ZEELAND GEBOEKT ral Vrolijke reis door het archief van Henk Blom Op zoek naar de zeekakkelobbes 14 ZEELAND Er gebeurt véél in De Solozeiler, een thriller door René Beijersbergen. En we reizen ook nog eens de wereld over, de schietende zeiler én geheim agent achterna. De Solozeiler, het omvangrijke nieuwe boek van Rene Beijers bergen, heeft een uitgebreide rol bezetting. Een dubbelrol is er voor een zekere Raoul O'Con- nell-Rosales, ook aangeduid als Humberto Carbalho Marquez. Hij is de Cubaanse solozei ler uit de titel, maar werkt tevens 'voor een of andere geheime Amerikaanse veiligheids dienst'. De schrijver lijkt van hem een nieuwe James Bond te hebben willen maken. Maar onbedoeld of niet, Raoul blijkt ondanks zijn leus 'Geen losse eindjes achterlaten' nogal een kluns. Zo ziet hij Tim uit Leiden, een onschul dige avonturier tegen wil en dank, voor een concurrerende spion aan en probeert hij hem te vermoorden. Wat dan vervolgens mis lukt. René Beijersbergen (1952) groeide op in Den Haag en woont tegenwoordig in Groede. Een van de weinige plaatsen die in De Solozeiler met wordt aangedaan, de lezer wordt van half rond naar halfrond gevoerd, van Zuid-Ame- rika naar het Arabisch schiereiland. De auteur draait zijn hand niet om voor mondiaal proza als: 'De bus van Managua naar de grens met Costa Rica vorderde traag over een landelijke snelweg.' Het schrijfplezier is duidelijk, al leen neigt hij soms tot overdaad. Veel bloed, veel verwikkelingen, veel verplaatsingen en veel clichés. Poetin en Trump 'Zijn geest was een kookpan van wilde ge dachten', kan hij schrijven over Tim, alsof we dat al niet hadden begrepen. Poetin, jawel dé Poetin, 'staarde voor zich uit met pupillen zo groot als dubbeltjes'. Er is méér actuele reali teit in de roman. Zoals altijd schijnt Trump het te hebben gedaan. Er zijn verwijzingen naar de corona-epidemie. Het grote doel is om even de wereldvrede te redden. Rebellen uit Jemen hebben boze plannen met de kroon prins van Saoedi-Arabië. De man, de ook uit de werkelijkheid bekende Mohammed bin Salman, kortweg MBS, is in de roman voorzit ter van het kartel van olieproducerende lan den. Aan het slot van het wervelende verhaal vat Tim alles overzichtelijk samen, voor de Mflflfji fj.i ml s 1*'I .'.v Amerikaanse ambassadeur én ook voor de le zer. René Beijersbergen heeft een actiefilm op papier gezet. Misschien niet helemaal wat je verwacht van iemand die dertig jaar werkte voor de bedaarde stichting Het Zeeuwse Landschap. In 2016 publiceerde hij een boek Reizen langs de waterkant, over de ecologie van de dwergstern op de Hooge Plaaten, aantrek kelijk door de ongewone combinatie van exact en enthousiast. Drie jaar later verraste hij met een 'reisthriller'. De titel, De Sahara Route, maakt duidelijk waar de reis heen ging. Alle maal gebaseerd op eigen ervaringen, hij liep zelf in het boek rond. Nu is er dus de opvolger De Solozeiler, met veel meer landen en veel meer onderwerpen. We lezen bijvoorbeeld over 'het lucratiefste gewas van de wereld' en andere aspecten van drugshandel. Ook de bio loog laat van zich horen: er worden zeeschild padden gered, onder meer door Ida, een zus van de stuntelende superspion. Eerst wordt Ida bijna doodgeschoten, we reldreiziger Tim ontfermt zich over haar. Als Tim zijn moordaanslag overleeft, verzorgt zij hem. Na haar broer te hebben voorgehouden: 'Lul. Weet je wel wat je gedaan hebt. Stomme zak dat je bent.' De thriller gaat heel erg trillen in Dubai: 'Een kwartseconde later had Raoul met een fragmentatiegranaat de Ford in een vlammende lichtshow veranderd'. Dat is nog maar het begin. 'Topagent' Raoul over leeft het uiteindelijk niet. Het kan eigenlijk niet goed aflopen, maar het loopt toch redelijk goed af. Met de ontluikende liefde tussen Ida en Tim, met de zeeschildpad den en met de internationale stabiliteit. René Beijersbergen, schrijver te Groede, die heel nadrukkelijk bewijst dat zijn wereld niet begint bij Breskens en weer stopt te Sluis. Als je op je 10de je eerste krantje maakt met stem- pelletters en dat voor een cent aan de buren verkoopt en nu 86 jaar bent en nog steeds met on begrensd plezier achter het toet senbord plaatsneemt: dan heb je een archief om u tegen te zeggen, dat kan niet anders. Bewaarde knipsels, boekjes, kattebelletjes vol met gedichten, liedjes, anek dotes, notities, meningen. Welkom in de wereld van Henk Blom. Geboren Nijmegenaar, maar al sinds 1955 te vinden op Schouwen-Duiveland. Hartje Re- nesse, daar woont hij met zijn vrouw Leni. Deze zomer ver scheen zijn boekje Schouwse Schetsen, een vrolijke reis door zijn persoonlijke archief in 113 verhalen, liedjes, gedichten. De streektaal gaat hem aan het hart. Dat weten we, hij is één van de trouwe schrijvers van de dialect rubriek in de PZC. Ook in dit boek schetst hij veel in het Schouws. Zoals in Konehinnedag: 'Ik zaahe nog ma 's tehen aole maansen: zurg dat je je durps'uus in ere ouwt, 't is belangriek vó aalk durp.' Henk Blom zat tijdens zijn werkbare leven in het basisonder wijs. Hoofdonderwijzer, dat was hij. En is hij altijd een beetje ge bleven. Het diagonaal afgedrukte openingsgedichtje is veelzeg gend: 'Ik ben een beetje dwars, dus heb ik zo geschreven, dat u ook dwars moet zijn, al is het maar voor even'. Voor het Schouws Cabaret Kant'ooi, ge vormd door zes leerkrachten op het eiland, schreef hij alle liedjes en sketches. Van al die met veel liefde samengestelde teksten ko men we fragmenten tegen in zijn nieuwe boek. Dankzij te scannen QR-codes zijn sommige liedjes te beluisteren. Hij schreef ook zes musicals voor de Jacobuskerk in Renesse. Soms werden die ook elders in ons land gespeeld. Niet alle liedjes kwamen dan door de censuur, laat Blom weten. Zoals de Snollen- blues uit de musical Jona: 'Wij zijn de sni-, de sna-, de snollen van Ninivé, wij gaan gezi-, geza-, ge zellig met alle mannen mee en we vragen elke keer: Hoe gaat 't met de jongeheer?' Zeeuwse schrijvers Zoals zalmen terugzwem- men naar de plaats waar ze zijn verwekt, zo rijdt Marco Kunst terug naar de streek van zijn jeugd. We volgen hem op zijn route, 'zoekend naar de juiste afslag op de ring bij Rotterdam, de lege eilandwegen op'. Ik sla een stuk over, tot slot is er Wal cheren: 'de gele, zandverstuivende duinen als een beschermende haag rond mijn eiland, bevriende kerktorens die me begroetten.' Te rug naar een 'toevallig provincie stadje aan het einde van de wereld, plek waar de rails ophielden en je alleen nog per schip verder kon reizen'. Weinigen beheersen het zo goed als Marco Kunst, de kunst te schrijven over 'opspattend schuim van de omslaande golven' of over 'ribkwalletjes aangespoeld in het natte zand'. De zee wist alles uit, maar onuit wisbaar zijn Kunsts in drukken aan Vlissin- gen, waar hij in 1966 werd geboren. Zijn oeuvre be staat inmid dels vooral uit een beetje plichtmatige kinderboeken. In 2021 verscheen bijvoorbeeld Offline waarin we worden meege nomen naar het jaar 2046. Zijn sterkste werk - het had iets van een vulkaan die uitbarstte op een strand bij eb - ontstond in het be gin van zijn loopbaan. Het allermooiste was het aller eerste boekje, in 1998 verschenen in de Slibreeks, De Markies van Scharrebak. Zie de jonge Marco krabben vangen op de steiger voor de loodsboten. Of kijk hoe hij, in gefluisterd door zijn vader, op zoek gaat naar de zeekakkelobbes. Dit droevigste van alle dieren laat zich uitsluitend vangen met een paardenbloem en een magi sche spreuk. Zeewater en zand Terug naar toen, de tijd dat hij de 'Glanzende Zeehond' werd ge noemd. Zo graag verkeerde hij 'in het opwolkende glinsterende mengsel van zeewater en zand'. Marco Kunst roept alle Vlis- singse kleur en geur op in De ge- nietmachine (1999), een bundel met onderling samenhangende verhalen. Of zijn het wel verhalen? Sfeer en stemming zijn bedwel mend, maar het lukt de schrijver niet méér te bieden, de voor een verhaal noodzakelijke ontwikke lingen, verbanden tussen emotie en evenement. Een oogverblindend mooie aan loop, en daarna? Daarna niets meer. Maar wat is het heerlijk toe ven in zijn betoverde, hoogst per soonlijke domein, zelfs de zeekak- kelobbes zal er gelukkig over zijn. zaterdag 7 augustus 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Even de wereldvrede redden Mario Molegraaf 1 K* f fc 1 V: Li 1 hW "V E 1w r '2i j-, ""i René Beijersbergen. foto anne hana René Beijersbergen: De Solozeiler- Uitgave Mira Loves Books, 458 pagina's, 20,95 euro. Jan van Damme Henk Blom. Henk Blom: Schouwse Schetsen - Eigen uitgave, 132 pagina's, 20 euro. Mario Molegraaf Dc genietmacliine MARCO KI"'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38