'Anderen zien je als een betere persoon als je meer moeite doet' ZEELAND 3 gen op te knallen? ,,Het geeft zo enorm veel voldoening om de top te bereiken. Dat je weet dat je li chaam dat gewoon kan. Ik hecht veel waarde aan mijn gezondheid. Ik zie natuurlijk in mijn werk wat er kan gebeuren als je veel overge wicht hebt." Bedelen Dat is zo. Maar waarom fietst hij voor een goed doel? ,,Ik had mezelf beloofd nooit meer mee te doen aan een sponsorevenement. Ik heb dat ooit één keer gedaan en vond het zo erg om te bedelen bij mensen." Toch doet Arjen het wéér. ,,Ja. Deze tocht, georganiseerd door het Daniel den Hoed Fonds, verenigt mijn hobby en mijn werk. Wij kun nen onder meer bij dat fonds aan vragen doen als we een goed idee hebben voor wetenschappelijk on derzoek. Het is een enorme belang rijke geldstroom voor ons." Dan heb je het niet over tientjes- werk, maar over tonnen, verzekert Arjen. ,,Het gaat om een belangrijk deel van wat wij nodig hebben om stappen verder te komen in de on cologie." Oké, maar ontdekken wat je lichaam kan, kan toch ook zonder zo'n evenement? ,,Het is een enorme ervaring. Het is niet zo makkelijk om zelf zo'n tocht van acht dagen in elkaar te zetten. Ik heb nu de mogelijkheid iets unieks te ervaren en het gevoel te hebben dat ik er iets goeds mee doe." Is dat 'iets goeds doen' belangrijk voor j e? ,,J e kunt er heel geneeskun dig tegenaan kijken. Dat meer do- pamine wordt aangemaakt in je hersenen. Omdat je iets doet wat je zelf heel leuk vindt en dat j e dat ook nog eens doet voor een goed doel." Je bekijkt het anders? ,,Kijk, als ik het in mijn eentje zou doen, zou ik me vooral druk maken dat ik acht dagen niet voor mijn patiënten kan zorgen en niet bij mijn vriendin ben. Dan zou je het uit een soort egoïsme doen. Nu kun je je egoïsti sche gevoel een beetje afkopen met een goededoelenactie. Dat is wel waar, ja." Maar? ,,Het werkt wel. Er zijn blijkbaar veel mensen die meer ge neigd zijn een donatie te doen als een bekende er een prestatie voor levert. Mensen die anders niet aan KWF zouden doneren." Waarom wandelen of fietsen steeds meer mensen voor een goed doel? ,,Als persoon wil je graag iets doen, maar dan wil je ook het gevoel hebben dat je daar een beetje voor hebt moeten lijden", verklaart professor Paul Smeets van Maastricht University. ,,Als je alleen maar geld geeft, heb je het gevoel dat je niet genoeg gedaan hebt." Helder. Maar je kunt toch ook trots zijn op jezelf, als je in je eentje die berg op fietst? ,,Dat doen ook veel mensen. Maar je kunt je nóg beter voelen als je daarmee ook iets goeds doet. Wat ook een rol speelt is dat andere mensen je als een betere persoon zien als je ergens meer moeite voor doet." Medische doe len zijn het populairst om geld aan te ge ven, ziet Smeets. ,,Je ziet met alle dona ties dat KWF het meeste geld ophaalt. Mensen doneren aan een goed doel dat dicht bij hen staat. Bijna iedereen kent wel iemand die door kanker getroffen is. In tegenstelling tot malaria, waar 400.000 mensen per jaar aan dood gaan." De traditionele manier van doneren - met een collectebus - gebeurt steeds minder, ziet Smeets. ,,Ook geven minder mensen maandelijks een bijdrage aan een goed doel. Dat betekent dat ze an dere manieren moeten vinden. Een er van is een sponsorevenement." zaterdag 7 augustus 2021 Gerard Alt- hoff met vlag bij het Stads kantoor in Middelburg. FOTO LEX DE MEESTER A Oncoloog Arjen Joosse met zijn race fiets voor het Erasmus MC in Rotterdam. FOTO MARCO DE SWART Hier kun je Gerard en Arjen vol gen en steunen: facebook.com/gerard.althoff.1 tourforlife.nl/arjen-joosse-the-cy- cling-doctors

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27