1 1 NIEUWS 15 Aleksandr Loekasjenko, de president van Belarus, lijkt zich nergens meer iets van aan te trekken. Zijn motto: wie niet luisteren wil, moet maar voelen. Wat de rest van de wereld daarvan vindt, zal hem worst wezen. 'UUUU In toeval gelooft niemand meer als het gaat om Belarus. Dus toen de activist Vitali Sjisjov onlangs verdween tijdens een bezoek aan Oekraïne was dat meteen ver dacht. En toen hij een dag later dood werd teruggevonden, bungelend aan een boom in een park in Kiev, was er voor veel mensen geen twijfel meer moge lijk: dit is weer een nieuw slacht offer van president Aleksandr Loe- kasjenko. Sjisjov runde vanuit Oekraïne een organisatie die Belarussen hielp ontsnappen uit hun vaderland. Dat zijn twee activitei ten die niet getolereerd worden door het regime van Loekasjenko, die al sinds 1994 aan de macht is. Hij won de verkiezingen destijds nota bene door zijn goede werk als voorzitter van de parlementaire commissie die de corruptie moest aanpakken. De verkiezingen van vorig jaar won hij ook, maar dat ging niet zonder slag of stoot. Officieel kreeg hij 80 procent van de stemmen, terwijl zijn grote concurrente Svetlana Ticha- novskaja bleef steken op 10 pro cent. Niet alleen de internationale gemeenschap had moeite met die uitslag, ook vele Belarussen. De vlam sloeg onmiddellijk in de pan. In het nauw Tijdens grote protesten in de hoofdstad Minsk, ongezien in Belarus, kwamen de demonstran ten oog in oog te staan met zwaar bewapende agenten. Er viel een dode en er werden duizenden mensen opgepakt. Dat was het startsein voor een staatsrepressie die nog steeds voortduurt. ,,We zien hier een man in het nauw'', zegt Dick Zandee van Instituut Clingendael. ,,Hij probeert met alle mogelijke middelen de macht vast te houden. Alles wat riekt naar oppositie moet de kop in worden gedrukt.'' De meest in het oog springende fcn actie van het regime was de kaping van Ryanair-vlucht 4978. Die was op weg van Athene naar Vilnius, met aan boord de activist Roman Protasevitsj en zijn vriendin Sofia Sapega. In het Belarussische lucht ruim dwongen straaljagers het toestel naar Minsk, waar de twee werden gearresteerd. De interna tionale kritiek was enorm, maar dat weerhield de autoriteiten er niet van Protasevitsj op een pers conferentie te laten verklaren dat er niets aan de hand was en dat hij goed werd behandeld. Dat hij er slecht uitzag, en werd geflankeerd door mannen in uniform, deed Alles wat riekt naar oppositie moet de kop in worden gedrukt sterk vermoeden dat Protasevitsj zijn woorden ingefluisterd had ge kregen. „Het is duidelijk dat Loekas jenko de duimschroeven aan het aandraaien is", zegt Zandee. „Zelfs dissidenten in het buitenland zijn niet veilig. In Belarus zelf zien we dat er in de laatste maanden tienduizenden mensen zijn opgepakt." Dat wordt bevestigd door de Belarussische mensenrechtenorga nisatie Viasna. Die heeft een hele was lijst samengesteld van misdragingen van het re gime. Zo zitten er op dit moment zeker 526 mensen vast vanwege hun politieke denkbeelden. Het zwaaien met een rood-wit-rode vlag (de kleuren van de oppositie) is bijvoorbeeld al voldoende om de politie aan de deur te krijgen. Journalisten en activisten worden volgens Viasna gearresteerd en vervolgens onder mensonterende omstandigheden vastgehouden. De organisatie gebruikt zelfs het woord 'marteling'. Volkslied Ook kritische studenten hebben het zwaar te verduren. Ze worden gevangengezet, van de universiteit geschopt of het land uitgezet. Er worden zware straffen uitgedeeld voor zaken die triviaal lijken, maar in de ogen van het regime tornen aan zijn legitimiteit. Zo is Hanna Vazhnik veroordeeld tot een jaar huisarrest, omdat ze op Twitter een regeltje van het volkslied had veranderd. En Aliaksander Babkin kreeg een jaar werkkamp, omdat hij het alarmnummer 102 had ge beld en 'negatief over de president had gesproken en diens 'eer en waardigheid had vernederd'. Ook internationaal slaat Loekas jenko om zich heen. Buurland Litouwen is in alle staten nu is ge bleken dat Minsk de deur open zet voor vluchtelingen uit het Midden-Oosten. Het gaat met name om jonge Irakezen die via Belarussische Telegram accounts worden opge roepen het vliegtuig te nemen naar Minsk. Daar staan bussen klaar die ze met een naar de grens met Litouwen brengen, waar ze 'hartelijk zullen worden ontvangen'. Dit jaar zouden al 4000 vluchtelingen gebruik heb ben gemaakt van deze 'uitnodi ging'. Litouwen is ziedend. ,,Loekas- jenko gebruikt deze migranten als wapen'', zei premier Ingrida Simonyte. ,,Dit is een daad van agressie, bedoeld om te provoce ren.'' Dat lijkt gelukt, want Litou wen is begonnen met het neerzet ten van een 550 kilometer lang hek met prikkeldraad. De Europese Unie heeft inmid dels een hele batterij aan sancties ingesteld. De import van kunst mest, olie, petrochemische pro ducten, tabak en financiële dien sten is drastisch beperkt. Verder is het verboden om te handelen in apparatuur, technologie of soft ware die gebruikt kan worden om het internet te controleren. Het zelfde geldt voor goederen die ook voor militaire doeleinden gebruikt kunnen worden. Dat de nood hoog is in Minsk blijkt ook uit het feit dat Loekas- jenko zijn buurman ter rechter zijde om hulp heeft gevraagd: de Russische president Vladimir Poe- tin. Nog niet eens zo gek lang gele den wilden beiden nauwelijks wat van elkaar weten. ,,Maar hij heeft die steun nu echt nodig'', zegt Zandee. ,,En Poetin heeft die kans meteen met beide handen aange grepen.'' De vraag is wel of Loekasjenko hier later niet een hoge prijs voor gaat betalen, mocht de vriend schap met Poetin weer bekoelen. Want dan staat hij echt helemaal alleen, met een binnenlandse druk die alleen maar toeneemt. zaterdag 7 augustus 2021 GO Loekasjenko is niets meer te gek en schopt om zich heen Mark van Assen Rotterdam/Minsk Medestanders van Vitali Sjisjov, die dood werd ge vonden in een bos, demon streren in Kiev. Activist Roman Protase vitsj tijdens een geënsce neerde persconferentie na zijn arrestatie. fotos ap/epa - Dick Zandee, van Clingendael President Loekasjenko. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15