De ontwikkelingen in het Scheldekwartier werken als een fjjfcfFïT"* Èiifcïlt 'UI 4 'Het bevalt prima, zeker als straks de bootjes hier komen te liggen' 'Dit is hartstikke mooi' '"■nrrn/rrïS verrijzen de drie woontorens van de Kop van het Dok, waarvan de middelste zestien verdiepingen hoog wordt. Langs de Koningsweg is de metamorfose van de Tim merfabriek en omgeving in volle gang. Ernaast komt binnenkort onder meer de veelbesproken, bijna honderd meter hoge Zee landtoren. Verder naar het noor den, nabij de Paul Krugerstraat en de Keersluisbrug, rukken de wo ningbouwprojecten rap op. De Hofjes, De Broederband en De Vesting zijn al zo goed als klaar. Vlissingen komt van ver. Heel ver. Het vertrek van scheepswerf De Schelde sneed twintig jaar ge leden niet alleen het hart uit de stad, maar ook de ziel. De ge meente kocht het gebied in 2004 voor 35 miljoen euro om er een nieuw stadsdeel te ontwikkelen, maar bleek zich gigantisch in de kosten te verslikken. Het project stortte Vlissingen in een financi eel moeras, zeker toen de krediet crisis uitbrak en ontwikkelaars het lieten afweten. Toch is het Scheldekwartier geen luchtkasteel gebleken. De schandvlek begint steeds meer een sieraad te worden, al hebben de stad en haar inwoners daar een hoge prijs voor betaald. De ge meente staat vanwege een toren hoge schuld al jaren onder cura tele, moest draconische bezuini gingen doorvoeren en de lokale belastingen drastisch verhogen. De effecten zijn ook de komende jaren nog voelbaar, maar het einde van de tunnel is in zicht. Juich-uitdrukking Rob Schouw merkt hoe de stad opveert, zeker door wat er in het Scheldekwartier gaande is. ,,Zelfs al die mopperende Vlissingers zeggen dat het mooi begint te worden. Dat is wel heel bijzonder, want een Vlissinger is het meest enthousiast als hij zegt: het kan minder. Dat is voor hem al een juich-uitdrukking." De ontwikkelingen werken als een magneet op bezoekers. ,,Het ziet vaak zwart van de mensen", constateert Schouw. ,,Ik loop hier al tientallen jaren rond, maar heb het nog nooit zo druk gezien. Ook wij moeten bezoekers soms afwij zen, omdat het te druk is binnen en we door de coronaregels niet meer mensen aan boord mogen nemen. Ik werk eveneens in de Kazematten. Daar is het bezoek net zo geëxplodeerd, met wacht rijen voor de deur." De grote kranen bij de Kop van het Dok zwijgen tijdelijk vanwege de bouwvak. Niettemin klinken hier en daar werkgeluiden: metaal op metaal, als verre echo's van het werfverleden. De vroegere hel- lingbaan ligt vol met bouwmate rialen. Een oudere man ('noem me maar Anonymus') wandelt naar de ingang van woonzorgcen trum Scheldehof, gevestigd in de vroegere Zware Plaatwerkerij. ,,Ik woon er sinds oktober, op de bo venste verdieping. Hoe het bevalt? Uitmuntend. Je kijkt over alles heen. Iedereen in mijn familie woont keurig en mooi, maar nu steek ik ze allemaal naar de kroon." De omgeving wordt prachtig, vindt hij. „Terwijl er ook een tijd is geweest dat ik dacht: wat moet dit nou worden?" Voor een van de gloednieuwe appartementen van de Ketelma kerij zit Willem ('geen achter naam') op een bankje in de zon, terwijl zijn kleinkinderen Liam en Merijn vrolijk rondfietsen op de kade. ,,Ik had eerst een huis met een heleboel trappen, maar nu is alles gelijkvloers", zegt hij over de reden om te verhuizen. ,,Het bevalt prima, zeker als straks de bootjes hier komen te liggen." Hij wijst naar Scheldehof. ,,Zo'n gebouw, dat is toch prachtig? Het is heel knap dat ze van een oude loods zoiets moois hebben kun nen maken, met originele ele menten. Ik woonde eerst aan de Steenen Beer. Daar had ik de Schelde in feite naast me. Daarna heb ik lange tijd een braakliggend terrein voor mijn neus gehad. Dan heb ik dit toch een stuk liever. Je ervaart nu ook pas hoe groot het gebied van de Schelde was. Ik ben, als Vlissinger, best wel trots op wat hier gebeurt. Het is toch een heel mooie stad aan het water." Dat is ook de ervaring van de bezoekers. In de binnenstad is het behoorlijk druk. De kleurrijke ter rassen op het Bellamypark ade men een bijna mediterrane sfeer. Meeuwen azen krijsend op een middagmaal. Het echtpaar Van Wijhe uit Kamperveen stapt net weer op de fiets richting hun va kantieverblijf in Wolphaartsdijk. ,,De boulevard is prachtig en we hebben een wandeling in de stad gemaakt. Het ziet er allemaal net jes verzorgd en keurig schoon uit." Bij het Keizersbolwerk bekijken Jelle van der Werff en Linda Duijnhoven uit Sassenheim be wonderend toe hoe een loodsboot behendig de haven in manoeu vreert. ,,Dit is hartstikke mooi", zeggen zij. De twee verblijven op een camping in Bergen op Zoom en hebben eerder op de dag Mid delburg aangedaan. ,,Dat vonden we superleuk." De entree van Vlissingen via het Scheldekwar- tier kan hen nog niet echt beko ren. ,,Je komt via een soort indu strieterrein de stad binnen. Die eerste indruk is eigenlijk zonde." De vraag is hoe lang dat soort geluiden nog blijven klinken. Walter Beilo ziet het gebied in elk geval met de week mooier wor den. Hij volgt al jarenlang de ont wikkelingen als beheerder van de Facebookgroep 'Scheldekwartier Vlissingen in beeld'. ,,Er heerst vaak een soort negativisme in Vlissingen. Over het Schelde- kwartier werd ook gezegd: het wordt niets en die woningen zijn allemaal te duur. Dat wordt steeds minder. Het draait nu om naar het positieve. Inmiddels hoor ik heel veel mensen zeggen: het wordt heel mooi." Interessant gebied ,,Elke Vlissinger kent wel iemand die bij de Schelde heeft gewerkt", zegt Beilo. ,,Maar het gebied zat al tijd verborgen achter hekken en muren. Daar kwam je nooit. Pas sinds een aantal jaren is het toe gankelijk. Nu de projecten echt van de grond komen, merk je dat het een heel interessant gebied wordt, met veel ruimte, groen en een mix van huur- en koopwo ningen in allerlei prijsklassen. Daardoor is het een wijk voor ie dereen. We gaan er zelf ook wo nen. Als er geen gekke dingen ge beuren is ons huis in De Vesting eind dit jaar klaar. Als Vlissinger is het mooi om te kunnen gaan wo nen in het gebied waar je voorva deren hebben gewerkt en ge leefd." In 2030 moet het Scheldekwar- tier klaar zijn, met in totaal rond de 1500 woningen. Daarvan zijn er al zo'n 500 klaar en pakweg 600 in aanbouw of in voorbereiding. Beilo is te spreken over hoe de wijk is opgezet. ,,Het zijn niet alle maal losse projecten, maar duide lijk één groot plan. De samenhang is groot en er is echt over nage dacht. Er wordt teruggegrepen ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 ■iwrrr Willem (links) voor zijn apparte ment aan de Jan Weugkade, met rechts zijn kleinkinderen Liam en Merijn. Willem, bewoner Jan Weugkade Jelle van der Werff en Linda Duijnhoven bij het Keizersbol werk. Jelle van der Werff en Linda Duijnhoven, toeristen uit Sassenheim

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 48