op*m/MG! NIEUWS 3 'Je verdient meer op lange broeken, vesten en jassen dan op zomershirtjes' ^les Na de lange lockdown hoopten de kledingwinkels op een 'superzomer'. Maar door het koude weer bleef menig zomerjurkje in het rek hangen. Toch gloort er hoop. De najaarscollectie loopt als een trein. zaterdag 7 augustus 2021 Sanne Schelfaut Delft/Heemskerk/Gorredijk Terwijl typisch zomerspul als lin nen broeken en topjes nog volop verkrijgbaar (en afgeprijsd) zijn, merkt Ellen Brantjes dat juist de splinternieuwe najaarscollectie in trek is bij haar klanten. De eigenares van drie dames kledingwinkels in Heemskerk, Alkmaar en Heiloo heeft er wel een verklaring voor. ,,Door het frisse zomerweer koop je eerder een warm vest dan een luchtig jurkje. De herfst- en wintercollec tie druppelt nu binnen en ver koopt als een tierelier. Mensen willen én iets nieuws én kleding die ze bijna het hele jaar door kun nen dragen.'' Brantjes zat drie maanden geleden met de handen in het haar. Door de lockdown hingen haar winkels nog vol met de win tercollectie van vorig jaar. En het koude voorjaarsweer werkte ook niet mee, waardoor ze een span nende zomerperiode inging. ,,We hebben in anderhalfjaar zoveel meegemaakt. Ik wilde per se voorkomen dat we opnieuw ver lies moesten incasseren. Want van de vorige wintercollectie heb ik bijna alles onder kostprijs moeten verkopen. Om herhaling van dit verschrikkelijke scenario te voorkomen, heb ik - net als veel collega's - veel minder voorraad voor deze zomer en komende winter ingekocht bij de leveran ciers. Dat pakt tot nu toe goed uit, ik heb geen dozen meer vol kle ding op zolder staan.'' Omzetklap Brancheorganisatie INretail meldt dat de winkelomzet in de grotere binnensteden nauwelijks de helft is van wat er in 2019 werd ge draaid. ,,De lockdown van begin dit jaar veroorzaakte een enorme omzetklap die niet is ingehaald en nog steeds trekken de stadscentra Assistent-filiaalmanager San dra Overgaag helpt klanten in de winkel bij Van Uffelen Mode in Delft. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE minder bezoekers dan voor corona. Dat komt door buiten landse toeristen die wegblijven, maar ook inwoners uit omlig gende plaatsen gaan niet meer zo vaak naar de grote stad'', consta teert INretail-directeur Jan Meer man. Hij geeft aan dat de winkels in de kleinere plaatsen het beter doen. ,,Die draaien eigenlijk best goed.'' Pieter Cox, eigenaar van kle- dingketens Van Uffelen, Claudia Strater en Expresso merkt ook dat er sprake is van een 'tweedeling' tussen de grote stadscentra en de rest van het land. ,,Onze winkels Amsterdam, Delft en Maastricht draaien een stuk moeizamer dan in andere plaatsen. Dat heeft niet alleen te maken met de toeristen die wegblijven - veel Nederlan ders zijn nog steeds voorzichtig en mijden de massa.'' Habbekrats Het ontbreken van warm zomer weer zorgt er ook bij de 88 winkels van Cox voor dat er minder zo- mergoed over de toonbank gaat, maar de omzet is volgens hem ze ker niet slecht. ,,Je verdient nu eenmaal meer op lange broeken, vesten en jassen dan op shorts en zomershirtjes. Ook bij ons is er al veel vraag naar de najaarscollectie. Daar zijn we heel blij mee.'' De ondernemer is niet van plan de resterende zomerkleding voor een habbekrats te verkopen. ,,Nee, dan liever een deel bewaren en volgend jaar verkopen. Uiteraard doen we wel aan uitverkoop, maar we we gaan niet verder dan 50 pro cent korting. Anders draaien we alleen maar verlies. Dat kunnen we er na het afgelopen jaar niet bij hebben. We merken dat ook bij onze concurrenten. Bijna niemand is als een malle al eind mei met de uitverkoop begonnen. Het is dit seizoen op dat vlak rustig geble ven. Het is bijkomen en weer met een schone lei beginnen.'' Bijna niemand is als een malle al eind mei met de uitverkoop begonnen - Pieter Cox, eigenaar van drie kledingketens Terwijl de terugkeer van het winkelend publiek grotendeels uitblijft in de grote steden, bele ven vooral compacte winkelcentra in kleinere plaatsen betere tijden. In Gorredijk, een Fries dorp met ruim zevenduizend inwoners, is het Rinsma Modeplein gevestigd. Vier modewinkels, gespecialiseerd in kleding, lingerie, badmode en schoenen. Mede-eigenaar Wytze Peenstra geeft aan dat er nog be hoorlijk wat uit de lentecollectie hangt, maar dat de omzet zeker in juli goed was. ,,Wij hebben nu juist profijt van het feit dat het geen 30 graden is. Mensen gaan niet naar het strand of het water op, maar zoeken alternatieven, bij voorbeeld shoppen. We merken dat er veel Nederlanders in eigen land op vakantie zijn, zoals hier in Friesland, en dat ze ons modeplein prima weten te vinden.'' Z0Mercoilectie alles korting GO Vergeet de 'superzomer', leve de wintercollectie Z0H£RC°uE<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3