Boekentip zomerhit De natuur als één geheel One Day Like This van Elbow O <0 6 Als eigenaar van een internationaal bedrijf met zo'n vierhonderd medewerkers heeft Gerbrand Verton een ramvolle agenda. Toch reserveert hij zonder aarzelen een halve dag om Zierikzee te laten zien. ,,Ik ben hier geboren en getogen en mijn bedrijf is hier gevestigd. Ik vind het een prachtig stadje.'' De Uitvinder van de Natuur is zo'n boek dat je iedereen aanraadt. Het beschrijft op een uitermate boeiende wijze het avontuurlijke leven van de Duitse Alexander von Humboldt (1769 - 1859) die een kleine tweehonderd jaar geleden beschouwd werd als de slimste mens ter wereld. Hij was be vriend met of beïnvloedde mensen als Johann Wolfgang Goethe, Simon Bolivar en Charles Darwin en zijn boeken spelen zelfs een rol in Jules Verne's 20.000 Mijlen onder Zee. Deze veelzijdige wetenschapper sloot zich in tegenstelling tot veel tijdgenoten niet op in een bibliotheek, maar hij trok de wereld in en deed talloze ontdek- UITVINDER NATUUR kingen. Zo experimen teerde hij in de Ama zone met sidderalen wat hem bijna het le ven kostte. En was hij zo blij als een kind toen hij tijdens een be klimming van de vul kaan Pichincha in Ecuador een aardbe ving meemaakte zodat hij de krachten daar van kon meten. Zijn belangrijkste ontdekking: de natuur vormt een samenhangend geheel. Daarmee kan hij beschouwd worden als de grondlegger van de milieubeweging. Von Humboldt maakte zich destijds al zorgen over ontbossing en het plunderen van natuurlijke hulpbronnen. En dat in een tijd dat de klassieke wetenschap nog dacht dat de wereld en alles wat daarop ten dienste stond van de mens. Een intieme groepsknuffel, dat is One Day Like This van Elbow. Een prachtige ode aan verliefd worden, typisch zo'n liedje waarmee je je trouwceremonie eindigt. Het nummer staat op The Seldom Seen Kid uit 2008, het album waarmee de Britse band rond frontman Guy Garvey (foto) internationaal doorbrak. Direct vanaf het begin is het raak. Strijkers slingeren One Day Like This aan, de drums en gitaren vallen bij. Al heb je nog zo'n rotdag, de zalvende stem van Garvey doet al je problemen ver geten. Oh any way, it's loo king like a beautiful day. Het is allemaal de prelude voor de grand finale, die vooral live spectaculair is. Dan klinkt het uit duizenden kelen: Throw those curtains wide. One day like this a year would see me right. Gooi je gordijnen open en geniet van het leven. Gun jezelf een beetje Elbow. Zierikzee Bij de naam 'Verton' den ken veel Zierikzeeënaren aan de schoenwinkel. Helemaal juist, want de broers Wilhelm en Lou- rus Verton zijn in de voetsporen van hun ouders getreden en staan aan het roer van Omoda, de opvolger van Verton Schoenen uit Zierikzee. Maar als je Gerbrand 'het broertje van' noemt, doe je hem tekort, want deze Verton is oprichter en eigenaar van YourSurprise. Samen met Wouter de Vries, waarmee hij sinds de kleuter school bevriend is, vatte hij het plan op om vanuit het niets een bedrijf op te starten. Dat is gelukt. Ze begon nen op een zolderkamertje, boven de schoenwinkel, met gepersonali- seerde cd'tjes. Het aanbod bleef groeien en vandaag de dag verkoopt het bedrijf online gepersonaliseerde cadeaus over heel de wereld. 1. Havenplein We spreken af op het terras van Me neer Nilsson. ,,Dan hebben we gelijk een van mijn favorieten te pakken. Dit is een superfijne plek om een bakje koffie te drinken of iets te eten. Het Havenplein is heel leuk met al die oude gebouwen om je heen. Het is hier altijd druk met lokale mensen en toeristen. Er is altijd reuring en ik vind het leuk om daar tussen te zit ten. We zitten nu op het terras van Meneer Nilsson, maar hiernaast, in De Zeeuwsche Herberghe kun je fantastische sushi eten. Hij wijst naar de overkant van het plein: ,,Daar zit Restaurant De Beuze, zij hebben superlekkere gerechten. Echt een aanrader om een keer te gaan eten als je in Zierikzee bent. En daar, iets naar rechts, boven Omoda, is YourSuprise begonnen.'' Ook aan De Gasthuiskerk, in het midden van het Havenplein, heeft Gerbrand goede herinneringen. ,,Hier ben ik getrouwd", glimlacht hij. „Prachtige kerk, binnen heb je zo'n blauw plafond met van die bo gen." Hij kijkt naar beneden en tikt met zijn schoen op de straatstenen. ,,Wist je dat dit vroeger water was? De haven, om precies te zijn. Dan snap je ook gelijk waar de naam van dit plein vandaan komt." 2. Plein Montmaertre Via de Mol en de Melkmarkt lopen we naar Plein Montmaertre. Vanaf de terrassen aan de rand van het plein wordt je blik gelijk naar de muur schildering op een zijgevel getrok ken. De bomen aan de rand van het plein in een haag van roze hortensia's en het geklater van het water uit de kikkerfontein maken het sfeertje compleet. ,,Voor kinderen is er niet zoveel te beleven in Zierikzee, maar we hebben drie mooie fonteinen en dat water heeft een enorme aantrek kingskracht op kinderen. Ik vind het ook nog steeds leuk", lacht hij, ter wijl hij zijn hand onder de straal houdt en het water rond laat spette ren. ,,In de zomer kunnen kinderen hier zelfs in zwemmen. Het afgelo pen jaar lag alles stil door corona, maar normaal gesproken worden er kunstmarkten en culturele activitei ten gehouden op dit pleintje.'' 3. De Haene We verlaten Plein Montmaertre via de Maartstraat. Voor we linksaf de Meelstraat inslaan, wijst Gerbrand naar Leeratelier Leathers. ,,Wat ze hier doen is ook bijzonder, ze geven zaterdag 7 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft regioverslaggever Emile Calon elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Regioverslaggever Bob Maes kiest de hele week zomerhits uit. Dc van de ALEXANDER VON HUMBOLDT J e hebt alles in Zierikzee en staat zo aan de Oosterschelde GO Rachel van Westen E ■0 a a O De Nieuwe Haven. Het Havenplein.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30