Verschillende vermogende eigenaren liggen in de clinch over 'Moeilijk te traceren, ook omdat de Belasting dienst het wereldje niet goed snapt' 'De basale waarde van een paard? 350 euro. De rest is emotie' 12 speelt Nederland de eerste viool. Vooral de driehoek Eindhoven, Brussel, Aken geldt wereldwijd als het epicentrum van die miljarden industrie. Daarvoor hoefje de auto alleen maar over landweggetjes in het grensgebied van Limburg en Brabant te dirigeren. In dorpen als Baarlo, Kessel en Sevenum verrijst de laatste jaren het ene na het an dere immense paardencomplex. In Valkenswaard is de doorgaande weg naar België zelfs officieus om gedoopt tot 'paardenboulevard'. Het heeft alles te maken met Jan Tops. De voormalige springruiter pakte met zijn paard Top Gun la Silla en het Nederlands team in 1992 goud op de Olympische Spe len. Die medaille verbleekt bijna bij zijn zakelijke succes. De Val- kenswaardse bakkerszoon heeft als paardenhandelaar een clientèle met de allerrijksten van de wereld: van koningshuizen uit het Mid den-Oosten tot Amerikaanse mil jardairs. De boerderij van zijn ouders aan de Maastrichterweg bouwde hij de afgelopen decennia uit tot een paardenimperium. Ondertussen richtte hij met de Global Champi ons Tour eigenhandig de meest prestigieuze competitie ter wereld op, zeg maar de Formule 1 voor springruiters. In Parijs springen de ruiters aan de voet van de Eiffelto- ren, in New York vormt het Vrij heidsbeeld het decor. Maar in het rijtje wereldsteden dat de tour aandoet, staat ook nog altijd thuis haven Valkenswaard. De Global Champions Tour heeft de Nederlandse paardenhan del nog eens een extra impuls ge geven. In hun zoektocht naar top paarden komen de ruiters vaak uit in Zuidoost-Nederland. Volgens Frank Kemperman, directeur van het befaamde concours Chio Aken, heeft dat alles te maken met de in frastructuur: ,,Trek een cirkel van 200 kilometer om die regio en het barst van de internationale con coursen. Wij klagen als we twee uur moeten rijden voor een wed strijd, in Amerika zijn ze vaak twee dagen onderweg.'' Die wedstrijden zijn essentieel om de paarden op topniveau te krijgen en fungeren als een soort etalage. In deze regio zitten verder veel goede fokkers, paardentrai- ners en ex-topruiters. Oost-Bra bant en Limburg tellen samen grofweg vierhonderd bedrijven die handelen in paarden van inter nationaal niveau. Van alle kopers springen vooral de 'rich kids', zoals Kemperman ze noemt, in het oog. De dochters van bijvoorbeeld Steve Jobs, Bill Gates, Bruce Springsteen en Steven Spielberg brengen in hun zoek tocht naar toppaarden miljoenen mee. Net als de leden van het ko ninklijk huis uit Qatar, Bahrein of Dubai. Zij kopen hier hun paar den, krijgen les van ex-topruiters en bouwen soms zelf hun eigen stallen. Niet zonder succes. Onder Tops' vleugels werd Springsteens doch ter Jessica klaargestoomd voor het allerhoogste niveau. In Valkens- waard ging ze enige tijd 'intern'. Ze deed afgelopen weken mee aan de Olympische Spelen in Tokio. Net als het door Jan Tops getrainde en in Valkenswaard gevestigde springteam van Qatar. Eigen wetten en regels Steeds vaker staan ruiters, hande laren en stallen echter tegenover elkaar in de rechtbank. Niet in de laatste plaats omdat er zelden een contract aan te pas komt. In de paardenwereld geldt het adagium 'een man een man, een woord een woord'. ,,Dat is hét grote probleem in de branche'', zegt hippisch ad vocaat Wibe Reddingius. ,,Er wor den letterlijk met handjeklap of op de achterkant van een sigarendoos miljoenendeals gesloten. 'Zet het nu op papier', smeek ik altijd.'' Voor wie niet uit de paardenwe- reld komt, is het soms nauwelijks voor te stellen hoe er zaken wordt gedaan. De branche heeft haar ei gen wetten en regels. Zo zijn ta lentvolle paarden vaak eigendom van meerdere mensen. Frans Bur gers uit Moergestel, voorzitter van de Vereniging Sportpaarden Ne derland, wil wel uitleggen hoe dat zit. Zijn meest getalenteerde paard Ikigai behoort tot de beste van zijn lichting. Nadat het paard als 6-ja- rige op een WK heeft gesprongen, staat bij Burgers de telefoon rood gloeiend. ,,Ik heb altijd gezegd dat ik Ikigai nooit zou verkopen, maar opeens duikt de hele paardenwe- reld erbovenop.'' Hij beseft dat de weg naar de top voor Ikigai nog lang en onzeker is, bij een blessure kan het zomaar einde verhaal zijn. ,,Dus ik heb twee derde deel van het paard verkocht. Voor een groot bedrag. Ikigai staat nu bij ex-top- ruiter Jos Lansink, die voor een derde eigenaar is. Hij heeft een van de beste stallen van Europa en daarmee heb ik de beste kansen k dat het paard de top bereikt. Je spreidt het risico. Want als Ikigai een blessure krijgt, heb je niks.'' Paarden zijn voor handelaars in vesteringen. Maar soms wordt het schimmig als ze eigendom worden van vier of vijf eigenaren, die ook nog eens in verschillende landen wonen. Het valt nergens te contro leren. Het eigendom van paarden wordt, in tegenstelling tot bijvoor beeld auto's, nergens volledig ge registreerd. Er bestaat wel een paardenpaspoort. Maar de naam die onder het kopje 'eigenaar' in dat document staat, klopt geregeld niet of is niet volledig. Juridisch heb je er niks aan. Commissionairs En dan is er nog een fenomeen dat de hele handel in paarden ondoor zichtig maakt: commissionairs, de makelaars van de hippische we reld. Het zijn de mannen die alle concoursen afrijden. De meest ta lentvolle paarden gaan op de foto. Ze hebben meestal geen stal, geen eigen paarden. Het draait om hun telefoon met goed gevulde lijst met contactpersonen: klanten die op zoek zijn naar toppaarden. Het is net als bij voetbal, waar topspelers van club wisselen. Vooral bij de grotere transacties verdwijnt 'onderweg' een flinke duit in de zakken van soms wel drie tussenpersonen. Advocaat Wibe Reddingius: ,,Dan wordt een paard aangeboden aan een Ameri kaan voor 250.000 euro, maar is de verkoper in werkelijkheid nog he lemaal geen eigenaar van het paard. Zodra de Amerikaan ak koord is, koopt hij zelf snel dat paard voor 150.000 euro en gaat er met een ton tussen zitten. Dat zoiets mogelijk is, zegt ook iets over de waarde van een paard. Natuurlijk zijn er de prestaties van een paard, de stamboom, het ta lent voor springen of dressuur, de fysieke gesteldheid. Maar uitein delijk is het, net als bij kunst, wat de gek ervoor geeft. ,,Bij een auto kun je het in een catalogus precies opzoeken: merk, type, bouwjaar en dan rolt er een prijs uit'', zegt hippisch journalist Jacob Melissen. ,,De basale waarde van een paard? 350 euro, de prijs die je krijgt als je het dier naar de slacht brengt. Al les daarboven is emotie." Met het gebrek aan contracten en registratie, de ondoorzichtige geldstromen en het nattevinger- werk bij het bepalen van de waarde van een paard staat de deur wagenwijd open voor criminelen. Maar hoe was je crimineel geld wit via paarden? In theorie is het simpel. Stel, een crimineel heeft een half miljoen euro drugsgeld verstopt op een buitenlandse bankrekening. Maar hij heeft ook een paard dat een miljoen waard is. Hij regelt met een koper dat die anderhalf miljoen euro voor het paard betaalt. De crimineel betaalt die extra half miljoen euro terug aan de koper met zijn drugsgeld. Buiten het zicht van de autoritei ten uiteraard. Met die verdenkingen startte ook het eerder genoemde onder zoek van de belastingdiensten in de Benelux. Na vijfjaar onderzoek lijkt het erop dat met allerlei inter nationale constructies vooral wordt geprobeerd om zo min mo gelijk belasting te betalen. De Be lastingdienst legde de afgelopen ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 11 Ttii ''Virrv -y- IfBaHE De administratie van Léon Thijs- sen is door de Fiod onder de loep genomen. FOTO REINIER VAN WILLIGEN Het luxueuze stal- lencomplex van Javier S. De Span jaard werd in juni van dit jaar veroor deeld voor het wit wassen van miljoe nen via de bouw ervan. - Jacob Melissen hippisch journalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56