan Tops bij de Longi- nes Global Cham pions Tour in Mo naco. FOTO GETTY IMAGES Jennifer Gates, dochter van Bill, tijdens een con cours in London, 2019. Kinderen van rijken der aarde behoren tot de cliëntèle van Nederlandse stal len. FOTO MIKE MARS- LAND/WIREIMAGE Edwina Tops- Alexander en Jes sica Springsteen in 2016 in Cannes. Springsteen werd getraind door Jan Tops. Het succesvolle miljoenenpaard Palloubet d'Ha- long, hier met de Zwitserse toprui- ter Janika Sprun- ger, werd in 2013 voor meer dan 13 miljoen euro gekocht door Jan Tops. FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57