Jan Vantoortelboom Bomen buigen nooit In het nieuws Uit het nieuws 'Schijf van vijf' tegen criminaliteit ff 'Stop de hetze tegen Jacobskruiskruid' mmï. DEZE WEEK IN Z. Klik nooit zomaar op een linkje in een e-mail ofsms 'Laat die prachtige planten staan Ook daar weer een gezin dat niet werd herenigd en waar het feestje uit was rv m 6INGRID VERDONK LUISTERT EN VERLOST 10 DIEREN- MENS: RAMIL HEEFT CORONA 11 STALLUCHT ROND HANDEL IN PAARDEN n een zwembad in Gent zag ik een koppel met een lief tallig dochtertje. De man zag eruit als een zwaargewicht versie van de Ierse kooivechter Conor McGregor. Hij droeg bovendien een al te blitse en kleurrijke kniehoge zwembroek die hij waarschijnlijk te elfder ure in zijn kast had gevonden. De vrouw straalde rust en gemoedelijk heid uit en zat gevangen in het bejaarde lijf van Pipi Lang kous. Hun dochtertje zat aan het ronde tafeltje, duikbrilletje op haar voorhoofd. Een idyllisch tafereel. Totdat ze op eigen houtje ging zwemmen en de ouders, die in gesprek waren, dat niet in de gaten hadden. Na een poos drong het tot hen door dat hun dochtertje niet meer aan tafel zat en toen was het over met de rust en gemoedelijkheid. Als door een hor zel gestoken sprongen ze op en liepen elk een kant uit, de vader gooide van wanhoop af en toe beide handen in de lucht, plantte ze daarna op zijn hoofd zoals ik als kind moest doen toen ik gestraft op mijn knieën in de hoek zat, en de moeder rende als een kip zonder kop door alle bocht jes en paadjes van het zwemparadijs. Ik en een aantal men sen met mij zochten ook met onze ogen naar het meisje. Zo raasden de ouders nog wat heen en terug in dat grote zwembad met allerlei wildwaterbanen, glijbanen, peuter speelplekken en wat al nog meer totdat het meisje opeens terugkwam bij het tafeltje en begon te huilen omdat haar papa en mama nergens te bespeuren waren. Uiteindelijk werd het gezinnetje her enigd en ging het zwem- feestje verder. Dat kan niet worden ge zegd van de jongen van 19 die hier een paar dagen gele den op honderd meter van mijn deur rond 1 uur in de ochtend het leven liet. Hoge snelheid, geen remsporen en een aan de onderkant vak kundig ontschorste boom. Mijn vader zei het vroeger al: bomen buigen nooit. Ambu lance, politie, brandweer en traumahelikopter. En bijna niemand uit de straat die iets gehoord had. Ook ik niet. De knal van de auto op de boom moet aanzienlijk zijn ge weest. De sirene van de am bulance? Niet gehoord. De rotoren van de helikopter? Niet. Ook de buren hoorden niets. Misschien zat er een sterke westenwind die alle geluid de andere kant op joeg. Maar die jongen is dood en zijn ouders kregen de po litie op de stoep om daar melding van te maken. Een gezin dat niet wordt her enigd; daar stopt het feestje. Ik herinner me ook een vriend. Hij was 16. Op de te rugweg van Vlamertinge, in een verraderlijke bocht, ook weer aan te hoge snelheid raakten de rechterwielen van de auto van de baan af, trok de onervaren chauffeur te hard aan het stuur in de tegenovergestelde richting en belandde de auto daardoor in de sloot. In tegenstelling tot de chauffeur die er met de schrik vanaf kwam, droeg mijn vriend zijn gordel niet. Hij werd door de voorruit geslingerd en knalde met zijn hoofd op een dikke populier. Ook daar weer een gezin dat niet werd herenigd en waar het feestje uit was. Bomen buigen nooit. Behalve deze Vantoortelboom. Die buigt diep voor de kwetsbaarheid van het leven en hoopt daarmee alle toekomstig ongeluk af te wenden. Want mijn zoon is bezig met rijlessen en de dag dat hij voor het eerst alleen op pad gaat met de auto komt gestaag dichterbij. En ik zeg hem: bomen buigen nooit. In coronatijden blijken senioren in Goes vaker dan voorheen doelwit van criminelen. Reden voor een campagne van de gemeente Goes, Allévo, de politie en SMWO. Bij de gemeente Goes is nu een 'schijf van vijf te bestellen. Daarop staan tips om te voorkomen dat je slachtoffer wordt van 5 'populaire' vormen van criminaliteit. Vooral digitale criminaliteit verdient vol gens de gemeente extra aandacht. Denk aan helpdesk-fraude, bedrog door hulpvragen via WhatsApp of aan phishing via e-mails om ver trouwelijke gegevens te achterha len. De campagne volgt op de lande lijke campagne 'Senioren en veilig heid' die in het voorjaar startte. Op regionaal niveau is de 'schijf van vijf' ontwikkeld. De tips op die schijf gaan er bijvoorbeeld over dat je nooit zomaar op linkjes in een e-mail of sms moet klikken. Zeker niet als je twijfelt of de mail te ver trouwen is. Laat ook nooit zomaar iemand binnen als je niet weet of die persoon betrouwbaar is. Inwoners van Goes die ouder zijn dan 55 kregen de schijf al per post. De 55-ers zijn relatief vaak mantelzorger en ze hebben bijvoorbeeld ouders die slachtoffer van criminelen zouden kunnen worden. Maar ook voor jongere in woners van Goes en voor andere Zeeuwen is de schijf met tips na tuurlijk handig. Een papieren schijf is vanaf maandag op te vragen bij de gemeente Goes, via communica- tie@goes.nl. ,,Het Jacobskruiskruid staat in een kwaad daglicht, maar als je je ge zond verstand gebruikt is er niets aan de hand met het JKK", zegt Eric Mahieu. ,,Laat die prachtige planten staan en geef bijen en an dere insecten kans zich ermee te voeden." De voorzitter van imkersvereni ging Walcheren en De Bevelanden ziet allerlei waarschuwingen langskomen: 'Het kruid is giftig voor paarden, koeien en schapen en zelfs schadelijk voor bijen zelf.' Het JKK zou daarom rigoureus verwijderd moeten worden, roe pen sommigen. Volgens Mahieu zijn het vooral paniekverhalen. De imker hield zelf ook lang paarden en had nooit proble men. ,,Je ziet dat paarden en an dere dieren om het kruid heen 1 Sr.- eten, het is ontzettend bitter spul." Problemen ontstaan pas als JKK in hooi terecht komt. ,,Ja, dan eten dieren het wel en kan het schade aanrichten. Maar als je zorgvuldig bent in wat je dieren aan eten geeft, is er niets aan de hand." ,,Er zijn zoveel planten die in principe giftig zijn, alles dan maar wegmaaien of platspuiten? Dat is echt onzinnig", zegt Mahieu. ,,Deze zomer doet het JKK het goed, het is een pioniersplant net als de klaproos, doordat het lang droog was zijn er kale plekken ontstaan waar de plant zich kon vestigen. Dat verandert vanzelf weer." De stelling dat JKK schadelijk is voor bijen, berust op een verkeerd begrepen onderzoek, volgens de imker. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2021 GO '■tst&Ajf/'*- .alk - 'w' Laat de boeren maar dorsen KIEK! P8 10 Saskia Noort Een mening hebben was vroeger een stuk relaxter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46