Ingrid Verdonk, verloskundige J 6 Als Ingrid Verdonk binnenkomt, kijkt iedereen om. Want daar staat iemand. Iemand die lacht, praat, luistert en verlost. En straalt, altijd. Al is het geluk haar niet bepaald komen aanwaaien. Ingrid Verdonk (48) ziet zich nog zo zitten op de trap, samen met haar zusjes, in dat rijtjeshuis in de Witte Wijk van Oost Souburg. Hoe haar hoogzwangere moeder haar vader de deur uit schopte, zijn koffer er achteraan. Het was genoeg geweest. Met zijn praatjes, zijn kaartavondjes, zijn vrouwen. De kinderen die hij her en der verwekte. Ze was er klaar mee. En Ingrid, toen een jaar of 9, keek maar naar die dikke buik waar haar broertje in zat. Straks waren ze met zijn vijven. Ze zou leren koken, ze zou haar moeder helpen in het huishouden. Ze zou de baby verzorgen, ze zou hem dragen als ware het haar eigen kind. Ze zou erbij zijn als hij werd geboren. ,,Ik was 6 toen we vanuit Suriname naar Neder land kwamen. Eerst ging mijn vader. Hij was hier een jaar toen we hoorden dat hij een vrouw zwanger had gemaakt in Nederland. Mijn oma, zijn moeder, boekte gelijk een ticket. Jij gaat nü je vrouw en dochters halen, zei ze toen ze tegenover hem stond. En toen kwamen wij." ,,Zodra die vrouw mijn moeder zag, een ma gere Surinaamse vrouw met drie dochtertjes, deed ze een stapje terug. Ze zei: je moet bij hen blijven. De vrouwen zijn uiteindelijk vriendin nen geworden. Mijn vader verhuisde met ons naar Oost-Souburg, waar zijn zus woonde. Maar ja, ook daar ging het mis." ,,Mijn vader was een knappe man, weet je. Vrouwen vielen met bosjes voor hem. Vreemd gaan gebeurde, en gebeurt, natuurlijk in alle culturen. Alleen Surinaamse mannen zijn er nog trots op ook als ze overal wat kinderen hebben rondlopen. En die trots dragen ze uit. Dan valt het op." ,,Hoewel ik de oorzaak ook dieper zoek. Er is een periode dat ik alles las over slavernij wat ik maar kon vinden. Toen dacht ik ook: is dat cli ché niet gewoon in die tijd ontstaan? Families werden uit elkaar gerukt omdat eigenaren sla ven bij elkaar zetten om nog sterkere slaven te creëren. Ik wil geen excuus zoeken, maar zo ging dat. Alles heeft een oorsprong. Vrouwen baarden kinderen en moesten gelijk weer aan de slag. Ze waren oersterk." ,,Zeker. Mijn moeder heeft altijd gewerkt. En keihard ook. Ze liet ons zien hoe het moest en stimuleerde ons hetzelfde te doen. 'Je diploma is je beste vriend!' Ik hoor het haar nog roepen. En we luisterden." ,,Lastig. Behalve onze Hindoestaanse buren waren wij de enige bruine mensen. Je was je er heel bewust van dat je anders was. Ik weet nog dat ik altijd met een jongetje speelde, en dat dat op een dag niet meer mocht. Waarom niet, vroeg ik. Omdat je bruin bent, zei hij. Ik snapte er helemaal niks van." Verdonk was verpleegkundige op de verloska mer van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom toen ze na een zware stuitbevalling na praatte met haar collega's en de gynaecoloog ineens tegen haar zei: jij moet verloskundige worden. Verdonk, normaliter niet bepaald op haar mondje gevallen, viel stil. Eigenlijk was dat wat ze altijd al wilde. Maar ja, twee kleine kinderen. De jongste net 1 jaar. Een voltijds op leiding van drie jaar, in België. Hoe moest ze dat doen? „Gelukkig had ik een goede schoonmoeder. Echt zo'n Zeeuwse moeke, uit Lewedorp. Zo iemand van rust, regelmaat en reinheid. Zij zei: jij gaat die opleiding doen, ik zorg voor de kin deren. Ik dacht: dat kan niet, ik moet er zijn voor mijn kinderen. Maar ik wist dat ze in goede handen waren. En dat bleek. Elke dag als ik thuiskwam, waren de kinderen blij en mijn huis van boven tot onder schoon. Ik ben haar nog steeds zo dankbaar." Haalde u de opleiding? ,,Er waren genoeg meiden die afhaakten omdat ze geen vangnet hadden voor hun gezin, maar ik had dat dus wel. Dus ik haalde het. We woonden op dat moment in Halsteren en nadat ik mijn diploma haalde, ben ik een praktijk be gonnen in Tholen. Sifra heet die, de praktijk bestaat nog." ,,Druk! Haha. Dan ben je dus bij bevallingen van het elfde kind in een gezin. Heel bijzonder. Want je zou denken dat die vrouwen er steeds gemakkelijker in worden, maar het tegendeel is waar. Ze weten hoeveel pijn het doet, ze ken nen de risico's, dus ze worden banger. Maar de mensen zijn er heel down to earth, ze nemen de situatie voor wat die is. Ik heb nooit meer vrou wen gezien die zo dicht bij hun lichaam waren als daar. Maar ja, die somberte die je soms ook tegenkwam, en de verdoemenis. Dat vond ik wel moeilijk." ,,Ik kom uit een heel andere cultuur. Ik heb ge leerd dat het leven bestaat uit genade. In Para maribo was het warm, we waren altijd buiten. Er was muziek, iedereen was altijd bij elkaar. Maar toen ik er jaren geleden sinds lange tijd was, samen met mijn gezin, voelde ik helemaal niets van thuiskomen. Alles behalve dat. Ik kwam erachter dat het andere dingen zijn die een plek tot thuis maken. Dat is mijn gezin, mijn moeder, mijn zusjes. En die waren niet daar." ,,Als ik op de A58 rij en de watertoren van Sou burg komt in het zicht, dan krijg ik kriebels in mijn buik. Dan voel ik me thuis. Dus toen mijn man op een dag thuiskwam met het verhaal dat er een mooi stukje grond te koop was op de grens van Souburg en Ritthem, ben ik gelijk gaan kijken. Ik zag de fruitbomen, ik zag het groen, ik voelde een piepklein beetje tropen en ik voelde mijn familie nabij. Ik wist: hier wil ik wonen. Hier word ik de gelukkigste mens op aarde." ,,Ik was het al, maar toen straalde ik nog meer! Alleen het werk bij de plaatselijke verloskun depraktijk viel tegen. Ik had meer in mijn mars. Ik straalde minder. Op een gegeven moment zei mijn man: waarom begin je niet iets voor jezelf? Toen ben ik gaan nadenken." 'Tr ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 GO 'Mijn moeder heeft me geleerd dat wij vrouwen sterk zijn' WENDY WAGENMAKERS Is het dan waar wat ze zeggen over Suri naamse mannen? Was uw moeder dat ook? Hoe was het in de jaren 70 voor een Suri naams gezin in een wit Zeeuws dorp? Hoe is dat, een verloskundepraktijk in Tho- len? Paste u daar wel tussen, als Surinaamse? Die waren in Oost-Souburg. En werd u dat ook, de gelukkigste mens op aarde? U lijkt altijd een duwtje in de rug nodig te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50