Verse hamburgers midden op de Grevelingen 11 4 Weggooien pillen is slecht voor het milieu '20 JAAR GARANTIE GEEFT ONS EEN HEEL ZEKER GEVOEL' BELISOL Sinds 2010 worden jodiumtabletten verstrekt. Die kunnen worden ge bruikt als bij een kernongeval radio actieve stoffen vrijkomen. Door de pillen met kaliumjodide op het juiste moment te slikken, wordt voorkomen dat de schildklier radio actief jodium opneemt. Dat kan la ter schildklierkanker veroorzaken. In eerste instantie kregen alleen mensen tot en met 40 jaar die vlak bij een kerncentrale wonen jodi- umtabletten. In Borssele ging het aanvankelijk om een gebied van 10 kilometer rond de centrale. In 2017 volgde een grote uitbreiding en is er een eerste ring (tot 20 kilometer van de centrale) en een tweede ring (20 tot 100 kilometer) gekomen. In de eerste ring krijgt iedereen tot en met 40 jaar pillen en in de tweede ring alle kinderen tot 18 jaar. Milieustraat Omdat de tabletten beperkt houd baar zijn, hebben huishoudens in de eerste ring vorige maand een nieuw doosje ontvangen. ,,De oude exemplaren kunnen worden inge leverd bij de apotheek", zegt Van de Rijt. ,,Wij zorgen dan voor een goede vernietiging. Je kunt de ta bletten ook als klein chemisch afval naar de milieustraat brengen." Gooi ze dus niet thuis in de prul lenbak, zegt de apotheker. En spoel ze zeker niet door het toilet. ,,Dat is slecht voor het milieu." Zuiveringsinstallaties hebben moeite om medicijnenresten uit het afvalwater te halen. Daardoor belanden ze in rivieren en sloten, met alle risico's van dien voor de ecologie en de bereiding van drink water. Het slikken van tabletten waar van de houdbaarheidsdatum is ver- streken, is niet direct schadelijk. ,,Maar j e kunt niet meer garanderen dat erin zit wat erop staat", zegt Van de Rijt. ,,De werkzaamheid ervan kan zijn afgenomen. Tabletten kunnen ook uit elkaar vallen als je Wij zorgen dan voor een goede vernietiging ze uit de verpakking haalt." De apotheker merkt dat er ook j o- diumtabletten worden ingeleverd die nog lange tijd houdbaar zijn. Dat komt onder meer doordat een deel van de huishoudens in de eer ste ring rond Borssele pas enkele ja ren geleden voor het eerst tabletten heeft gekregen, omdat de zone gro ter werd. Die pillen waren nog tot 2026 geldig, maar zijn nu voor de zekerheid toch vervangen, ook al zijn de nieuwe niet veel langer houdbaar. Voor mensen boven de 40 jaar wordt het innemen van jodiumta- bletten bij een kernongeval niet aangeraden. Zij hebben weinig of geen verhoogde kans op schild klierkanker door radioactief jo dium, terwijl het risico van bijwer kingen door de tabletten bij 40- plussers toeneemt. van ons", aldus Sam. De hambur gers worden op een gasplaat be reid en op De Sloep is een koeling aanwezig. We kunnen zonder problemen onze verse waar overhandigen op het water De twee vrienden hebben be wust gekozen voor de Mosselban- ken als verkooplocatie. Uit zijn ei gen zeilervaring weet Sam dat daar veel bootjes voor anker gaan. ,,Het is er met goed weer altijd druk. En het water is er rustig. We kunnen zonder problemen onze verse waar overhandigen op het water. Het is voor ons nog pionie ren. Volgende zomer uitbreiden naar meer lekkere dingen is wel het plan." met smoothies-verkoop doen. Ik zelf zeil graag en zo kwamen we op dit plan. We hebben de boot met behulp van Bruijs Jacht- en Staalbouw in Bergen op Zoom opnieuw gelast en omgevormd tot De Sloep. Lion Sails, een zeil makerij uit 1984, is onze sponsor. De spullen op de boot zelf zijn Tamelijk uniek: wie op de Grevelingen vaart, kan op het water een verse ham burger en smoothie bestellen en verorberen. Sam de Bruin (20) en Teun Stangroom (19) maken die ter plekke in hun zelf opgeknapte bootje klaar. ,,Ik ken de plekjes hier." Het moet wel mooi weer zijn willen de jongens uit Bergen op Zoom met De Sloep uitrukken vanuit hun ligplaats bij de sluis op Bru. ,,Bij regen varen we meestal niet uit", vertelt Sam. De vrienden zijn met De Sloep ongeveer twee weken actief aan het venten. ,,Met toestemming van Rijkswaterstaat. We hebben ook de gemeente Schouwen-Duive- land in kennis gesteld. Het venten is per gemeente weer verschillend. Maar de hamburgers en smoothies die we verkopen op het water zijn dus legaal", lacht Sam. Omgebouwd De jongens bedachten dit concept afgelopen winter. ,,Teun was ge stopt met zijn studie en wilde iets Belisol. Meer dan 40 jaar kozijnen en deuren zonder zorgen. zaterdag 7 augustus 2021 Lever oude jodiumtabletten in Zeeuwen die dicht bij de kern centrales van Borssele of Doel wonen, hebben onlangs nieuwe jodiumtabletten ontvangen. Maar wat doe je met de oude? ,,Gooi ze niet weg, maar lever ze in", luidt de oproep van Serge van de Rijt van de Zeeuwse Apo theek in Goes. Rolf Bosboom Goes - Serge van de Rijt, Zeeuwse Apotheek - Sam de Bruin, De Sloep Op instagram zijn de jongens te vinden onder @de.sloep. Gerrit van Loon Teun wilde vooral iets met smoothies doen, Sam is een watersporter. Uit de gecombineerde interes ses werd het idee van De Sloep geboren. privéfoto Bruinisse Geniet zorgeloos van uw nieuwe kozijnen en deuren met de 20 jaar garantie van Belisol. Onze duurzame kwaliteitsproducten zijn verkrijgbaar in kunststof, aluminium en hout met eindeloos veel mogelijkheden. Onze adviseurs helpen u graag om uw project te realiseren, passend bij uw wensen en budget. Kom langs in onze showroom en ervaar de producten van Belisol zelf. Maak een afspraak op belisol.nl Belisol Goes - Nobelweg 2-24,4462 GK Goes - T 0113-211 811, goes@belisol.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28