EUWS 11 Ouderen dood door variant CORONAROME Herdenking in beperkte kring 'Vaccinatie-eis is aan rechter' In Italië is sinds gisteren de Green Pass verplicht. Zomaar naar een theater, zwembad of museum is er niet bij, eerst moet een QR-code worden gescand. ,,We zijn politieagenten geworden.'' Voor het eerst sinds lange tijd staan er weer rijen voor de ingang van de Vaticaanse musea in Rome. Hoewel er bedui dend meer toeristen zijn dan vorig jaar zomer worden de rijen nu vooral veroorzaakt door druk gebarende mannen in uniformen. „Green Pass here!'' schreeuwen ze voortdurend naar de toeristen in de rij. Tussen de dranghekken staan bezoekers te wachten met hun telefoon in de aan slag om te laten zien dat ze gevacci neerd zijn, corona hebben gehad of negatief getest zijn. „We wisten dat dit zou gebeuren, dus hebben we onze dochter gisteren nog snel even een test laten doen'', vertelt Iwan Breuring uit Kudel- staart, terwijl hij het papier met de negatieve uitslag uit zijn zak haalt. Hij is met zijn vrouw en jongste dochter een paar dagen in de Itali aanse hoofdstad. „Het is een vakantie met hobbels'', voegt zijn vrouw Anita eraan toe. „Maar eigenlijk vind ik het wel fijn. We waren gisteren in het Colosseum en we hadden alle ruimte.'' Ook voor archeologische parken in de openlucht, zoals het Co losseum of Pompei, is de Green Pass sinds gisteren verplicht. „Ik vind het belachelijk'', zegt Cyn thia uit Den Haag. Ze staat, samen met haar vriend Ted, achter de fami lie Breuring in de rij bij de Vaticaanse musea. „Ik wilde me eerst niet laten vaccineren, het wordt zo gepusht. Ik heb het uiteindelijk wel gedaan, maar ik voel me een beetje gedwongen.'' Zonder vaccinatie zou een vakantie in Italië zou voor Cynthia en Ted erg ingewikkeld zijn geworden. De Itali aanse overheid heeft namelijk beslo ten tot de invoering van de Green Pass om de oplaaiende coronapande- mie in te dammen en de vaccinatie bereidheid te stimuleren. Ook in Ita lië loopt de afgelopen weken het aan tal besmettingen weer op, donderdag waren het er ruim 7200, en het aantal gezette vaccinaties remt langzaam af. Waar in juni op sommige dagen meer dan 600.000 prikken op een dag wer den gezet, ligt het gemiddelde de laatste weken rond de 400.000. Met de Green Pass wil de regering de Italianen overtuigen zich te vacci neren. Sinds gisteren kun je alleen met zo'n Green Pass naar het theater of de bioscoop, zwem men in zwembaden of een musea bezoeken. Ook als je binnen in een restaurant wil eten of een biertje wil drinken aan de bar dan heb je zo'n pas nodig. „We zijn politieagenten geworden'', zegt Gio vanni, eigenaar van restaurant Borgo Pio 92, niet ver van het Vaticaan. Hij laat de gratis app zien waarmee hij eenvoudig de QR-code van zijn klan ten kan controleren. „Hoewel ik ge loof dat dit de enige uitweg is uit de pandemie, voorzie ik wel problemen met mensen die zich niet willen la ten controleren.'' Giovanni en zijn collega's kunnen fikse boetes krijgen als blijkt dat ze hun klanten niet controleren, bij her haling kan zelfs de zaak tijdelijk ge sloten worden. „Nu is het nog geen probleem'', zegt Antonio van Il Papa lino, iets verderop in straat. „Maar wat als ik ongevaccineerde gasten buiten op het terras heb en het gaat regenen, moet ik die wegsturen?'' Vanaf september zal de Green Pass ook verplicht worden in het onder wijs, in vliegtuigen en schepen en op lange trein- of busreizen. zaterdag 7 augustus 2021 GO BRUSSEL Na een uitbraak van de zeldzame Colombi aanse variant van het coro navirus zijn recent zeven van de 28 volledig ingeënte bewoners van een afdeling van een verzorgingshuis in de Belgische gemeente Zaventem overleden, meldt televisiezender VRT. Vol gens viroloog Marc Van Ranst wordt de nieuwe va riant sinds eind juni gevon den in België, maar in heel kleine percentages. Een besmette bezoeker van het woonzorgcentrum veroor zaakte begin juli waar schijnlijk de uitbraak. DEN HAAG De Nationale Herdenking 15 augustus 1945 vindt wegens de co ronamaatregelen opnieuw in beperkte kring plaats. Bij het Indisch Monument in Den Haag is plaats voor maximaal duizend genodig den, onder wie minister president Mark Rutte en de ambassadeur van Indone sië. Op 15 augustus wordt het einde van de Tweede Wereldoorlog voor het hele Koninkrijk der Nederlanden herdacht. Het is tevens de herdenking van alle slacht offers van de oorlog tegen Japan en de bezetting van Nederlands-Indië. DEN HAAG Het ministerie van Volksgezondheid kan niet zeggen of het geoor loofd is dat enkele reisor ganisaties en een dans school willen dat hun klan ten volledig gevaccineerd zijn. Een rechter zal de af weging moeten maken, aldus een woordvoerder. Dansschoolhouder Peter Vlug was voor zover be kend de eerste persoon die besloot zijn klanten om een vaccinatiebewijs te vragen. Het kabinet is er geen voorstander van dat er een samenleving ontstaat 'waar het normaal is dat je naar een coronatoegangsbewijs wordt gevraagd'. Het ver plicht laten zien van een vaccinatiebewijs gaat nog een stap verder. ESERCITO Angelo van Schaik Alleen naar binnen met groen vinkje Rome Drukte bij het Colos seum. FOTO AP De Green Pass wordt gecontroleerd bij de ingang van het Colosseum. FOTO AP Cynthia is op va kantie met Ted. Ze vindt de pas 'belache lijk'. De familie Breuring heeft zich goed voorbe reid. foto's ANGELO VAN SCHAIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11