geen cadeautje' 'Winst op de Weissensee ZEELAND 13 4' i êfmJ SflfiEttfl door weegt de Alternatieve Elfste dentocht wel zwaarder. Dat is nu de belangrijkste race in de wereld van het marathonschaatsen. Mesu: ,,Het is heel mooi dat ik 'm heb kunnen winnen. Dat gaf gelijk een stuk rust. Er zijn schaatsers, zoals Jouke Hooge veen, die hun hele carrière op een overwinning hebben gejaagd en er niet in zijn geslaagd om een keer eerste te worden. Zonder die winst in 2015 was ik een schaat ser die slechts een paar podium plaatsen had in natuurijswed- strijden. Dat klinkt dan toch anders..." Het mooie van topsport Aan de andere kant draaide het in zijn carrière niet volledig om de prestaties. Het ging namelijk ook om de weg naar die prestaties toe. ,,Als ik in de voorbereiding alles had gedaan wat ik kon én in de wed strijden mezelf niets te verwijten had, was ik ook tevreden", vertelt hij ,,Want je kunt wel héél goed rijden en misschien wel de beste benen van iedereen hebben, maar dat betekent niet meteen dat je ook wint. Dat is ook het mooie van topsport. In de Al ternatieve Elfstedentocht van 2020 was ik de sterkste rijder - dat voelde - ik - en werd ik zesde. In die van 2015 waren anderen misschien wel beter, maar won ik..." Erwin Mesu trok in die voorberei dingen voornamelijk zijn eigen plan. ,,Waar mijn broer Niels vaker deed - wat hij van het team te horen kreeg, was ik voornamelijk een einzelgdn- ger." Hij dokterde zelf uit wat het be ste voor hem was. De meeste kunst- ijswedstrijden in Nederland konden hem gestolen worden, hij testte zich slechts in een paar daarvan. ,,Waar anderen week na week goed wilden zijn in de marathons, ging ik van trai- ningsblok naar trainingsblok. Dan ging ik in mijn hoogtetent slapen en wist ik dat ik twee weken daarna het effect zou terugzien. Ik hield ook pre cies bij hoe mijn benen op bepaalde zaken reageerden." Doordat hij zich zo op het natuurijs richtte (,,Ik had een hekel aan de kunstijshallen") paste Mesu niet in het plaatje dat veel commerciële ploegen voor ogen hadden. Nadat De Haan/Westerhoff stopte, was het moeilijk nog een andere ploeg te vin den. Het was daardoor soms behel pen. ,,Ik kon niet in een hokje ge duwd worden", zegt Mesu. ,,Maar ik denk: sommige kleinere ploegen hadden mij er best bij kunnen halen en dan hadden ze betere uitslagen behaald dan nu. In de jaren na mijn winst in 2015 heb ik in alle natuurijs- wedstrijden in de top 15 gereden." MIDDELBURG Na de winst van Erwin Mesu op de Weissensee in 2015, hoorde de Middelburger soms geluiden dat hij die eer ste plek cadeau had gekregen. „Bijvoor beeld, zo werd gezegd, omdat mijn broer Niels niet achter mij aan was gereden om me terug te pakken. En omdat de favorieten hun benen aan het einde stilhielden... Maar hé, ik heb die overwinning niet gestolen. Ik was misschien niet de beste die dag, maar wel de slimste." De twee Middelburgse broers zaten in een groepje van elf mannen die na 200 kilome ter om de overwinning zouden strijden. Mesu: ,,Niels was eerst ontsnapt en een aantal mannen moest heel hard werken om hem terug te pakken. Ik dacht bij mezelf: wacht maar af, als die mannen Niels achter haald hebben, zullen ze wel even rechtop gaan staan en kan ik er weer bij komen. Dat gebeurde. En juist op het moment dat ik er weer bij zat, versnelde ik. Ik kan nu een maal als één van de allersnelsten pootje- over in een bocht naar rechts. Daar profi teerde ik van en vervolgens was ik los. De anderen - Niels en de mannen die het gat hadden gedicht - konden op dat moment gewoon even niet aanzetten." ,,Het mooiste van die dag was het eufori sche gevoel van misschien zo'n 20 secon den dat ik had toen ik over de finish kwam", vervolgt hij. „Daar had ik het voor gedaan. Dat er geen uitgebreide huldiging was en ik twee uur later al weer in de auto naar Nederland zat, vond ik prima. Ik hoef niet door mensen toegejuicht te worden." Mesu werd een klein jaar later nog wel uit geroepen tot Sportman van het Jaar in Zee land. Hij kon de prijs niet zelf oppikken. Hij zat tijdens het Sportgala in Zweden voor natuurij swedstrij den. rens. Had het dan nog wel zin om door te gaan? Maar toen kwam een strenge vorstperiode in februari, leek het er even op dat er een NK op na tuurijs verreden zou worden en kreeg hij tóch weer zin om toe te werken naar een volgende winter. In maart startte de Middelburger dus weer op, om in juni te merken dat zijn lichaam toch weer wat tegen sputterde. ,,Ik ging toen steeds meer met tegenzin trainen. En als het móeten wordt, is het niet meer leuk. Toen was ik er vrij snel uit dat ik zou stoppen. Achteraf kun je zeggen dat het een zachte landing is geweest. Door corona hebben we al een hele tijd geen wedstrijden gehad. De overgang is dus niet groot." Overtraind Mesu begon afgelopen winter te twij felen over zijn toekomst. Hij was wat overtraind geraakt en wist dat hij in 2021 veel tijd kwijt zou zijn aan het bouwen van een huis in Sint-Lau- zaterdag 7 augustus 2021 GO Erwin Mesu in 2015 als winnaar van de Alternatieve Elfstedentocht op de Weis sensee. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37