II Nat natuurgebied Perkpolder misschien weer dicht ZEEUWS-VLAANDEREN 5 'UITGESTORVEN' VLINDER BIJ TOEVAL ONTDEKT DOOR FOTOGRAFE De gevlamde grasuil is al jaren niet meer gezien. Uitgestorven, was de conclusie. Maar de vlinder blijkt gewoon rond te vliegen in Zeeuws- Vlaanderen. Ellen Marijs uit Biervliet kwam de zeldzame nachtvlinder per toeval tegen. ,,Ik dacht, het zal toch niet waar zijn?" De gevlamde grasuil werd voor het laatst in 2017 in Kruiningen gezien, toen er één exemplaar werd ge vangen met een lichtval. Daarvoor was de vlinder al niet meer in Ne derland gesignaleerd sinds 1971. De laatste waarneming was toen in Limburg. ,,Hij stond te boek als uitgestorven", zegt Marcel Kloot wijk van stichting Het Zeeuwse Landschap. En nu blijken er ruim dertig exemplaren bij Paulina- schor bij Biervliet te zitten. ,,Dat was een grote verrassing." Ellen Marijs deed de ontdekking per toeval. Ze trekt er vaak op uit met haar camera om natuurfoto's te maken. ,,Ik ga regelmatig naar Paulinaschor voor de koningin- nenpage." Op een paarse kaarde- bol zag Marijs ook een andere vlinder zitten waar ze foto's van nam. ,,Klein en bruin, ik was be- nieuwd wat voor beestje dit was." Uit nieuwsgierigheid zoekt ze vlinders die ze niet kent regelma tig op, met een app. Je kunt je foto uploaden en de app zegt welke vlinder het zou kunnen zijn. ,,De gevlamde grasuil kreeg een hoge score in die app. En er stond 'uit gestorven' bij. Ik dacht: het zal toch niet waar zijn?" Ellen stuurde haar foto naar stichting Het Zeeuwse Landschap met de vraag of het inderdaad de gevlamde grasuil was. Medewer- Je hebt geluk als je hem overdag ziet kers van Het Zeeuwse Landschap gingen een kijkje nemen in de avond en troffen tot hun verbazing heel veel gevlamde grasuilen aan. Ze foerageren voornamelijk op grote, bloeiende kaardebollen. De nachtvlinder is ook overdag actief maar leeft vooral in het donker op. Klootwijk: ,,Je hebt geluk als je hem overdag ziet." De vlinders zitten op een rustige plek, op het talud dat afloopt naar het Paulinaschor. De vlinder is een centimeter of drie groot en is goed te herkennen, zegt Klootwijk. Hoe lang de gevlamde grasuil al in Zeeuws-Vlaanderen verblijft, is niet bekend. ,,Er wordt in natuur gebieden weinig onderzoek ge daan naar nachtvlinders." De vondst is in ieder geval een uni cum in Nederland. ,,In de hele Be nelux is de vlinder zeldzaam." Vlinderliefhebbers uit het hele land zijn al afgereisd naar Biervliet om de zeldzame soort in het echt te zien. Het Zeeuwse Landschap gaat in de gaten houden of de vlinder in het gebied blijft. ,,Ze zijn nu vol wassen, deze soort overwintert als eitje. In het voorjaar van 2022 kun nen we zien of ze zich voortplan ten." Sinds de oude dijk in 2015 werd doorgebroken, in het kader van na tuurcompensatie, stroomt er twee keer per dag Westerscheldewater in en uit het nieuwe natuurgebied in de Oostelijke Perkpolder. Aange voerd slib hoogt het gebied lang zaam op en uiteindelijk moeten er slikken en schorren in ontstaan. Naast fietsers hebben vogels het buitendijkse gebied bij eb ook ge vonden, wat precies de bedoeling was. HulstPlus maakt zich nu grote zorgen over het instromend Wes- HulstPlus maakt zich grote zorgen vanwege de hoge concentraties PFAS in de Westerschelde terscheldewater, vanwege de hoge concentraties PFAS. De partij kreeg de rest van de Hulster gemeente raad daar onlangs ook in mee. 'Ga in gesprek om op korte ter- mijn maatregelen te nemen zodat instromend water het natte natuur gebied niet verder vervuilt', heeft de raad daarom opgedragen aan het Hulster college. Oftewel: maak het natte natuurgebied weer dicht om PFAS buiten de deur te houden. Zo ver is het allemaal nog niet. Na het zomerreces gaat de gemeente Hulst een overleg inplannen met Rijks waterstaat, laat een woordvoerster van de gemeente Hulst weten, om de zorgen van de gemeenteraad te bespreken. HulstPlus wilde ook dat alle werkzaamheden in de Hedwige- polder stil worden gelegd, maar dat ging de rest van de Hulster ge meenteraad nog te ver omdat de re sultaten van onderzoeken naar de PFAS-vervuiling nog niet bekend zijn. zaterdag 7 augustus 2021 De gevlamde grasuil leeft! Sophie Stockman Biervliet De gevlamde grasuil op de kaardebollen bij Paulinaschor. foto ellen marijs - Marcel Klootwijk, Het Zeeuwse Landschap Fietsers rijden af en aan over de nieuwe zeedijk bij Perkpolder. Af en toe wordt er even gestopt voor een foto, met het ontpol- derde getijdengebied van 75 hectare op de achtergrond. Maar het zou zomaar kunnen dat het uitzicht er over een tijd anders uitziet. Sophie Stockman Perkpolder De nieuwe natuur bij Perkpolder is fotogeniek. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131