12 NIEUWS ZELFDODING HULPKREET De agenten die in Washington op 6 januari het Capitool verdedigden krijgen een eremedaille voor hun moed. Maar ruim een half jaar na de bestorming kampen veel betrokken politiemensen met mentale problemen. atsW Karlijn van President Joe Biden be tuigt nog eens zijn 'diepe dankbaarheid' aan de agenten die op 6 januari de Amerikaanse demo cratie verdedigden. Hij kende deze week een eremedaille toe aan alle po litiemensen die op die schokkende dag probeerden demonstranten, rel schoppers en extremisten uit het Ca pitool te houden. De gewelddadige meute wilde voorkomen dat het ver- kiezingsverlies van Donald Trump bekrachtigd werd in het Congres. Het is een bitterzoete ceremonie, als Biden in de tuin van het Witte Huis de wet ondertekent die de ere medailles mogelijk maakt. Behalve heldhaftige agenten zijn er ook nabe staanden van agenten bij. Eén poli tieman stierf aan een herseninfarct op de avond van de aanval - de ge beurtenissen droegen volgens foren sisch onderzoek bij aan zijn aandoe ning. Inmiddels zijn ook vier betrok ken politiemannen overleden door zelfdoding. Welke rol de aanval op het Capitool precies speelt bij hun dood is ondui delijk, maar in de VS bestaan veel zorgen over de mentale gezondheid van agenten die de aanvallen van de bestormers hebben moeten verdu ren. Zoveel agenten betrokken bij één incident die zichzelf van het leven beroven, dat is ongekend, zei voor man Steve Hough van First HELP, een organisatie die politiemensen helpt met trauma's en geestelijke ge zondheidszorg, tegen nieuwswebsite Axios. Biden ontving onder anderen Erin Smith, de weduwe van Jeff Smith, een 35-jarige politieman die op 6 ja nuari een metalen paal op zijn hoofd kreeg. Daarna zonk hij weg in een diepe depressie, beschreef zijn vrouw eerder. Hij kon zijn hoofd niet draaien, ging het huis niet meer uit, praatte amper en keek zelfs geen tv. Slapeloos Acht dagen later moest hij weer aan het werk. Na een slapeloze nacht vertrok hij in de middag om aan zijn nachtdienst te beginnen. Hij nam de broodjes ham die zijn vrouw voor hem had gesmeerd nog mee, maar kwam nooit aan. Onderweg gebruikt hij zijn dienstwapen. ,,Toen mijn man die 6 januari naar zijn werk vertrok, was hij de Jeff die ik kende'', zei Erin Smith tegen de New York Times. ,,Toen hij terugkeer de, toen hij op zijn hoofd was gesla- gen, was hij een heel ander mens.'' Als hij op 6 januari niet naar zijn werk was gegaan, denkt zij, zou hij nog in leven zijn. Politieman Howard Liebengood (51) stierf drie dagen na de bestor ming door zelfdoding. Zijn vrouw is ervan overtuigd dat de enorme werk druk na de aanval een rol speelt. ,,Na- dat hij had geholpen met het beheer sen van de rellen op 6 januari, plande de Capitool-politie de dagen erna lange diensten in voor Howie. Hij was in de loop van vier dagen maar heel weinig uren thuis'', schreef echtgenote Serena Liebengood in een open brief aan het Congreslid van haar district, Jennifer Wexton. Ook agent Liebengood had vrijwel niet kunnen slapen na de bestorming. De politie in Washington was al zwaarbelast, na maanden van de monstraties in de stad. Na de bestor ming was veel mankracht nodig voor beveiliging, dus draaiden agenten ex tra uren. Er was tegelijk veel kritiek, omdat veiligheidsdiensten dankzij slechte voorbereiding en gebrekkige communicatie niet opgewassen wa ren tegen de menigte. In de dagen na de bestorming organiseerden psy chiaters therapiesessies voor groepen agenten. Begeleiders en therapeuten van andere veiligheidsdiensten scho ten te hulp. Worstelingen In het Congres getuigden vier agen ten vorige week over hun worstelin gen. Agent Aquilino Gonell is bij voorbeeld terug bij de psycholoog die hij na zijn dienst in de Irakoorlog zag - zijn posttraumatische stressstoor nis speelt weer op. ,,Voor de meeste mensen duurde 6 januari een paar uur. Maar voor degenen die er mid denin stonden is het nog niet voorbij. Die dag is nog steeds een constant trauma voor ons, letterlijk elke dag'', sprak hij. Henry Dunn, een zwarte agent die beschreef hoe hij meermaals racis tisch was bejegend, ervaart hetzelfde. Voor de meeste mensen duurde 6 januari een paar uur. Voor ons is het een constant trauma ,,Meer dan zes maanden later is 6 ja nuari voor mij nog steeds niet voor bij'', getuigde hij. ,,Ik weet dat zoveel andere agenten ook nog steeds lijden, zowel fysiek als emotioneel.'' Dunn drong er bij collega's op aan hulp te zoeken, zoals hij zelf ook heeft gedaan. ,,Er is absoluut niets mis met professionele hulp zoeken. Wat we die dag allemaal hebben meegemaakt was traumatisch, en als je lijdt, maak dan gebruik van de hulpverlening die voor ons beschik baar is.'' Henry Dunn vroeg het Congres om te bekijken of er wel genoeg geeste lijke gezondheidszorg beschikbaar is voor zijn collega's. Hij pleitte voor meer mogelijkheden voor verlof. Na veel discussie in het Congres is in middels extra geld vrijgemaakt om onder meer betere beveiligingscame ra's te installeren in het Capitool, betere helmen en schilden aan te schaffen en traumabegeleiding uit te breiden. De lokale politie van Was hington stelde een directeur perso- neelswelzijn aan. Een nieuw pro gramma voor geestelijke gezond heidszorg voor de Capitool-politie is vernoemd naar een van de mannen voor wie het te laat komt, Howard Liebengood. zaterdag 7 augustus 2021 GO Politie Capitool gaat kapot aan trauma's bestorming Houwelingen Washington Agenten zoeken steun bij elkaar na de nooit voor mogelijk gehouden bestorming van het Capitool, door mede-Amerikanen op 6 januari dit jaar. FOTO'S EPA, AFP -Aquilino Gonell, agent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12