hnlrlnrmËin ill Boek uw vakantie met ons Garantiepakket! balderman.nl 21 ÖZCAN AKYOL Nachtelijk tijdstip is geen probleem, ik slaap weinig ASTRID DE JONG 's Nachts zijn er veel paradijs vogels wakker Zijn kinderen verklaarden hem voor gek, maar Frits Spits (73) gaat nachtradio maken. In het programma De Slapelozen biedt hij een luisterend oor aan hen die de slaap niet kunnen vatten. Het radio-icoon en twee andere nachtdieren vertellen over de magie van de stilste en donkerste uren van de dag. et voordeel van mijn nachtprogramma is dat ik zuiver een uur met mijn gast kan praten; zonder hinderlijke onderbrekingen. Tegelijk is er ook geen vlucht als het ge sprek stroef loopt Ik ben onzeker over alles wat ik maak, maar de druk bij dit pro gramma voel ik misschien nog wel iets meer. Dat komt omdat ik de gasten thuis ontvang. Ze doen moeite om naar mij in Deventer te komen. Dan wil ik net iets scherper zijn. Bij schrijven kun je bovendien schrappen, poetsen en boetseren, maar dat kan bij live radio niet. Zo- dra het is uitgezonden, heb ik er geen invloed meer op. ,,Het nachtelijke tijdstip is geen probleem voor mij. Ik heb een slaap stoornis. Ik slaap heel weinig. Ben ik dan niet te moe tijdens het gesprek? Nee. Live radio geeft veel energie en adrenaline. Alsof je een podium staat en 150.000 man kijken naar je. „Presentatrice Carrie ten Napel vergat na een tijdje dat ze live op de radio was. Dat gebeurt vaker. Daar hebben ze soms de volgende dag spijt van. Gasten krijgen een micro foontje aan hun kleding, maar zien verder geen techniek om zich heen. We zitten samen in mijn woonka mer, met thee of- vaker nog - met een wijntje erbij. Voorafgaand lees, kijk en beluister ik veel over mijn gast. Ik maak geen vragenlijstje. Ik ga het gesprek in op gevoel. Laatst was wetenschapsjournalist Govert Schilling op bezoek. We spraken over het feit dat hijhoe zal ik het zeggen.soms anders wordt beke ken, omdat hij niet alle diploma's heeft behaald van de onderwerpen waarover hij schrijft. Het raakte hem en dat ontroerde mij ook. ,,Dit programma zou ik overdag niet kunnen maken. Er zit iets ge heimzinnigs in de nacht.'' aatst moest ik naar het ziekenhuis met een gal steen. De arts zei: 'Ah je komt uit Kampen, daar woont ook een radiopresentator.' Dat was ik, de 'nachtzuster'; best een gênante titel voor iemand die nog niet eens een EHBO- diploma heeft. Maar mijn baas bij Om roep Max zei het zo mooi: 'Jij zit 's nachts aan het bed van de luis teraar.' Ik maak al twintig jaar nachtradio maar het blijft me verbazen hoeveel mensen een deel van de nacht wakker zijn. Het zijn mensen die de slaap niet kunnen vatten, een mankement hebben - oorsuizen is écht een probleem - of die moeten werken in de zorg, nachthoreca of bij een koeriers dienst. Maar er zijn ook veel para dijsvogels wakker, die hun ritme hebben omgedraaid. Soms belt er een meneer die 's nachts aan zijn horloges sleutelt. ,,Het is niet gewoon is dat je ie mand belt middenin de nacht. Maar de lijnen zijn altijd overbelast met mensen die een vraag willen stellen waarop ze maar geen antwoord vin den. Er belt altijd wel iemand die het antwoord weet; zoals op de vraag 'hoe weten mieren altijd waar het suikerklontje ligt?' Dan belt er serieus een man die gepromoveerd is op het gedrag van mieren. Het wonderschone van dit programma is dat inzichten en kennis niet verlo ren gaan, maar wordt doorverteld. ,,De Nachtzuster moet geen clubje worden met dezelfde vaste bellers. Het moet voor iedereen zijn die een keer inschakelt. Maar er zijn wel een paar vaste luisteraars. Zo is er een oudere bakker in Liempde, die spe ciaal zijn broodjes bakt op zaterdag ochtend, zodat hij kan luisteren. En er is net een trouwe beller overle den, Ruben. Ik ben naar zijn begra fenis geweest. De eerste keer dat ik hem in elf jaar tijd zag, was toen hij lag opgebaard in zijn huis. Ruben was een rechtsgeleerde uit Gronin gen, die elke uitzending rond kwart over vijf belde om antwoord te ge ven op vragen over juridische kwes ties. Na zijn eerste herseninfarct moest hij stoppen. Driehonderd mensen stuurden een kaartje. Ik heb hun quotes onder het liedje Thank you for being a friend gezet. Iedere dag wilde hij dat stukje horen. Na zijn overlijden heb ik het op de radio gedraaid. Ik heb zelf ook gehuild." fffCfff-fff ^ceid-teriig-garantie Repatriëringsgarantie V Zekerheid via SGR Bij Bolderman i» aanbetalen niet verplicht! sSjr 8/10 dagen Wenen en het Wienerwald (en Bratislava) 10 dagen Istrië, Opatija 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië 10 dagen Dolomieten en meren 5/8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur zaterdag 7 augustus 2021 GO Marlies van Leeuwen Hanneke van Houwelingen H Özcan Akyol, Onze Man in Deven ter, 00.00-1.30 uur zaterdagnacht op zondag, NPO Radio 1, BNNVara. si op de radio Astrid de Jong, De Nachtzuster, van 02:00 tot 06:00 uur van vrijdagnacht op zaterdag op NPO Radio 1, Omroep Max. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer exci Calamiteitenfonds, reserveringskosten SCR-bijdage Vertrekdata: 16 aug 7 I 4,13,25 sept/2, 9,16,18 oktetc. Vertrekdata: 30 aug 16,13, 20,27 sept 7 4,11,18 okt etc. Vertrekdata: 16,30 aug 7 6,13,20,27 sept 7 4,11 oktetc. Vertrekdata: 23,30 aug 76,13,20 sept etc. Vertrekdata: 16,21,30 aug 7 13,18 sept/2 okt etc. Vertrekdata: 30 aug 7 13,27 sept 711 oktetc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21