Een recorddag met acht medailles bleek na een stroeve start de aankondiging van indehaive«- geweldige Zomerspelen voor Nederland. meter»!2"0 Met sprintkoning Lavreysen, talent op vele disciplines en kampioenen met een verhaal. We kunnen er geen genoeg van krijgen. 4 OLYMPISCHE SPELEN BELEVING Coronavlucht Weer welkom na opruimen troep ARJAN SCHOUTEN Wéér het Wilhel mus. Wéér goud. Wéér Harrie La vreysen met een medaille om zijn nek. Het is het beeld dat voor alsnog het meest zal beklijven, van deze gemankeerde, lege Zomerspelen, die nog twee dagen duren. Net zoals de gouden Pieter, Inge en Leontien voor eeuwig in het collectieve sportgeheugen staan, na die gouden zomer in Syd ney, 21 jaar terug. Lavreysen als de nieuwe baankoning, de enige met dubbel goud in het oranje kamp. Al heeft Sifan Hassan nog een plannetje voor van avond op de 10.000 meter, na goud en brons. Een tweede goud voor haar zou naadloos passen in al die weelde van de laatste week. Je zou bijna vergeten dat deze Spelen in Tokio nog zo anders begonnen. Zo veel minder mooi. Heel even leek dit sportfeest de geschie denis in te gaan als een enorme oranje sof. Het waren de beelden van de miskleunen die bleven hangen, de eerste dagen in Ja pan. Die salto van Mathieu van der Poel. Het weggegooide goud van Annemiek van Vleuten, die juichend over de finish kwam, om pas daar te moeten horen dat er nog een Oostenrijkse wiskundige minu ten voor haar was gefinished. En de hockeyers, die per abuis met twaalf man op het veld stonden. Wat een weelde, je vergeet bijna dat deze Spelen zoveel minder mooi begonnen Wat mis kon gaan, ging mis, die eerste da gen. Dat begon op reis nMr Tokio al met de KL861, de vlucht waarop de sporters zaten die in de eerste dagen in Japan positief ge test werden op het coronavirus. Paniek in de tent, met de dag meer. Op die voor spelde stortvloed aan medailles bleef het maar wachten, dus kwam er een inder haast belegde persconferentie om voor wat rust te zorgen. De stemming was chagrijnig. Maar we komen er wel, luidde de boodschap van Maurits Hendriks en Pieter van den Hoogenband, in To kio. En zowaar, toen volgde Waanzinnige Woensdag. Waar je die 28ste juli ook in en om Tokio was, Neder lands succes vermijden was schier onmogelijk. Die grote ommezwaai begon 's morgens al gestalte te krijgen op de roeibaan, in het havenge bied van de Japanse metropool. Daar lie pen de Nederlandse medaillewinnaars el kaar letterlijk in de weg in gesprek met de media, met zo veel waren ze. Dubbeltwee vrouwen: brons. Dubbeltwee mannen: zil- Het centrum van Valkenburg gaat vanaf 10 augustus weer he lemaal open. Dat meldt de ge meente. Het centrum was na de overstromingen medio juli afge sloten om de troep op te ruimen en herstelwerk te kunnen uitvoe ren. Op 27 juli ging het centrum al gedeeltelijk open. Toen werd ook een noodverordening inge trokken die de toegang tot het centrum ontzegde. Die noodver ordening was ingesteld na de overstroming van de Geul, die leidde tot een enorme ravage en onveilige situaties. Zo stortte er een brug in, werden wegen deels weggespoeld en liepen wonin gen, cafés, restaurants, een kerk en winkels onder water. Nu is de meeste troep afgevoerd. Het her stelwerk gaat door, beveiligers houden een extra oogje in het zeil. Aanhouding na serie branden Moord op baas communicatie Overvallers voor rechter Neanderthaler was niet wit zaterdag 7 augustus 2021 GO Van chagrijn xxi i i redde het niet naar Mathieu van der Poel komt ten val in de finale van het mountainbi- ken. FOTO REUTERS Epke Zon derland balt de vuist na zijn laatste oefe ning. Ook voor judoka Henk Grol is het klaar. foto's pim RAS, ANP y @ArjanSchouten Tokio VALKENBURG De Geul in Valkenburg. FOTO ROB ENGELAAR HARLINGEN Een 25-jarige man uit Leeuwarden is aange houden op verdenking van brandstichting in Harlingen. Hij was mo gelijk betrokken bij een groot aantal bran den over een periode van ruim twee jaar. Tussen januari 2019 en februari van dit jaar waren er zo'n zestig branden, het betrof vooral auto's en wo ningen. Ne het vrijge ven van camerabeel den kwamen er tips binnen bij de politie. KABOEL Het hoofd communi catie van de regering in Afghanistan is ge dood door de taliban. Dawa Khan Menapal werd in hoofdstad Ka boel vermoord. De ta liban zijn bezig met een snelle opmars. AMSTERDAM Zes verdachten van de overval op een waardetransport in Amsterdam-Noord moeten op 25 augus tus voor de rechter verschijnen tijdens een eerste inleidende zitting. Het gaat om Belgen en Fransen. De overval op een wagen met edelmeta len leidde op 19 mei tot een klopjacht die eindigde in weilanden in Broek in Waterland. Bij de schotenwisse ling viel één dode. METTMANN Een beeld van een neanderthaler in het Duitse Neanderthaler museum in Mettmann, nabij Düsseldorf, krijgt een donkerder huid. Tot voor kort was het beeld wit. ,,De nean derthaler kan nooit zo bleek zijn geweest als ons beeld'', zegt di recteur Barbel Auffer- man. Mensen hadden 7000 jaar geleden al lemaal een donkere huid, en de neander thaler stierf al 40.000 jaar geleden uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4