Nederlandse toerist dood na inslikken van autosleutel NIEUWS 13 Vandaag weer protest tegen pass sanitaire Buitenlandse student uit de gratie rsï-ïi - Personeel van ziekenhuizen en brandweermensen zijn gaan sta ken. Een collectiefvan advocaten is 'uit naam van ruim 50.000 bur gers' naar de Franse justitie ge stapt. Tientallen cafés, bistro's en restaurants in Bretagne hebben de handen ineengeslagen tegen de vaccinatieplannen van de regering. Een landelijk horecacollectief be schuldigt president Macron ervan 'een apartheidsbeleid' te voeren. En dan zijn er nog de demon straties. Al drie zaterdagen op rij gingen Fransen massaal de straat op uit protest tegen de vaccinatie plannen van de regering. Vandaag volgt de vierde landelijke betoging. ,,De mensen die demonstreren, willen hun vrijheid terug'', zegt onderzoeker Lucie Guimier. Ze is geografe, werkt bij het Institut Francais de Géopolitique en is ge specialiseerd in gezondheidzorg en vaccinaties. ,,De Fransen heb ben al anderhalfjaar te maken met regels, beperkingen, lockdowns, verplichtingen. En die vaccinatie- wet is voor velen de druppel.'' Verplicht De nieuwe wet moet maandag in gaan. Er staat onder meer in dat zorgpersoneel en brandweerlie den verplicht moeten worden ge vaccineerd. Doen ze dat niet, dan kunnen ze worden geschorst en hun salaris kwijtraken. Ze kunnen overigens niet ontslagen worden. Verder wordt de zogeheten pass sanitaire (een vaccinatiebewijs, een geldige test of een bewijs dat de persoon corona heeft gehad) een verplicht toegangsbewijs voor ca fés en restaurants, en langeaf- standstreinen en -bussen. Een on dernemer die bezoekers niet con troleert, kan 1500 euro boete krij gen. Bij recidive kan het café tijde lijk worden gesloten. Klanten die frauderen kunnen 135 euro boete krijgen. 'Wij zijn geen politieagen ten, we gaan niet beslissen wie wel en niet binnen mag', laat het pro testerende horecacollectief op Twitter weten. Ook in de zorg is er boosheid. Door de nieuwe wet mogen men sen zonder pass sanitaire in het zie kenhuis of verzorgingshuis niet op bezoek bij een familielid dat daar ligt. Het hardnekkige gerucht ging dat mensen zonder pass helemaal het ziekenhuis niet meer in moch- Het vaccinatiebeleid is het topje van de ijsberg van wat er mis is in Frankrijk ten, dus dat ze verstoken zouden blijven van medische hulp. Dat klopt niet. De eerstehulpdiensten, de urgences, blijven open voor ie dereen, ingeënt of niet. De tegenstanders roeren zich flink, maar de meerderheid van de Fran sen steunt het vaccinatiebeleid. Toch is er ook sympathie voor de betogers: zo'n 50 procent van de Fransen 'begrijpt' hun redenen. De deelnemers aan de weke lijkse protesten hebben verschil lende motieven. Er lopen anti- vaxers mee, soms holistisch, soms ultrakatholiek. Gele Hesjes zijn volop aanwezig. De radicaal rechtse politicus Florian Philippot is steeds present met zijn aanhan gers. De radicaal-linkse politicus Jean-Luc Mélenchon noemde de pass sanitaire 'absurd en gevaarlijk, omdat die schijnveiligheid biedt'. Veel tv-camera's zijn gericht op de betogingen in Parijs. Maar veel demonstraties waren er juist in steden zoals Toulon en Mulhouse. In de steek gelaten Onderzoeksbureau IFOP bestu deerde welke Fransen het protest steunen. Dat bleken opvallend vaak jongeren te zijn, van 18 tot 35 jaar. En het opvallendst: landelijk steunt 35 tot 40 procent de demon stranten, maar onder winkeliers is dat 50 procent en onder bedrijfsei genaren zelfs 61 procent - terwijl zij helemaal niet te maken krijgen met de nieuwe vaccinatiewet. ,,Deze twee groepen hebben het moeilijk gehad'', legt onderzoeker Guimier uit. ,,Winkels moesten dicht, bedrijven kwamen in pro blemen. Veel van die ondernemers voelen zich in de steek gelaten.'' DSt is het gevoel dat nu leeft bij veel tegenstanders van het vacci natiebeleid. Er heerste in Frankrijk al algehele onvrede over het rege ringsbeleid. Bovendien zijn men sen coronamoe. En toen kwam er ook nog die nieuwe vaccinatiewet van Macron. Het is het gevoel van 'nu is het genoeg geweest', vat Guimier samen. Een collectief van restaurant houders in Normandië publi ceerde een manifest: 'We zijn met tegen vaccineren en we zijn géén complotdenkers. We zijn juist vóór de rechtsstaat en daarom gaan wij straks géén mensen aan de deur controleren.' Vakbondsvrouw Sylvie Bertuit van de radicaal-linkse vakbond CGT: ,,Macron voert een oorlog. Niet tegen corona, maar tegen alle sociale verworvenheden en de rechten van werknemers. Het vac cinatiebeleid is het topje van de ijs berg van wat er mis is in Frank rijk.'' Volgens de wijkkrant El Jardi zou de Nederlander tegen elf uur donder dagavond overlast hebben veroor zaakt in een supermarkt in de po pulaire wijk Gricia. De man was 'buiten zichzelf', al dus een bron van de gemeente te genover de krant, waarop personeel van de supermarkt de politie waar schuwde. Toen de agenten van de lokale politie de man aanhielden, verloor hij het bewustzijn en kreeg hij een hartstilstand. Eerst probeerden de agenten hem te reanimeren en toen het me disch personeel van een ambulance dat overnam, hoestte de man een autosleutel op. Het is niet bekend of hij die al had ingeslikt toen hij zich in de supermarkt vreemd begon te gedragen. De Nederlander werd naar een zie kenhuis in Barcelona vervoerd. Daar overleed hij uiteindelijk om kwart over twee 's nachts. Hoe hij de sleutel kon inslikken en wat er precies tijdens zijn arrestatie is ge beurd, wordt nu onderzocht door een ander politiekorps, de Cata laanse Mossos d'Esquadra. Autopsie moet uitsluitsel geven over de exacte doodsoorzaak. De man was volgens de politie met zijn vrouw en twee kinderen voor 'toerisme' naar de stad gekomen. Ze logeerden in een hotel in de buurt van de supermarkt. De echt genote van de Nederlander ver klaarde tegenover rechercheurs dat haar man erg nerveus was en dat hij donderdagavond vertrok om te gaan eten, terwijl zij met de kinde ren achterbleef in het hotel. De gemeente Barcelona heeft de weduwe en kinderen psychologi sche hulp aangeboden. DEN HAAG Nederlandse univer siteiten doen veel minder hun best om studenten uit het buitenland in de collegebanken te krijgen dan eerder. Het totale aantal studenten stijgt jaar op jaar, terwijl de bekos tiging door de overheid bepaald geen gelijke tred daarmee houdt. Dat zegt een woordvoerder van de Vereniging Samenwerkende Ne derlandse Universiteiten (VSNU) na een bericht in het FD. De kwali teit van het onderwijs kan door de drukte niet meer worden gegaran deerd, constateren de universitei ten. zaterdag 7 augustus 2021 GO J SANlT De pass sanitaire moet van tafel, vinden demonstranten in Parijs. Maar de Franse Grondwettelijke Raad stemde donderdag in met de wet, die daardoor maandag kan ingaan. foto ap Ongeduld bij veel Fransen groeit In Frankrijk groeit het protest tegen het vaccinatiebeleid van president Macron. Er zijn de monstraties, er wordt gestaakt en actiegevoerd. Maar is het tegen het vaccinatiebeleid of is het voor gericht tegen Macron? Frank Renout Parijs - Sylvie Bertuit, vakbond CGT BARCELONA Een Nederlandse toerist van 37 jaar is in Barce lona overleden nadat hij zijn au tosleutel had ingeslikt. B11111 v t-imi U1U ■■■HUE lli.'lil tinna Bun Ej 1 I j jW E- E EE T-T* tn HE n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13