ZEELAND 15 ZOMERRUBRIEK TERUG IN DE TIJD Zeeuwse sporters nemen ons aan de hand van een oude teamfoto mee terug in de tijd. In de vierde aflevering korfbalster Mijke Tahapary, die warme herinneringen bewaart aan de F1 van de Goese club Togo. jongs af aan al op elkaar inge speeld. Ook onze trainster van toen is nog steeds actief binnen onze vereniging. De andere twee zijn later in de jeugd gestopt met korfbal. Vanuit mijn opvoeding heb ik het verenigingsleven flink meegekregen, waardoor vrijwilli gerswerk vanzelfsprekend is. Zelf heb ik vanaf mijn veertiende ook een ploegje training gegeven en meerdere activiteiten georgani seerd. Nog steeds ben ik actief als korfballend lid en vrijwilligster bij Togo.'' Een dag herbeleven ,,Ik zou nog wel een keer een kam pioenswedstrijd willen spelen net als toen. De zenuwen vooraf, alle ouders, opa's en oma's langs de lijn, de blijdschap en de verrassin gen en cadeautjes na de wedstrijd. Daarnaast heeft het nostalgische korfbal ook nog steeds wat met de oude materialen, het natuurgras en de oude tenues. Even terug in de tijd zou al een flinke belevenis zijn.'' Verschillen tussen toen en nu ,,Het is wel zonde dat er in die tijd weinig actie- en wedstrijdfoto's zijn gemaakt. Dat is nu wel anders. Toen waren er geen mobiele tele foons en moesten rolletjes nog ontwikkeld worden. Dat was zo'n andere tijd. Nu staat social media vol met beelden van eigen huisfo tografen per vereniging of een pro fessionele of hobbyfotograaf die wel eens langs de lijn staat. Dit le vert mooie actie- en wedstrijd foto's op waar de emotie en bele ving van de sport zichtbaar is. Ook dat is een mooie ontwikkeling binnen de sport. Daarnaast zorgen de veranderingen en de nieuwe regels binnen het korfbal ervoor dat het spel dynamischer en aan trekkelijker is geworden. Wat mij betreft een goede ontwikkeling om deze mooie sport op de kaart te zetten.'' veel meters in het veld. Daarnaast was ik een stille speel ster, die nog niet zoveel zei. Mijn Menno Kole Goes Het team ,,Dit is de F1 van korfbalvereniging Togo in 1999. Ik denk dat de foto is genomen op het Hemelvaartstoer- nooi van korfbalvereniging Swift in Middelburg.'' Wie staan er op de foto? ,,Mijn trainster Janca, daarnaast sta ik, dan Maresha, linksonder Niek en liggend Gert-Jan. Dit waren mijn teamgenoten in de F'jes. De F'jes is het eerste korfbalteam waarin je wedstrijden gaat spelen. Op de achtergrond staat een lage korfbalpaal met een rieten mand en we korfbalden op natuurgras. Een nostalgische foto, omdat korf bal tegenwoordig gespeeld wordt met een gele kunststof mand en (vaak) op kunstgras. De sport is enorm doorontwikkeld in regels en veranderingen. Ook onze out fits zijn op de foto nog verschil lend van elkaar en zonder sponsor. Mijn moeder maakte vroeger zelf mijn korfbalrokjes. Mijn haarelas tieken en sokken waren altijd af gestemd op de clubkleuren: rood en wit.'' Kracht van het team ,,De kracht van dit team was dat iedereen erg fanatiek in het spelle tje was. We wilden alle vier graag winnen. Toen kon ik al niet zo trainster stuurde ons aan vanaf de kant. Dit deed ze luid en duide lijk, altijd op een posi tieve manier. Daar heb ik veel van ge leerd. Ze is een voor beeld voor mij ge weest. Nu is mijn rol wel anders in het veld. Nu heb ik zelf juist een coachende rol en laat ik flink van mij horen. Ook probeer ik nog steeds op snelheid mijn acties te maken. Zoals gezegd zat de winnaarsmentaliteit er al vroeg in, maar ik had ook toen al veel plezier in het korfbal en de so ciale momenten erom heen. Bij Togo werden en worden er veel acti viteiten georganiseerd. Naast dat ik trouw ie dere training en wed strij d aanwezig was, ging ik ook graag naar de nevenactiviteiten van de club. Denk daarbij aan sinterklaas- en kerstvieringen, bowlen, jeugd kamp, dropping etc.'' En hoe is het nu? ,,Niek en ik hebben nog jaren bij el kaar in een team gespeeld. We wa ren vaak vakmaat jes, omdat we el kaar nog steeds goed in het veld konden en kun nen vinden. Je raakt toch van goed tegen mijn ver lies. Daarnaast waren we een snel team dat makkelijk tot scoren kwam, wat ons aan vallend sterk maakte. In het seizoen erna werden we kampi oen in de zaal. We zaten ook dat sei zoen bij elkaar in het team, maar met nog vier andere spelers. Bij korfbal speel je eerst (in de F'jes) met vier spelers mo nokorfbal, waarbij je in een vak con tinu wisselt van aanval naar verdedi ging. Later speel je korfbal in twee vakken, waardoor je met acht spelers in het veld staat en in twee vakken speelt. Dan wis sel je het aanvallen en verdedigen om de twee doelpunten af.'' Rol binnen het team ,,Ik speelde aanvallend vaak vanuit snelheid naar de korf toe om een door loper (onderhandse doelpoging dicht bij de korf) te ma ken. Hier voor liep ik (nu nog steeds) zaterdag 7 augustus 2021 'Haarelastieken en sokken afgestemd op clubkleuren' A Mijke Tahapary zit al bijna haar hele leven bij Togo foto JOHAN VAN DER HEIJDEN A De oude team foto van Mijke Taha pary (in het mid den).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39