Handel in toppaarden vatbaar voor witwassen en fraude Nederlanders domineren de internationale handel in succesvolle paarden en verdienen miljoenen aan Amerikaanse miljardairs en Arabische koningshuizen. De branche ligt onder de loep vanwege vermoedens van witwassen en belastingfraude. 'Ik zeg niet dat ik nooit een fout heb gemaakt' 11 p de landweg vlakbij de Belgische grens wisse len tractoren en groep jes wielrenners elkaar af. Veel fietsers stoppen voor een 'trappistje' bij de Achelse Kluis. Maar deze zomeravond in 2015 wordt de weg gedeeld met Ferrari's en Rolls-Royces. De be stuurders komen niet voor het bier, maar voor het luxueuze landgoed dat een paar honderd meter verderop uit de grond is ge stampt. Onder de rook van Eindhoven, in Valkenswaard, is om de hoek van de paardenarena van voorma lig olympisch springruiter Jan Tops het zoveelste gloednieuwe paardencomplex gebouwd. Vier miljoen heeft de Spaanse eigenaar gepompt in het gebouw dat het midden houdt tussen een Zuid Afrikaans wijnhuis en een pitto resk stationsgebouw. Breed la chend wordt de nieuwe aanwinst door de burgemeester en wethou ders met champagne beklonken. Amper een jaar later brengt die zelfde paardenman het gemeente bestuur ernstig in verlegenheid. De Spanjaard heet dan inmiddels 'Javier S'. In juni van dit jaar is hij veroordeeld voor het witwassen van miljoenen. Zijn bewierookte paardencomplex is deels betaald met besmet geld. Hij blijkt al jaren nergens in de wereld belasting te betalen. Met vennootschappen op de Maagdeneilanden en bankre- keningen in Zwitserland pro beerde hij de autoriteiten zand in de ogen te strooien. Zijn veroordeling betekent een klap voor de hele elite van de paardenbranche. De allereerste inval van de Fiod bij Javier S., nu vijf jaar geleden, valt samen met de start van een onderzoek van de belastingdiensten in Nederland, België, Luxemburg en Duitsland naar grootschalige fraude in de paardenhandel. Er zijn al jaren lang vermoedens van witwassen en ontduiken van de belasting in de branche: er gaan miljarden in om, de geldstromen zijn niet te volgen, en er wordt nauwelijks gecontroleerd. Het verklaart de interesse van criminelen in de paardenhandel. fJ Op een lager niveau zijn er ver banden genoeg met de onderwe reld. Vorige maand werd tegen de Drentse manegehouder Jan B. nog vier jaar cel geëist cel vanwege de enorme cokewasserij die verbor gen lag in zijn stallen. Berucht is ook het verhaal over Mario van G. De Limburger werd in Engeland gepakt met 50 kilo cocaïne in zijn paardentrailer. Met de drugshan del probeerde hij de carrière van zijn dochter, een succesvolle springamazone, te bekostigen. Elitepaarden Bij de Financial Intelligence Unit, waar banken en notarissen onge bruikelijke transacties moeten melden, komt de paardenbranche vaak voorbij. Het gaat om transac ties met het label verdacht, waar bij er een ernstig vermoeden is van drugscriminaliteit, fraude of witwassen. En dan is er in Lim burg en Oost-Brabant ook nog een onderzoek naar ondermijning bij de handel in elitepaarden. De branche ligt bij opsporings diensten onder een vergrootglas. Om te verklaren waar al die inte resse van de opsporingsdiensten vandaan komt, is het belangrijk iets te begrijpen van de interna tionale paardenbranche. Daarin GO ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 Jessica Springsteen, dochter van Bruce, in actie tijdens de Longines Global Champions Tour in Valkenswaard, op het complex van voormalig topruiter Jan Tops. foto hh/anp Handjeklap en zwendel rond miljoenenpaarden CHIEL TIMMERMANS BART-JAN VAN ROOI J - Léon Thijssen, ruiter Nederlandse paar den gaan de hele wereld over. foto LEES VERDER OP PAGINA 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55