Olympisch Werkstraf geëist voor fataal ongeluk met speedboot bij Zoutelande 2 MAIKEL HARTE Aanvaring met dodelijke afloop Column De Olympische Spelen zijn nu twee weken aan de gang, maar ik kom er niet in. Ik kijk bijna niet. Normaal ge sproken ben ik echt een sportkij- ker en ik heb genoten van het EK en de Tour de France, maar de Olympische Spelen gaan aan me voorbij. Ik weet niet wat het is. Het zal vooral het tijdstip zijn: het is bijna allemaal 's nachts dat er ge sport wordt en als je gewoon moet werken is dat niet te doen. de Olympische Spelen in 1988 in Seoul dezelfde tijdstippen waren en ik het toen meer volgde. Je had dan iedere ochtend het ontbijt- journaal dat ik trouw keek. Nu is de dagelijkse terugblik op de NPO pas 'avonds en die zie ik bijna nooit: de winnaars en verliezers weet ik dan toch al. Misschien dat de slechte start van de Nederlan ders een rol speelt, maar hun we deropstanding vorige week en de successen van deze week leidden niet tot het enthousiasme wat ik altijd had. m'n vraagtekens heb bij sommige sporten. Skateboarden een olym pische sport? Het zal zijn omdat het een soort snowboarden op het droge is, maar ik zie het toch vooral als spelvermaak. Wanneer is nu eigenlijk een sport olym pisch? We zouden best nog wel ex tra medailles halen als sommige sporten ook olympisch waren. Waarom is boogschieten wel olympisch, maar biljarten niet? Waarom golfen wel, maar darten niet? Waarom handbal wel, maar korfbal niet? zijn in Parijs, misschien kunnen ze de Formule 1 nog olympisch ma ken? Dan krijg je de olympische wegwedstrijd door Parijs. Mooi man. Ik heb me laten vertellen dat bij alle sporten ook vrouwen moe ten kunnen meedoen. Dat zou een probleem kunnen zijn, maar dan doe je toch gewoon mixed dubbel in de Formule 1. Net als bij tennis. 's Zomers met een vrouw naast je over de ring van Parijs, we weten allemaal wel hoe dat is. Ik weet in ieder geval zeker dat ik daar wel naar ga kijken. Waarom golfen wel, maar darten niet? DE STELLING Weekend: Ik wil best in een winkel werken Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters TOOS EN HENK ZIJN OP VAKANTIE Veel peuken op Zeeuwse stranden Caravan schaart op de N57 bij hetaquaduct MIDDELBURG Wat vindt u van de Gouden Koets? Wat de uitspraak ook zal zijn, alle betrokkenen dragen de rest van hun leven de noodlottige gebeurte nis van 23 juli 2019 met zich mee. Die dag raakte een speedboot be stuurd door een man uit Koude- kerke een opblaasbootje. De 15-ja- rige Mirthe uit het Limburgse Neer, die met haar moeder en stiefbroer- tjes een dagje naar zee was gegaan, overleefde de klap niet. Haar moe der zag het drama vanaf de kant ge beuren. Eerst had ze gezien dat de ver dachte twee mensen op het strand afzette en daarna met een vriend wegvoer. Even later hoorde ze de motor van de speedboot brullen en zag ze tot haar ontzetting dat die af stevende op het knalgele rubber bootje waarin Mirthe met haar stiefboertje dobberde. Daarna volgde de klap. Meer dan twee jaar na die git zwarte zomerdag stond de Koude kerkenaar gisteren in de rechtbank in Amsterdam om verantwoording af te leggen. De mensen die hij op het strand had afgezet, waren zijn ouders, vertelde hij. Met een vriend voer hij daarna weg. Eerst met een gangetje van 4 of 5 kilometer per uur en toen hij uit de drukte van zwemmers was, verhoogde hij de snelheid. De neus van de boot ging omhoog, wat hem het zicht deels ontnam. Na een paar seconden riep zijn passagier 'Pas op! Stop!'. Hij gooide de motor in de achteruit stand, probeerde nog weg te sturen, maar het was te laat. ,,Ik heb het bootje niet gezien en ik had het moeten zien. Het spijt me ver schrikkelijk." Een verklaring heeft hij niet. ,,Ik heb hiervoor nooit on gelukken gehad, niet met de boot en niet met de auto." Mirthe's moeder maakte de ver dachte tijdens de zitting bittere verwijten. ,,Hoe heb je op zo'n roe- keloze manier kunnen varen? Je had daar niets te zoeken." Het beeld van haar dodelijk gewonde dochter op het strand zal nooit meer van haar netvlies verdwijnen, zei ze. Zeer onvoorzichtig De officier van justitie stelde dat de verdachte zeer onvoorzichtig heeft gehandeld. Ten tijde van de aanva ring was het heel druk in het water. Dan wordt extra voorzichtigheid verwacht, zeker met een speedboot. De advocate van de Koudekerke naar vond dat haar cliënt juist voor zichtig de drukte was uitgevaren. Dat hij daarna in een moment van onoplettendheid het rubberbootje niet heeft gezien, mag volgens haar niet leiden tot een veroordeling we gens dood door schuld. Het verwijt dat de man te veel had gedronken, achtte zij niet bewezen. Volgens een ademtest zat hij net boven de grens, volgens een bloedtest er net onder. De officier eiste 240 uur werk straf, twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf en drie jaar ontzegging van de vaarbevoegd- heid. Dat laatste zal voor de ver dachte geen praktische gevolgen meer hebben. Direct na het ongeval heeft hij zijn boot van de hand ge daan. Sindsdien heeft hij nooit meer gevaren. zaterdag 7 augustus 2021 Maar toch, ik weet nog dat er bij Ik moet ook wel zeggen dat ik De volgende Olympische Spelen Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik verbaas me over de 'volle' voetbalstadions 1437 stemmen HENK. HAÖ VAN HIER NO© VLISSINGEN De schoonmaakactie van 333 vrijwilligers, die vorig weekend begonnen met het opruimen van de Zeeuwse stranden zit erop. Zij haalden in totaal 218,5 kilo troep op. Be gonnen werd in Cadzand en geëindigd in Renesse. Bijzondere aandacht dit jaar tijdens de Boskalis Beach Cleanup Tour was er voor de vele peuken in het zand. Elke peuk werd apart ingezameld en ge teld. Na vijf dagen rapen stopte de teller bij 8020 peuken, waarvan de meeste in Renesse. Daar telden de vrijwilligers 3023 peuken. ,,Het strand is geen asbak'', aldus Ewout van Galen van Stichting De Noord zee. MIDDELBURG De N57 bij het Dampoor taquaduct in Middelburg is gistermiddag ruim een uur dicht geweest nadat er een caravan was ge schaard. Er raakte nie mand gewond. Het ongeluk gebeurde rond 13.15 uur op de weg richting Serooskerke. De caravan schaarde en kantelde, en de auto die de caravan trok werd daardoor deels opgetild. Bergingsbedrijf Kuzee heeft de combinatie weer op de wielen gezet. Hoe kijken Nederlan ders tegen de Gouden Koets aan? Dat wil het Amsterdam Museum graag weten. Op 12 au gustus staan medewer kers vanaf 12.00 uur met een pop-uponder- zoeksinstallatie op de Markt in Middelburg. Alle Middelburgers kun nen op een interactieve manier hun kennis over de Gouden Koets testen en een reactie achterla ten. Het onderzoek is opgezet in het ver lengde van de tentoon stelling De Gouden Koets in het Amsterdam Museum, die in juni werd geopend. Nam de schipper van de speed boot onverantwoord veel risico vlak voor het strand van Zoute- lande? Of was sprake van een ongeluk met fatale gevolgen dat hij niet had kunnen voorzien? Die vraag moet de rechtbank in Amsterdam beantwoorden. Theo Giele Amsterdam Uitspraak op 20 augustus Op 23 juli 2019 overleed de 15-jarige Mirthe uit het Lim burgse Neer na een noodlot tig ongeval in zee bij Zoute- lande. Het rubberbootje waarin ze met haar stiefbroer- tje zat werd overvaren door een speedboot. De jongen kon uit de boot springen, het meisje niet. Het ongeluk ge beurde vlak voor de strand- post. Ondanks de inzet van hulpverleners overleed het meisje aan haar verwondin gen. Justitie verwijt de schip per van de speedboot dood door schuld en varen onder invloed. De strandpost op het strand bij Zoutelande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2