k loop om de pijn beheersbaar te houden' 9 zaterdag 7 augustus 2021 Verhalen van mensen liggen op straat. Wij tekenen ze elke week op. Tekst: Esme Soesman, foto Marieke Mandemaker Anje van Wijngaarden (69) Locatie: Nobelpoort, Zierikzee Tijdstip: 14.00 uur Tw n |wee keer per dag loop ik door Zie rikzee. Om zes uur 's ochtends en nog een keer 's middags. Ik heb een instabiel bekken, al veertig jaar lang. De pijn is nooit weg. Van binnen schuift en schuurt alles over elkaar. Om gek van te worden. Ik loop om de pijn die ik heb een beetje beheersbaar te houden. Anders is het gewoon te veel en te heftig. Als ik 's morgens niet eerst een uur beweeg, dan lukt het niet.'' ,,Ik kan lopen en liggen, maar ik kan niet zitten. Dat is lastig, zeker met een gezin. Was er een diploma-uitreiking dan nam ik een tuinstoel mee, om op te liggen. La ter werd dat een behandeltafel, omdat de tuinstoel ook niet meer ging. Nu ga ik he lemaal niet meer weg. Je krijgt ook altijd commentaar. Mensen weten niet wat er aan de hand is, maar ze vragen het ook niet. Daar heb ik nog steeds wel moeite mee. Maar ik ga me niet verschuilen.'' ,,Per keer loop ik zo'n drie kwartier, on geveer hetzelfde rondje. Dan weet ik wat ik kan verwachten. Hoge stoepen lukt me niet. En ik weet precies waar bankjes staan zodat ik als het nodig is kan rusten. Ik kan niet zitten, maar ik kan er wel op liggen.'' Zwaaien ,,Ik geniet wel van het lopen. Ik zie alles. Het is mooi in de stad, zeker 's morgens vroeg. Dan ontwaakt Zierikzee. Mensen op de bootjes komen tot leven. Het is voor mij ook belangrijk dat ik buiten kom. Mijn leven speelt zich thuis af. Maar iedereen heeft behoefte aan sociale contacten. Ook al is het maar zwaaien. Ik ken zo'n beetje iedere buschauffeur." GO VAN DE STRAAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33